Ogłoszenia duszpasterskie

ogłoszenia duszpasterskieintencje mszalnezgłoszenie intencji mszalnej /polecane strony /

 

XVI Rawski Rodzinny Rajd Rowerowy

Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka serdecznie zaprasza na XVI RAWSKI RODYINNY RAJD ROWEROWY, który rozpacznie się w dniu 27 sierpnia o godz. 10:00. Z

Start i meta rajdu będą znajdować się na dziedzińcu Zamku Książąt Mazowieckich. Zapisy przyjmujemy od 16 sierpnia 2016 r. na przystani nad zalewem Tatar w godz. 11.00 – 19.00, na hali sportowej Milenium przy ul. K. Wielkiego 28 w godz. 8.00 – 20.00 oraz w dniu 27 sierpnia w biurze rajdu na dziedzińcu zamkowym w  godz. 8.00 – 10.00.

Na uczestników rajdu czekają atrakcyjne nagrody, pamiątkowe koszulki i ciepły posiłek na zakończenie imprezy. W tym roku trasa rajdu będzie przebiegała w kierunku Przewodowic częściowo drogą techniczną wzdłuż trasy S8 oraz drogami gruntowymi i duktami leśnymi w okolicach Julianowa. Przerwę na odpoczynek zaplanowano po około 14 km na łące przy leśniczówce w Jelitowie.

Trasa będzie wiodła głównie drogami asfaltowymi i leśnymi o twardym podłożu. W tym roku udało się uniknąć przejazdów piaszczystymi odcinkami dróg. Na trasie znajduje się kilka podjazdów, które mogą być niewielkim utrudnieniem dla małych dzieci i rodziców wiozących swoje pociechy w przyczepkach. Generalnie trasa jest łatwa, a dla jeżdżących systematycznie na rowerze nawet bardzo łatwa. Całkowita długość trasy XVI Rawskiego Rodzinnego Rajdu Rowerowego wynosi 32 km.

Zapraszamy na start każdego, a w szczególności całe rodziny, na XVI Rawski Rodzinny Rajd Rowerowy.

 

 • autor: Z. Urbański
 
 

fot. Z. Urbański

 •  

Starosta Rawski i Wójt Gminy Sadkowice serdecznie zapraszają na Uroczystości  Święta Chleba - Powiatowe Dożynki, które odbędą się w przyszłą niedzielę w Sadkowicach. Rozpoczęcie Mszą  świętą o godz. 10:00 pod przewodnictwem ordynariusza diecezji. 

XXI  NIEDZIELA  ZWYKŁA OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE         21 08 2016 

1. Jutro w liturgii kościoła obchodzimy wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Królowej, w tym dniu zawierzamy świat Niepokalanemu Sercu Maryi o który prosi Pani z Fatimy. Zapraszamy na mszę św. wieczorną aby wypełnić pragnienie Matki Bożej Fatimskiej modląc sie, o pokój na świecie.

2. Zapraszamy na środową nowennę do Matki Bożej fatimskiej bł. dzieci z Fatimy i św. Jana Pawła II.  o godz.18:00, przed wieczorną Eucharystią zapraszamy na różaniec.

3. Przypominamy i zapraszamy do przyjmowania pod dach własnego domu i życia relikwii św. Jana Pawła II i bł. dzieci z Fatimy. Szczegółowe informacje w zakrystii.

4. W Piątek Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej msze święte  o godz. 10:00 i 18:00. W tym dniu z racji uroczystości, nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

5. Z okazji patronalnego święta Żydomic - Matki Bożej Częstochowskiej uroczysta msza święta w intencji mieszkańców wsi o godz. 16:00. Na powyższą uroczystość zaprasza sołtys wraz z mieszkańcami. 

6. Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka serdecznie zaprasza na XVI RAWSKI RODYINNY RAJD ROWEROWY, który rozpacznie się w dniu 27 sierpnia
o godz. 10:00. Zapisy w dniach 17-26 08 na przystani wodnej OSiR i na hali sportowej Milenium. Do wygrania sprzęt rowerowy, więcej informacji na stronie Urzędu Miasta.

7.  Starosta Rawski i Wójt Gminy Sadkowice serdecznie zapraszają na Uroczystości  Święta Chleba - Powiatowe Dożynki, które odbędą się w przyszłą niedzielę w Sadkowicach. Rozpoczęcie Mszą  świętą o godz. 10:00 pod przewodnictwem ordynariusza diecezji.

8. Zapraszamy do zapisywania się na pielgrzymkę do Fatimy. 

LITWA – ŁOTWA – ESTONIA

       26.09 - 1.1o.2016

 1 dzień - godz.5.30 - wyjazd z miejsca zbiórki – Kutno - Żyrardów- 7:00

26.09. przejazd w kier. Litwy

WILNO - Kościół św. Piotra i Pawła – „perła wileńskiego baroku”, Domek św. Faustyny, Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w kościółku przy ul. Dominikańskiej z oryginalnym obrazem „Jezu, ufam Tobie” namalowanym przez E. Kazimirowskiego, cmentarz na Rossie

obiadokolacja i nocleg w Wilnie

2 dzień - śniadanie

27.09 WILNO - m.in. Sanktuarium Ostrobramskie, Kościół św. Teresy, Klasztor

oo. Bazylianów, plac Ratuszowy, kościół św. Ducha (świątynia z 16 rokokowymi ołtarzami

oraz rzadko spotykana w architekturze ambona połączona z konfesjonałem)

kościół oo. Bernardynów, plac Katedralny, Katedra św. Stanisława z kaplicą

św. Kazimierza,

przejazd w kier. Łotwy

obiadokolacja i nocleg w Wilnie

3 dzień śniadanie

28.09. RYGA - Starówka, Katedra oraz Kamieniczki Trzech Braci

przejazd w kier. Estonii obiadokolacja i nocleg w Rydze

4 dzień śniadanie.

29.09. TALLIN, gdzie znajduje się wiele zabytków protestanckich oraz prawosławnych. Warto zwiedzić tu m.in. : mury obronne Starówki (zwanej Dolnym Miastem), Kościół św. Olafa czy Górę Katedralną Toompea. obiadokolacja i nocleg w Tallinie.

5 dzień śniadanie

30.09. GÓRA KRZYŻY – Litewska Golgota

Przejazd w kier. Polski

obiadokolacja i nocleg w ok. Suwałk

6 dzień śniadanie

01.10. Jezioro WIGRY – przepłynięcie statkiem po jeziorze

STUDZIENICZNA Sanktuarium MB - m.in.Kościół Matki Boskiej Szkaplerznej

cudowna studzienka oraz Kapliczka Najświętszej Maryi Panny

ok. godz. 21.30 – powrót na miejsce zbiórki

Cena – 400,- zł i 205- EUR obejmuje:

- przejazdy autokarem (klimatyzacja, DVD, WC, napoje za zł,-)

- 5 noclegów (pokoje 2-osobowe z łazienkami)

- 5 śniadań

- 5 obiadokolacji (bez napoi)

- ubezpieczenie NW i KL

- opiekę pilota

- rejs statkiem po jeziorze Wigry

Serdecznie zapraszamy

Piotr Skibniewski

Bank PKO BP z dopiskiem pielgrzymka

numer konta: 75 1020 1055 0000 9602 0361 5549 do końca sierpnia

tel. kontaktowy : ks. Piotr 609 10 19 20

XIX NIEDZIELA ZWYKŁA  OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE  7 sierpnia 2016

 

1. W dniu wczorajszym na szlaki pielgrzymie wyszli  nasi rodacy podążając do Tronu Jasnogórskiej Pani, polecamy ich naszej modlitewnej pamięci wyruszając  z nimi
w duchowym pielgrzymowaniu odmawiając w ich intencji dziesiątek różańca. Zapisy na pielgrzymi szlak już tylko u przewodnika.

2. Przeżyliśmy wielkie i piękne dni, poczuliśmy się naprawdę wspólnotą podczas Światowych Dni Młodzieży, podczas papieskiej pielgrzymki do naszej Ojczyzny. Niech one przyniosą w życiu każdej i każdego z nas, w życiu całego narodu obfite i trwałe owoce.

3. We wtorek, 9 sierpnia przypada święto Świętej Teresy Benedykty od Krzyża, patronki Europy, a w środę, 10 sierpnia Świętego Wawrzyńca, diakona i męczennika. Zachęcamy do udziału we Mszach Świętych ku ich czci i wspólnej modlitwy.

4. 13 sierpnia to kolejna data w  historii naszej parafii - przychodzi kolejny WIELKI DZIEŃ  w którym pragniemy zaprosić do naszej wspólnoty świętych, którzy do tej pory wspierali nas przez modlitwę a teraz przychodzą w darze relikwii. Już dziś serdecznie zapraszamy na UROCZYSTOŚĆ WPROWADZENIA RELIKWII BŁ. DZIECI
Z FATIMY HIACYNTY, FRANCISZKA I ŚW. JANA PAWŁA II.
 Niech nie zabraknie NAS na tej doniosłej uroczystości , która rozpocznie się 13 sierpnia Mszą świętą
o godz. 20:00 po czym nastąpi Nabożeństwo Fatimskie. Uroczystościom będzie przewodniczył Ksiądz Biskup Wojciech Osial.

5. Miejski Dom Kultury zaprasza na trwającą całe wakacje akcję LATO Z KULTURĄ. Dziś o godz:18.00 w sali widowiskowej odbędzie się  KONCERT NA GŁOS I FORTEPIAN, podczas którego młodzi artyści z Wielkiej Brytanii i Polski wykonają popularne utwory muzyki klasycznej -- między innymi Mozarta, Gounoda, Lehara, Pucciniego. Wstęp jest bezpłatny. W sobotę 13 sierpnia odbędzie się projekcja filmu dla dzieci oraz kino w plenerze.

6. Natomiast w przyszły poniedziałek, 15 sierpnia będziemy obchodzić uroczystość Wniebowzięcia NMP. Przypominamy, że jest to święto nakazane, w które jesteśmy zobowiązani do uczestnictwa w Eucharystii. W tym dniu obchodzimy Święto Wojska Polskiego i 96 rocznicę Bitwy Warszawskiej  na powyższą uroczystość zaprasza Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka. Msza św. w Dużym Kościele o godz. 10:00 po której nastąpią dalsze uroczystości na Cmentarzu Wojskowym.

W zeszłym tygodniu odprowadziliśmy do wieczności Ś/P Pawła Smolarka z ul. Mszczonowskiej. Polecamy Go Bożemu miłosierdziu. 

W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:

8 VIII – św. Dominik, wybitny kaznodzieja, który owocnie zwalczał szerzące się w ówczesnej Europie herezje; założył Zakon Kaznodziejski;

9 VIII – św. Teresa Benedykta od Krzyża (Edyta Stein), patronka Europy; dzięki filozoficznym poszukiwaniom odnalazła wiarę w Boga, a jej poszukiwania zaowocowały także przepięknym traktatem teologicznym pt. Wiedza krzyża;

10 VIII – św. Wawrzyniec, diakon i męczennik, którego życie, świętość i męczeństwo były opiewane przez wielu Ojców Kościoła;

11 VIII – św. Klara, która zachęcona przykładem św. Franciszka z Asyżu poświęciła się całkowicie na służbę Bożą;  habit zakonny otrzymała z rąk Biedaczyny z Asyżu. 

XVI NIEDZIELA ZWYKŁA      OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE 17 07/2016

1. Już coraz bliżej do ŚDM w Krakowie, wcześniej jednak będziemy gościć w naszym rawskim dekanacie grupę 50 młodych z Włoch. Bardzo prosimy o ich życzliwe przyjęcie i już zapraszamy na uroczystość powitania na rawskim Zamku w środę 20 lipca. Także zachęcamy do udziału we wspólnej pielgrzymce do Nowego Miasta – do sanktuarium bł. o. Honorata Koźmińskiego (to będzie w czwartek 21.lipca), W piątek udamy się zaś do Spały i Inowłodza 
a wieczorem tego dnia będzie od 19.30 w Boguszycach „radosne” spotkanie. W sobotę pojedziemy razem do Łowicza na diecezjalny dzień, zaś w niedzielę 24 lipca będziemy się razem modlić w "dużym" kościele w Rawie Mazowieckiej podczas mszy św. o 8.45, Tam też wieczorem od 18.00 rozpocznie się modlitwa uwielbienia, potem będzie radosne przejście na zamek i festyn podczas którego pożegnamy naszych gości. Razem z włoską młodzieżą będzie u nas abp. Renato Boccardo ze Spoleto. Prosimy, aby chętni do udziału w tych wydarzeniach (szczególnie młodzież) zgłaszali się do kancelarii lub do ks. Radka. Pomyślmy już teraz, aby na czas SDM udekorować nasze domy i miasto, będzie też wtedy w Polsce Ojciec Św. Franciszek, Pokażmy naszą gościnność. Szczegóły na plakacie umieszczonym na Tablicy.

2. W przyszłą niedzielę po Mszach Świętych pobłogosławimy mechaniczne pojazdy i ich użytkowników z racji przypadającego w poniedziałek, 25 lipca wspomnienia Świętego Krzysztofa, patrona kierowców.

3. Miejski Dom  Kultury  zaprasza na Lato z Kulturą  2016 niedziela  17 lipca -  Lato z Muzyką godz. 18.00  - koncert muzyki włoskiej „TORNERA L’AMORE” w wykonaniu Anny i Romualda Spychalskich, bilet 10zł. do nabycia w MDK w najbliższą  sobotę  23  lipca  - Letnia scena teatralna godz. 11.00 -   przedstawienie teatralne pt. "Afera leśna" ,  bilet w cenie 5zł. do nabycia w kasie MDK

4.  Wszystkim wypoczywającym i udającym się na wakacje życzymy bezpiecznego i radosnego czasu odpoczynku. Solenizantów i jubilatów zapewniamy o naszej modlitwie w ich intencji.  Zmarłym w ostatnim czasie parafianom pragniemy wypraszać dar życia wiecznego.
godz. 11.00 -   przedstawienie teatralne pt. "Afera leśna" ,  bilet w cenie 5zł. do nabycia w kasie MDK

W  TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:

 • 20 VII – bł. Czesław, jeden z pierwszych polskich dominikanów, który zakonny habit otrzymał od samego założyciela zakonu;
 • 22 VII – św. Maria Magdalena, uczennica Pańska, jedna z pierwszych zwiastunek radosnej nowiny o zmartwychwstaniu Pana Jezusa;
 • 23 VII – św. Brygida Szwedzka, wzorowa żona i matka, a także zakonnica i mistyczka, która spisała swoje mistyczne spotkania z Jezusem, stanowiące i dziś inspirację dla wielu chrześcijan.

 

 

XV  NIEDZIELA W CIĄGU ROKU OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE 10 lipca 2016

 

1. W poniedziałek przypada święto Świętego Benedykta, opata i patrona Europy. Zapraszamy w tym dniu na Msze Świętą o godz. 18:00 i do wspólnej modlitwy za kontynent europejski, by Europejczycy nie odwracali się od swoich chrześcijańskich korzeni i chcieli budować swoją przyszłość na wartościach płynących z Ewangelii.

2. We wtorek  tj. 12.07.16  o godz. 17:30 odbędzie się nabożeństwo do Św. Michała Archanioła. Serdecznie zapraszamy.

3. W środę 13 dzień miesiąca serdecznie zapraszamy na nabożeństwo Fatimskie o godz. 21:00. Po nabożeństwie będzie można złożyć ofiarę na dzwon.  

4. W sobotę, 16 lipca przypada wspomnienie NMP z Góry Karmel. Góra Karmel znana jest nam  ze Starego Testamentu. Jest miejscem obrony wiary w jedynego Boga przez proroka Eliasza. Z tym dniem i z rodziną karmelitańską zakonną wiąże się również tradycja noszenia szkaplerza. Matka Boża w objawieniach danych Szymonowi Stockowi, przełożonemu generalnemu karmelitów, obiecała noszącym szkaplerz ochronę przed ogniem piekielnym i innym niebezpieczeństwem. Niech będzie on zawsze znakiem naszej religijności i chrześcijańskiej tożsamości. Znakiem, że chcemy naśladować Maryję w Jej zawierzeniu Bożemu słowu i obietnicom.

5. Zbliżają się Światowe Dni Młodzieży zapraszamy do modlitwy w intencji tego wielkiego dzieła duchowego, które dokona się w naszej Ojczyźnie.  

W zeszłym tygodniu odprowadziliśmy do wieczności byłą naszą parafiankę z bloku Jana Sobieskiego 16 Ś/P Marię Połowczyk. Polecamy Ją Miłosierdziu Bożemu - wieczny odpoczynek.   

 

W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:

 • 11 VII – św. Benedykt, opat i patron Europy, autor słynnej Reguły, uważany za duchowego ojca mnichów Kościoła Zachodniego;
 • 12 VII − św. Bruno Bonifacy z Kwerfurtu, biskup i męczennik, autor żywota św. Wojciecha i Pięciu Braci Męczenników, przyjaciel Polski, występujący w jej obronie u cesarza Henryka II;
 • 13 VII − święci pustelnicy Andrzej Świerad i Benedykt, którzy jako drogę swojego uświęcenia obrali surowe życie w odosobnieniu i liczne praktyki ascetyczne;
 • 15 VII – św. Bonawentura, biskup i Doktor Kościoła, duchowy syn św. Franciszka z Asyżu, który ułożył pierwsze konstytucje dla zakonu jako wykładnię reguły Ojca Założyciela, co dało mu tytuł drugiego „Ojca Zakonu”.

 

XII  NIEDZIELA W CIĄGU ROKU OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE  19/06/2016

1. W dniu 16 czerwca nasza parafia doświadczyła niesamowitego znaku, dzięki któremu możemy cieszyć się radością relikwii św. Jana Pawła II. To było wydarzenie, które nie można opisać otrzymaliśmy relikwie w 5 minut gdzie trzeba czekać kilka miesięcy. Obecnie relikwie przybywają w Miasteczku Krwi Chrystusa. Uroczysta instalacja - wprowadzenie odbędzie się w dniu 13 lipca podczas nabożeństwa fatimskiego
o godz. 21:00. Już dziś serdecznie zapraszamy na tą wyjątkową uroczystość.  

2. Każdego czerwcowego wieczoru o godz. 17:40  a dziś o 16:40  zapraszamy na nabożeństwa ku czci Serca Pana Jezusa.

3. W przyszłą niedzielę Siostry Misjonarki Krwi Chrystusa zapraszają na Uroczystości Odpustowe, które rozpoczną się o godz. 10:00.  W programie miedzy innymi: godz.10:00 Msza święta, godz.12:00 Festyn rodzinny, godz. 14:00 Misterium, godz. 15:00 Koronka. Siostry również zapraszają na rekolekcje wakacyjne, które odbędą się w Miasteczku Krwi Chrystusa. Szczegóły w gablocie.

4. Na dzień 20 czerwca ONZ wyznaczyła Międzynarodowy Dzień Uchodźcy. Chciejmy naszą serdeczną modlitwą otoczyć tych, którzy z powodu prześladowań musieli opuścić swój rodzinny dom i swoich bliskich.

5. W czwartek przypada dzień Ojca zapraszamy do wspólnej modlitwy za Nich, aby byli dobrymi wzorcami troski i miłości wobec swoich dzieci.   

6. Kolejny rok szkolny i katechetyczny dobiega końca. W czwartek, 23 /06/ podczas Mszy Świętej o godz.18:00 podziękujemy dobremu Bogu za wszystkie otrzymane dary i łaski w ciągu tego czasu pracy i nauki oraz poprosimy o bezpieczne i szczęśliwe wakacje. Zapraszamy na tę liturgię dzieci, młodzież, rodziców, nauczycieli, katechetów
i wychowawców.

7. W piątek przypada uroczystość Narodzenia Świętego Jana Chrzciciela. Przez jego wstawiennictwo pragniemy modlić się o łaskę bycia wiarygodnym świadkiem Jezusa Chrystusa. Zapraszamy do udziału w Eucharystii
o godz. 7:00 i 18:00.  Z racji uroczystości nie obowiązuje nas wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

8. Od lipca ulegnie zmiana mszy świętych w dzień powszedni o godz. 18:00 nie ma mszy św. o godz. 7:00 natomiast w niedzielę  porządek będzie następujący 7:00; 9:00; 11:00; 17:00

9. Firma Contact poszukuję osoby w celu zatrudnienia na stawisku Doradca Klienta więcej informacji w gablocie.  

10. Wyjazd pielgrzymów na Maltę w najbliższą niedzielę o godz. 15:30. Zbiórka pod Krzyżem godz. 15:20.

11. Młodzież wyjeżdżająca na ŚDM do Krakowa jak również wolontariusze i Ambasadorzy są zaproszeni
na spotkanie szkoleniowe dniu 25/06/2016 o godz. 10:00 w Szkole Podstawowej nr 1.

12. Miejski Dom Kultury oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji zapraszają na  Noc Świętojańską, która odbędzie się
w dniu 24/06/ o godz. 18:00 na Tarasie przy przystani OSiR. więcej informacji gablocie.

 

 

X NIEDZIELA ZWYKŁA OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE  5 czerwca 2016

1. Dzisiejsza niedziela w naszej Ojczyźnie obchodzona jest jako Dzień Dziękczynienia. W to dziękczynienie włączajmy sprawy osobiste, dotyczące naszej parafialnej wspólnoty, ale i całego narodu. Temu dniowi towarzyszy również zbiórka pieniężna na świątynię Opatrzności Bożej na warszawskich Polach Wilanowskich. Za każdy dar serca składamy serdeczne „Bóg zapłać”.

 

2. Rozpoczęliśmy czerwiec poświęcony czci Najświętszego Serca Pana Jezusa. Każdego wieczoru o godz. 17:40 a w niedzielę o 16:40 wspólnie śpiewamy litanię do Bożego Serca. Po nabożeństwie Msza Święta. Serdecznie zapraszamy.

 

3. Składam serdeczne podziękowanie za dar wspólnego świętowania podczas koncert z okazji dnia mamy. Słowa wdzięczności kieruje do młodzieży Gimnazjum nr 2 za poprowadzenie koncertu.

 

4. Dziś w Rzymie zostanie kanonizowany bł. Stanisław Papczyński, założyciel Zgromadzenia Księży Marianów.
W latach 1652-1654 studiował filozofię w kolegium jezuickim w Rawie. Do 8 czerwca włącznie, w naszym muzeum będzie można zobaczyć oryginalne dzieło autorstwa Stanisława Papczyńskiego pt. "Orator Crucifixus" (Ukrzyżowany Mówca). Jest to starodruk z 1670 r. Według obecnego stanu wiedzy jest to jeden z trzech zachowanych egzemplarzy tego dzieła. Odręczne notatki Autora naniesione na tym egzemplarzu nadają mu
z kolei cechy relikwii drugiego stopnia.  Dzieło  można zobaczyć w Muzeum Ziemi Rawskiej w  godzinach pracy od poniedziałku do środy w godz. 10-15, a także w niedzielę kanonizacji 5 czerwca w godz. 10-15. Serdecznie zapraszamy!"

 

5. W dniu 18 czerwca - sobota planowana jest pielgrzymka diecezjalna na Jasną Górę zapraszająca obraz Matki Bożej Częstochowskiej, który będzie peregrynował w naszej diecezji a w naszej parafii w dniach 18-19 października. Serdecznie zapraszamy zapisy w zakrystii, koszt 35zł.

 

6. W przyszłą niedzielę serdecznie o godz. 13:00 odbędzie się spotkanie organizacyjne uczestników udających się na pielgrzymkę na Maltę.

 

7. Serdecznie zapraszamy na Pielgrzymkę do Fatimy z okazji 100-lecia Objawień Matki Bożej Fatimskiej. Termin lipiec 2017. Zapisy w zakrystii u ks. Konrada.

 

8. W dniu jutrzejszym zapraszamy do przyniesienia zużytego sprzętu Elektrycznego  i Elektronicznego. Zebrany  sprzęt będzie wsparciem na misje.

 

9. Caritas przy parafii  N.P.N.M.P. w Rawie Mazowieckiej zaprasza na pielgrzymkę Śladami Wielkich Polaków
w terminie 25-28 sierpnia. Więcej informacji w gablocie. 

 

10. W dniu 19 czerwca w parafii Rzeczyca odbędzie się bezpłatny koncert pieśni  Sakralnych pt; "Powrót
do Źródeł". Alicji Majewskiej i Włodzimierza Korcz. Wszystkich chętnych zapraszamy do zapisywania się
w zakrystii u ks. Konrada. Koszt cena przejazdu.

 

11.  Wyjazd do teatru na Wesołą Wdówkę w sobotę o godz. 16:30. Spotkanie przed Krzyżem.

 

12.  Pracownicy naszego rawskiego szpitala proszą o pomoc i modlitwę. Wiemy jak ten szpital jest potrzebny naszej społeczności. Zrozumiałe są te prace, które reorganizują jego funkcjonowanie i zatrudnienie, ale nie można akceptować takich zwolnień, które dzieją się z krzywdą ludzką. Bardzo prosimy decydentów o szczere zajęcie się tematem szpitala. Wszystkich zaś prosimy o modlitwę w intencji pacjentów i pracowników szpitala. Sprawę naszego szpitala zawierzmy Matce Bożej Fatimskiej. 

 

13.  W zeszłym tygodniu do wieczności odeszła nasza parafianka Ś/P Władysława Piątkowska, której pogrzeb odbędzie się we wtorek o godz. 11:00. Polecamy Ją  Miłosierdziu Bożemu. Wieczny odpoczynek. 


W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:

 • 8 VI – św. Jadwiga, królowa, której życie można podsumować słowami zaczerpniętymi
  z kroniki Jana Długosza: „Ona była tak sławna i ceniona w całym świecie katolickim dla wspaniałej postawy moralnej, że wszyscy czcili ją za życia jako wzór świętości”;
 • 10 VI – bł. Bogumił, biskup; jego imię oznacza „miły Bogu”, a jego życie stanowi potwierdzenie tego – najpierw gorliwy pasterz i misjonarz, a potem pustelnik i człowiek wielkiej modlitwy;
 • 11 VI – św. Barnaba, Apostoł; Dzieje Apostolskie charakteryzują go jako „człowieka dobrego i pełnego Ducha Świętego i wiary”.

 

 

 

IX NIEDZIELA W CIĄGU ROKU OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE  29 maja 2016

1. Serdecznie zapraszamy dziś na godz. 18:30 na Koncert pt. "Z Miłości do Mamy". Jak już sam tytuł wskazuje jest podziękowaniem za dar Mamy w naszym życiu. Podczas Koncertu będziemy gościli solistów z Teatru Wielkiego w Łodzi i Teatru Roma w Warszawie.  Koncert poprowadzi młodzież Gimnazjum nr 2. Jeszcze raz serdecznie zapraszamy.  

 2. Nieszpory o Najświętszym Sakramencie  codziennie o godz. 17:30 natomiast dziś o godz. 16:30.

 3. Dziś gościmy wolontariuszy Światowych Dni Młodzieży z Rawy Mazowieckiej i dziękujemy za ich obecność i zaproszenie na wspólny wyjazd na spotkanie Ojcem Świętym w Krakowie. Wesprzyjmy ich symboliczną złotówką by było im taniej pielgrzymować na Światowe Dni Młodzieży.    

4. We wtorek, w ostatni dzień maja, będziemy obchodzić święto Nawiedzenia NMP. To nie tylko święto odwiedzin matki Świętego Jana Chrzciciela przez Maryję, lecz również, a może przede wszystkim, spotkanie Mesjasza z prorokiem.

5. W środę, 1 czerwca, przypada Międzynarodowy Dzień Dziecka. Pragniemy w tym dniu otoczyć naszą modlitwą wszystkie dzieci, do czego zachęcamy też wszystkich parafian. Z tej okazji Miejski Dom Kultury zaprasza  w najbliższą sobotę 4 czerwca   na Dzień Dziecka w programie: godz. 9.30 - bezpłatne warsztaty plastyczne  godz. 11.00 - przedstawienie teatralne - "Pchła Szachrajka"  , bilety w cenie 10zł.. do nabycia w kasie MDK.

6. W czwartek zakończenie Oktawy Bożego Ciała, ostatnie Nieszpory i poświęcenie wianków. Msze Święte jak w dzień powszedni. Ojcowie pasjoniści zapraszają do siebie na Mszę Świętą i procesje, której będzie przewodniczył Ksiądz Biskup Ordynariusz. Początek uroczystości godz. 17:00

7. Nabożeństwo czerwcowe ku czci Najświętszego Serca Jezusa będziemy odprawiali o godz. 17:40 w niedziele o 16:40 od piątku włącznie.

8. W piątek przypada uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, która jest również Światowym Dniem Modlitw o Uświęcenie Kapłanów. Przypominamy także, że w tym uroczystym dniu nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Komunie Świętą chorym zaniesiemy od godz. 7:45.

9. Nabożeństwo wstawiennicze z modlitwą o uzdrowienie w piątek po Mszy wieczornej. 

10. W sobotę, w którą przypadnie wspomnienie Niepokalanego Serca NMP, po wieczornej Mszy Świętej adoracja prowadzona przez grupę św. Michała Archanioła. Nabożeństwo I soboty o godz. 20:00 połączone z prowadzona adoracją

11. W dniu 18 czerwca - sobota planowana jest pielgrzymka diecezjalna na Jasną Górę zapraszająca obraz Matki Bożej Częstochowskiej, który będzie peregrynował w naszej diecezji a w naszej parafii w dniach 18-19 października. Serdecznie zapraszamy zapisy w zakrystii, koszt 35zł.

12. Słowa serdecznego podziękowania kieruję do wszystkich, którzy włączyli się bezinteresownie do przygotowania Uroczystości Bożego Ciała. Niech ten dar będzie wynagrodzony Bożym Błogosławieństwem w codziennym życiu.

13. Zapraszamy do wsparcia projektu obywatelskiego  deklaracje do odbioru w zakrystii.

 

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE NAJŚWIĘTSZEJ TRÓJCY           22 maja 2016

1. Wiarę w jednego Boga w Trzech Osobach wyznajemy za każdym razem, kiedy czynimy znak krzyża świętego. Niech zatem każdy znak krzyża będzie wykonywany właśnie z tą świadomością, że dotykamy niepojętej tajemnicy, niech będzie zawsze naszym odważnym wyznaniem wiary w Ojca i Syna, i Ducha Świętego – jednego Boga w Trójcy Osób.

2. Przez wszystkie dni maja trwamy na modlitwie ku czci Matce Bożej serdecznie zapraszamy do naszej kaplicy dziś o godz.  16:30 a w dzień powszedni o godz. 17:30.

3. We wtorek, 24 maja przypada wspomnienie NMP Wspomożycielki Wiernych. Jest to również, ogłoszony przez Benedykta XVI, dzień powszechnej modlitwy za Kościół w Chinach. Ta intencja będzie nam towarzyszyć podczas nabożeństwa majowego. Zachęcamy też wszystkich parafian do indywidualnej modlitwy w tej intencji oraz w intencji naszych sióstr i braci chrześcijan cierpiących prześladowania.

4. W czwartek, 26 maja będziemy obchodzić uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Uczestnicząc w tym dniu w procesji publicznie wyznajemy wiarę w ukrytego w Hostii Jezusa Chrystusa. Msze Święte zostaną odprawione o godz. 7:00; 9:30; 17:00 Po Eucharystii o godz. 9:30 wyruszymy w procesji z Jezusem Eucharystycznym do czterech ołtarzy po ulicach naszej parafii. Tak jak co roku prosimy o przygotowanie ołtarzy, sztandarów, feretronów i chorągwi, udekorowanie naszych domów i trasy procesji. Dziewczynki rocznicowe, ale też i te trochę młodsze i starsze zapraszamy do sypania kwiatków. Przypominamy, że jest to uroczystość, w którą katolicy są zobowiązani do uczestnictwa we Mszy Świętej.

5. Od piątku serdecznie zapraszamy na Nieszpory o Najświętszym Sakramencie o godz. 17:30.

6. W tym roku uroczystość Bożego Ciała zbiega się ze świętem naszych mam. O naszych mamach w tym uroczystym dniu będziemy pamiętać w modlitwie.

7. W sobotę, 28 maja przypadnie 35. rocznica śmierci Prymasa Tysiąclecia, Stefana kard. Wyszyńskiego. Przez cały sobotni dzień będzie nam towarzyszyć modlitwa o jego rychłe wyniesienie do chwały ołtarzy.

8. w dniach 15 maja - 15 czerwca w Punktach pobrań DIAGNOSTYKA w Rawie Mazowieckiej  będzie trwać akcja bezpłatnych badań profilaktycznych z okazji Światowego Dnia Tarczycy  - w ramach akcji wykonywane będzie bezpłatne badanie TSH oraz będzie udzielany 10% rabat na badania  z zakresu DIAGNOSTYKI CHORÓB TARCZYCY dla okazicieli ZAPROSZENIA . Zaproszenia do nabycia w punktach pobrań

9. W przyszłą niedzielę tj. 29 maja, serdecznie zapraszamy na Koncert w wykonaniu solistów: Pani Dorota Wójcik i Marcin Kalinowski - tenor - Teatr Wielki w Łodzi; Paulina Janczak - Teatr Roma w Warszawie i akompaniatorka - Bogna Dulińska - Akademia Muzyczna w Łodzi.  Koncert rozpocznie się w kaplicy o godz. 18:30. Zapraszamy!!!

10. Serdecznie zapraszamy do złożenia głosu popierającego  Projekt Obywatelski, który skierowany jest na Orszak Trzech Króli. Ksiądz  Konrad wystąpił z projektem  o dofinansowanie w zakupie dekoracji nagród dla dzieci i młodzieży jak również nagłośnienia gdyż każdego roku jest pożyczany jest z  Łowicza. Serdecznie prosimy o wsparcie oddając głos wystarczy imię i nazwisko i adres. Wymóg  musi to być mieszkaniec Rawy i mieć 16 lat. Kartki można zabrać do domu z zakrystii i przynieść na tygodniu lub w przyszłą niedzielę. Praktyczniej wypełnić na miejscu przed kaplicą lub w zakrystii.

11. Wspólnota trudnych małżeństw SYCHAR zaprasza na spotkanie osoby przeżywające trudności małżeńskie  w dniu 27/05/2016 o godzinie 16:00 w Miasteczku Krwi Chrystusa.  

12. Serdecznie zapraszamy na pielgrzymkę do Fatimy. Zapisy w zakrystii. 

ZESŁANIEDUCHA ŚWIĘTEGO OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE     15/05/2016

1. Obchodzimy dziś święty dzień Pięćdziesiątnicy, w którym Duch Święty zstąpił na Apostołów zebranych na wspólnej modlitwie. Wspominamy początek Kościoła i dziękujemy, że Duch Święty towarzyszy wiernym ze swoim światłem i swoją mocą. Wyrażamy również wdzięczność za dar Ducha Świętego otrzymany w sakramentach chrztu i bierzmowania.

2. Zapraszamy wszystkich parafian do wspólnej modlitwy z Maryją, naszą Matką, Królową i Orędowniczką. Każdego wieczoru o godz. 17:30 dziś natomiast o godz. 16:30 spotykamy się w kaplicy na nabożeństwie majowym.

3. Jutro drugi dzień Zielonych Światek poświęcony Najświętszej  Maryi Matki Kościoła. Msze święte jak w dzień powszedni.   

4. W najbliższy czwartek natomiast oddamy cześć Jezusowi Chrystusowi, Najwyższemu i Wiecznemu Kapłanowi.

5. Serdecznie zapraszamy na Katechezy Ewangelizacyjne w poniedziałek o godz. 19:00 i w czwartek o godz. 19:00. W czwartek na katechezie będziemy gościli księdza Biskupa Wojciecha Osiala. Serdecznie zapraszamy. 

6. Dziś w Rawie przeżywamy Marsz dla Życia i Rodziny. Serdecznie zapraszamy do udziału w tej uroczystości, która rozpocznie się o godz. 13:00 mszą święta w "Dużym Kościele" po czym o godz. 14:00 nastąpi przemarsz ulicami Rawy do parku gdzie odbędą sie Bernardynki Rawskie.

7. Słowa wdzięczności kieruję do wszystkich którzy wzięli wczoraj udział w dziękczynieniu za dar 1050lecia Chrztu polski. Ufam, iż ta uroczystość wniesie owoce duchowe w nasze życie.

8. Parafia N.P.N.M.P organizuje wyjazd do Lednicy na czuwanie młodych. Wyjazd
w dniu 4 czerwca koszt 70 zł.

9. Serdecznie zapraszamy na dziękczynną pielgrzymkę do Fatimy w 100 lecie objawień Matki Bożej Fatimskiej.   Szczegółowy program w gablocie i na stronie internetowej. Zapisy w zakrystii u ks. Konrada.

10. Dziś ofiary do puszki na organizację światowych młodzieży

11. Wyjazd do Teatru dziś o godz. 15:30 bilety do odbioru w zakrystii lub autokarze.

W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:

 • 16 V – św. Andrzej Bobola, jezuicki kapłan, wspaniały duszpasterz, gorliwy kaznodzieja
  i spowiednik, którego życie jaśniało blaskiem prawdziwej wiary, dla której złożył swoje życie w ofierze; patron naszej Ojczyzny.

WNIEBOWSTĄPIENIE PAŃSKIE   OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE   8 05 2016

1. Dziś nabożeństwo majowe połączone z nowenną przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego                   o godz. 16:30 natomiast w dzień powszedni o godz. 17:30.

2. Z racji niedzieli i uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego na jutro została przeniesiona uroczystość Świętego Stanisława, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski.

3. W piątek przypada 99. rocznica pierwszego objawienia fatimskiego i 35. rocznica zamachu na Świętego Jana Pawła II. To dzień wspomnienia NMP Fatimskiej. Nabożeństwo fatimskie z procesją o godz. 21:00.  Z tej okazji adoracja do godz. 20:00.

4. W przyszłą sobotę serdecznie zapraszamy do udziału w Wigilii Zesłania Ducha Świętego powiązanej z dziękczynieniem za dar 1050.  lat wiary minionych pokoleń. Uroczystość rozpocznie się na placu pod budowę kościoła o godz. 20:45 inscenizacją dzieci i  młodzieży naszych szkół po czym nastąpi uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem  Księdza Biskupa Ordynariusza. Na zakończenie każdy otrzyma upominek - certyfikat uczestnictwa w uroczystościach, wodę święconą, i chlebek. Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w tej historycznej uroczystości. Weźmy ze sobą krzesełko.  

5. W przyszłą niedzielę obchodzimy Uroczystość Zesłania Ducha Świętego pamiętajmy o ważności Tego Święta.

6. Serdecznie zapraszamy na czwarty Marsz dla Życia i Rodziny, który odbędzie się 15 maja
w Rawie Mazowieckiej. ROZPOCZYNAMY MSZĄ ŚWIĘTĄ W KOŚCIELE NPNMP O GODZ. 13:00 WYMARSZ SPOD KOŚCIOŁA O GODZ. 14:00.Przejdziemy ulicami miasta a FINAŁ będzie
w parku miejskim gdzie odbywają się Bernardynki Rawskie - piknik rodzinny a na nim wiele atrakcji dla dzieci i rodzin: spływ Rawką, tory przeszkód, ciepły posiłek itp. Przyjdź z rodziną
i przyjaciółmi! Razem możemy więcej!.

7. Dziś po Mszy św. Skauci Rawscy rozdają ulotki o Bernardynakach i zbierają do puszki na wyjazd letni. Wesprzyjmy ich symboliczną złotówką

8. Jutro zapraszamy na wykład dotyczący leczenia zwyrodnień i schorzeń reumatycznych. Spotkanie odbędzie się w sali szkolnej w Gimnazjum nr 2. Rozpoczęcie spotkania o godz. 18:45. Ulotki do wzięcia przy wyjściu z kaplicy na półce.

9. Wyjazd do Teatru Wielkiego w dniu 15 05 (w niedzielę) o godz. 15:30.

10. Wspólnota Odnowy Ducha Świętego wraz Wolontariuszami ŚDMprzy "Dużym Kościele" zapraszają na czuwanie w Wigilię Zesłania Ducha Świętego o godz. 19:00.

ZAPOWIEDZI

 • Paweł Artur Starczewski  kawaler parafii tutejszej i Ewelina Magdalena Hebda panna z parafii Serca Jezusowego w Łodzi.
 • Radosław Jackowski kawaler parafii tutejszej i Sandra Kubik panna parafii św. Jakuba w Zdunach.
 • Rafał Słowik kawaler parafii tutejszej i Sandra Kubik parafia tutejszej 
 • Bartosz Beśka  kawaler Narodzenia Pańskiego Joanna Kądziela   panna parafii tutejszej  

 

W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:

 • 9 V – św. Stanisław, biskup i męczennik, patron naszej Ojczyzny, dbający o powierzonych sobie wiernych, wspomagający ubogich i niewahający się wypomnieć królowi Bolesławowi Śmiałemu jego grzesznego postępowania;
 • 14 V – św. Maciej, wybrany do grona dwunastu Apostołów po zdradzie Judasza, męczennik.

SZÓSTA NIEDZIELA WIELKANOCY                                                            1 maja 2016

KOMENTARZ DO CZYTAŃ

 

Dz 15,1-2.22-29 Dekret Soboru Jerozolimskiego

Ap 21,10-14.22-23 Miasto święte

J 14,23-29 Duch Święty nauczy was wszystkiego

 

            Dzieje Apostolskie relacjonują nam dziś wydarzenia, które miały miejsce w 49 r. na tzw. Soborze Jerozolimskim. Wiemy, że na przestrzeni 2000 lat nauka Kościoła uległa ewolucji w wielu sprawach. Można zadać dziś pytanie: czy są to słuszne zmiany? Odpowiedź podsuwa nam czytana dziś perykopa ewangeliczna. Święty Jan wyjaśnia, że w Kościele obecny jest Chrystus, który działa nieustannie przez Ducha Świętego. Nie można też zapominać o słowach Chrystusa, który w innym miejscu zapewnił Świętego Piotra, że niezależnie od czasów i okoliczności Kościół będzie trwał. Spójrzmy z ufnością w przyszłość, oczekując z tęsknotą dokonanie się całkowitej zmiany, o której wspomina Apokalipsa ukazująca Kościół jako nowe Jeruzalem.

            Z ufnością otwórzmy się teraz na słowo Boże.

 

SZÓSTA NIEDZIELA WIELKANOCY         OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE 1 05 2016                                                                                               

1. Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy maj – miesiąc, który w naszej polskiej tradycji jest naznaczony modlitwą razem z Maryją, Matką Jezusa i przez Jej wstawiennictwo. Dzisiaj zapraszamy na pierwsze majowe nabożeństwo na godz. 16:30 Na wspólnym śpiewie litanii loretańskiej będziemy spotykać się codziennie o godz. 17:30 przed wieczorną Eucharystią.

2. 1. maja obchodzimy wspomnienie Świętego Józefa Rzemieślnika. W modlitwie prośmy  dobrego Boga, aby podejmowany przez ludzi pracy trud przynosił im osobistą satysfakcję i zapewniał środki do życia. Pamiętajmy w modlitwie o  tych, którzy poszukują pracy, by spotykali życzliwych ludzi gotowych pospieszyć im z pomocą.

3. We wtorek, 3 maja przypada uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski i głównej patronki naszej Ojczyzny. To również 225. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja. Msze Święte będą odprawione o godz. 7:00; 9:00; 10:30; 17:00.Serdecznie zapraszamy  do udziału
w uroczystościach miejskich z okazji uchwalenia 225 rocznicy Konstytucji 3 maja jak również dziękczynienia za 1050 lat chrztu Polski. Uroczystości rozpoczną się o godz. 11:30 Mszą świętą. więcej informacji w gablocie.

4. Sołtys wsi Konopnica wraz z mieszkańcami zapraszają na uroczystości odpustowe z okazji patronalnego święta ku czci św. Floriana w dniu 3 maja o godz. 16:00. 

5. W tym tygodniu zanosimy swoje błaganie do Boga o dobre urodzaje i za kraje głodujące.
Ta intencja towarzyszyć nam będzie podczas nabożeństw majowych. Razem z Maryją będziemy prosić dobrego Boga, by błogosławił ludzkim wysiłkom, by przyniosły one obfity plon i aby nikomu nie brakowało codziennego chleba.

6. W tym tygodniu przypadają pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca.
W czwartek będziemy się modlić o święte powołania zakonne i kapłańskie. W piątek
od godz. 7:45 odwiedzimy starszych i chorych parafian z Komunią Świętą, po południu od godz. 16:00 spowiedź. Po mszy św. wieczornej nabożeństwo ku czci św. Michała Archanioła. W sobotę po wieczornej Mszy Świętej adoracja prowadzona przez grupę św. Michała Archanioła. Nabożeństwo I soboty o godz. 20:15 które poprzedzi 15 minutowe rozważanie.

7. W przyszłą niedzielę przypada uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego.

8. W przyszłą niedzielę o godzinie 12:00 odbędzie się uroczysta msza święta dziękczynna za dar I komunii świętej tzw. rocznica. Spotkania organizacyjne odbędą się w środę i czwartek o godz. 16:00. Spowiedź przed rocznicą w piątek od godz. 16:00.

9. Przypominamy że dziś "Biała Niedziela" w laboratorium w szpitalu. Bezpłatnie możemy zrobić podstawowe badania krwi do godz. 19:00. Skorzystajmy z tego daru pamiętając

   

 

.

V NIEDZIELA WIELKANOCY   OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE    24 04 2016

1. Przeżywamy dziś już ostatnią niedzielę kwietnia, która według programu duszpasterskiego jest Ogólnopolską Niedzielą Modlitw za Kierowców i wszystkich poruszających po drogach. Niech nasza wspólna modlitwa owocuje większą rozwagą i mądrością w czasie naszych pieszych, rowerowych czy samochodowych wojaży, tym bardziej że coraz cieplejsze dni zachęcają do organizowania wycieczek.

2. Jutrzejsze święto Świętego Marka Ewangelisty to tradycyjny dzień modlitwy o urodzaje, chciejmy w naszej osobistej modlitwie prosić dobrego Boga, by pobłogosławił wszelkie ludzkie wysiłki, aby przyniosły one obfity plon i owoc i aby nikomu nie brakowało codziennego chleba.

3. W najbliższa środę o godz. 18:00 młodzież naszej parafii przystąpi do sakramentu Bierzmowania prosimy o modlitwę w  intencji młodzieży.

4. W przyszłą niedzielę rozpoczniemy maj. W naszej polskiej tradycji to miesiąc szczególnej modlitwy razem z Maryją. Nabożeństwa majowe będziemy odprawiali w dzień powszedni
o godz. 17:30 natomiast w niedzielę o godz. 16:30. Serdecznie zapraszamy do wspólnej modlitwy. Prosimy o udekorowanie przydrożnych Krzyży i kapliczek.

5. W przyszłą niedzielę sołtys wraz z mieszkańcami Julianowa serdecznie zapraszają na doroczną uroczystość odpustowa ku Czci Matki Bożej Królowej Polski -  patronki wioski. Uroczysta Msza Święta o godz. 15:15.

6. W dniach 30.04 i 01.05. 2016 w laboratorium DIAGNOSTYKA w szpitalu św. Ducha przy ul Warszawska 14 , można wykonać bezpłatnie badania morfologii i cholesterolu. Serdecznie zapraszamy więcej informacji w gablocie.

7. Agencja restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przypomina iż w dniu 16, 05, 2016 roku upływa termin składania wniosków w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020. Więcej informacji w gablocie.

8. Serdecznie zapraszamy do wsparcia swoimi ofiarami Kościół na Ukrainie składając ofiarę do puszki przed kaplicą. 

9. W zakrystii można odbierać bilety na operetkę Wesoła Wdówka. Koszt biletu 40 zł.

W zeszłym tygodniu do wieczności odeszły  Ś/P Janina Łażewska i  Mariola  Cyniak
z Konopnicy. Polecamy Je Miłosierdziu Bożemu wieczny odpoczynek 

CZWARTA NIEDZIELA WIELKANOCY     17 kwietnia 2016

NIEDZIELA DOBREGO PASTERZA OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

1. Dziś przypada Światowy Dzień Modlitw o Powołania, który rozpoczyna kwartalne dni modlitw o powołania do służby w Kościele. Módlmy się o gorliwych kapłanów i osoby zakonne, którzy będą naśladować przykład Chrystusa – Dobrego Pasterza.

 

2. W sobotę będziemy obchodzić uroczystość Świętego Wojciecha, biskupa, męczennika i patrona Polski.

 

3. Najbliższa niedziela to już ostatnia niedziela kwietnia i jak co roku, według programu duszpasterskiego, jest ona Ogólnopolską Niedzielą Modlitw za Kierowców i wszystkich poruszających po drogach.

 

4. Składamy serdeczne podziękowanie wszystkim którzy wzięli udział w 1  Dekanalnym nocnym Czuwaniu na Jasnej Górze. Ufamy iż, to duchowe wydarzenie przyniesie błogosławione owoce dla naszej wspólnoty parafialnej. 

 

5. Dziś taca na utrzymanie seminarium Duchownego w Łowiczu.

 

6. Ksiądz Piotr serdecznie zapraszana na pielgrzymkę autokarową "Szlakiem Bożego Miłosierdzia" w terminie 15-17 maja. Zapisy i szczegółowe informacje u księdza Piotra i w gablocie.  

 

7. Wszystkim naszym ukochanym gimnazjalistom z klas III życzymy darów Ducha Świętego i powodzenia na egzaminach, które jutro rozpoczynają.

 

8. Spotkanie młodzieży przygotowującej się do Bierzmowana w przyszłą sobotę po mszy o godz. 18:00. Obecność obowiązkowa.

 9. Wyjazd dod Teatru na spektakl Skrzypek na Dachu w piatek godz. 16:30 sprzed Krzyża. Cena za autobus 20 zł. 

W zeszłym tygodniu do wieczności odprowadziliśmy naszego parafianina Mariana Szałwińskiego z Konopnicy polecamy Go miłosierdziu Bożemu. Wieczny odpoczynek...

TRZECIA NIEDZIELA WIELKANOCY                    10 kwietnia 2016

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

1. Od 8 lat trzecia niedziela Wielkanocy w naszej Ojczyźnie, dzięki inicjatywie Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II, jest Niedzielą Biblijną, inaugurującą w Kościele
w Polsce Tydzień Biblijny. Znajdźmy w tym tygodniu czas na spotykanie się z Panem w Jego słowie. Zachęcamy do indywidualnej lektury i medytacji słowa Bożego.

 

2. W tym tygodniu, w dniach 14-16 kwietnia (czwartek – sobota) będziemy przeżywać główne uroczystości związane z jubileuszem 1050-lecia chrztu Polski. Historycy są zgodni, że chrzest Mieszka I odbył się 14 kwietnia, w Wielką Sobotę. Tego dnia uroczystości będą odbywać się w Gnieźnie. Natomiast w piątek i w sobotę w Poznaniu z udziałem biskupów i władz państwowych. Punktem kulminacyjnym będzie sobotnie dziękczynienie i Eucharystia z udziałem Episkopatu Polski na stadionie w Poznaniu. W naszej parafii będziemy dziękowali za dar Chrztu Polski w dniu 14 maja w wigilię Zesłania Ducha Świętego.

 

3. Są jeszcze wolne miejsca na nocne czuwanie przed obrazem Matki Bożej Częstochowskiej. Serdecznie zapraszamy. Wyjazd w piątek o godz. 18:00 sprzed Krzyża, planowany powrót ok 5:00.  W tym dniu msza święta wyjątkowo o godz. 17:15 i nie ma adoracji po mszy wieczornej..

 

4. W najbliższą sobotę ksiądz Biskup zaprasza do Skierniewic do parafii Miłosierdzia Bożego  na XII Diecezjalne Czuwanie w intencji powołań do kapłaństwa i życia konsekrowanego. Hasłem spotkania będą słowa "Bogaci Miłosierdziem".

 

5. Rocznica I Komunii Świętej odbędzie się w dniu 8 maja o godz. 12:00.

 

6. Serdecznie zapraszamy na Katechezy Ewangelizacyjne, które odbywają się w każdy poniedziałek i czwartek o godz. 19:00. Przyjdź i posłuchaj innych którzy zachwycili się Bogiem.    

 

7. Po mszy możemy złożyć ofiary do puszki  na Caritas Diecezji Łowickiej.  

 

DRUGA NIEDZIELA WIELKANOCY OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE 03.04.2016       

 

1. Dzisiejsza niedziela w tradycji ma wiele przydomków: przewodnia, biała, Miłosierdzia Bożego. O ten ostatni tytuł prosił sam Pan Jezus za pośrednictwem Świętej Siostry Faustyny. Ustanowił ją w 2000 roku Święty Jan Paweł II. Od kilku lat niedziela ta rozpoczyna Tydzień Miłosierdzia. Chcemy uwielbiać nieskończone Boże miłosierdzie, a jednocześnie podjąć refleksję, czy sami jesteśmy miłosierni.

 

2. Dziś o godz. 15:00 zapraszamy na Godzinę Miłosierdzia do której zaprasza sam Jezus Chrystus ofiarując nam wiele łask. Wspólnie odmówimy koronkę do Bożego Miłosierdzia oraz ponowimy akt oddania świata Bożemu miłosierdziu.

 

3. Z racji przeżywanych w ostatnim czasie dni Wielkiego Tygodnia i Oktawy Wielkanocnej jutro przypada przeniesiona z 25 marca uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Jest to także Dzień Świętości Życia i Dzień Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Msze Święte o godz. 7:00 i 18:00.

 

 4. Serdecznie zapraszamy wspólne czuwanie na Jasnej Górze przed tronem Matki Bożej Częstochowskiej. Koszt wyjazdu 30 zł. zbieramy chętnych na 2 autobus.

 

5. Wspólnota  Mamre zaprasza na msze święta z uzdrowieniem w Archikatedrze Częstochowskiej w dniu 9 kwietnia. Zapisy w zakrystii.

 

6. Wspólnota neokatechumenatu rozpoczyna katechezy w naszej wspólnocie, które będą się odbywać w poniedziałki i czwartki o godz. 19;00. Serdecznie zapraszamy.

 

7. Spotkanie warsztatowe dla uczestników kursu przedmałżeńskiego odbędą się w najbliższą sobotę
w Miasteczku Krwi Chrystusa od godz. 9:00. Koszt 45 zł od osoby.  

 

8. W zakrystii są do odbioru są bilety na "Skrzypka na dachu" 

 

9. Uczestnicy Pielgrzymki na Maltę proszeni są o dokonanie wpłaty w zakrystii do czwartku włącznie.  Pilne.

 

Zapowiedzi

Mateusz Maria Sztabnicki kawaler parafii tutejszej i Anna Maria Frączak panna parafii N.P.N.M.P.
w Rawie Mazowieckiej

Piotr Rzepliński kawaler parafii św. Tekli w Ciechanowie i Anna Karolina Jedrasiak panna parafii tutejszej

Marcin Kania kawaler parafii tutejszej Paulina Stępniak panna parafii N.P.N.M.P. w Rawie Mazowieckiej

Maciej Piotr Stępień kawaler parafii tutejszej  Marta Mariola Muszyńska panna parafii N.P.N.M.P.
w Rawie Mazowieckiej

 

W zeszłym tygodniu do wieczności odeszli Ś/p Edmund Słowikowski z Mszczonowskiej; Zofia Prostańska
z bl. Kazimierza Wielkiego 23; Henryk Krupa z Konopnicy polecamy ich Miłosierdziu Bożemu wieczny odpoczynek...

PONIEDZIAŁEK W OKTAWIE WIELKANOCY           28 marca 2016

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

1. Mimo że tylko dzień dzisiejszy jest dniem wolny od pracy, postarajmy się w naszych domach
i rodzinach utrzymać świąteczny charakter całej paschalnej oktawy – do przyszłej niedzieli włącznie. Przywróćmy w naszych rodzinach wielkanocne pozdrowienie Chrystus zmartwychwstał! Prawdziwie zmartwychwstał!, i w czasie dni oktawy nim się pozdrawiajmy. Postarajmy się w kolejnych dniach uczestniczyć w Eucharystii. Z racji oktawy w najbliższy piątek nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

 

2. Słowa wdzięczności kieruję do wszystkich, którzy  pomagali przy dekoracji kościoła na czas świąt Paschalnych. Dziękuje katechetom, służbie liturgicznej, dzieciom sypiącym kwiatki, młodzieży, scholom studenckiej i dziecięcej pani Grażynce - zakrystiance, panu Wiktorowi organiście, wspólnotom różańcowym i grupie świętego Michała Archanioła za prowadzenie adoracje przy Grobie Pańskim i niesienia feretronów podczas procesji. Dziękuje, Skautom Europy naszym harcerzom, i Ochotniczej Straży Pożarnej w Konopnicy za straż  przy Grobie Pańskim.    

 

3. Najbliższy tygodniu przypadają pierwszy czwartek, piątek i sobota.  Zapraszamy do kościoła na wspólną modlitwę: w czwartek w intencji powołań do służby Bożej, w piątek chorym komunię świętą zaniesiemy chorym od godz. 7:30, spowiedź od godz. 17:30. Nabożeństwo ku czci św. Michała Archanioła po mszy świętej wieczornej o godz. 18:00. Apel Jasnogórski o godz. 21:00. W sobotę  po mszy  świętej wieczornej wystawienie Najświętszego Sakramentu i adoracja prowadzona przez grupę św. Michała Archanioła i wspólnoty różańcowe o godz. 20:15 nabożeństwo I soboty zakończone apelem.

 

4. W przyszłą niedzielę będziemy obchodzić niedzielę Miłosierdzia Bożego i rozpoczniemy Tydzień Miłosierdzia. Od Wielkiego Piątku trwamy w nowennie przed tą niedzielą – zachęcamy więc do odmawiania koronki do Bożego Miłosierdzia. Niech to będzie nasze przygotowanie do tego święta. Koronkę odmawiamy wspólnie dziś o 16:30 a w dzień powszedni o 17:30

 

5. Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych na pierwsze Dekanatu Rawskiego nocne  czuwanie przed Obrazem Matki Bożej w Częstochowie. Jesteśmy inicjatorami tego duchowego wydarzenia. Wyjazd w dniu 15 kwietnia ok godz. 18:00 powrót 16 kwietnia ok godz. 6:00. Niech ten dar będzie dla nas głębszym spotkaniem z Naszą Matką. Zapisy w zakrystii po mszy świętej koszt podamy w przyszłą niedzielę.    

 

6. Rodzice ze Stowarzyszenia "Autyzm-Ktoś zaczarował Mój Świat" zapraszają do udziału w przemarszu ulicami miasta Rawa Mazowiecka  w dniu 1 kwietnia o godz. 10:00. Spotkanie na
pl. Piłsudskiego. Celem przemarszu jest uświadomienie społeczeństwa na temat specyfiki autyzmu z okazji Światowego Dnia Autyzmu.

 

7. Wszystkim Parafianom i Gościom świętującym w naszej wspólnocie te najważniejsze święta jeszcze raz życzymy obfitości Bożych darów i Jego łaski. Pięknych, radosnych i błogosławionych świąt Zmartwychwstania Pańskiego! „Nie bójcie się!” – słowa, które w poranek wielkanocny usłyszały niewiasty, dziś skierowane są do nas. Są wezwaniem do porzucenia lęku i bojaźni oraz podjęcia misji apostołowania, że Jezus żyje  i działa wśród nas. On sam będzie nas w tym dziele wspierał swoim błogosławieństwem.

 

Słowa wdzięczności kieruję do wszystkich, którzy  pomagali przy dekoracji kościoła na czas świąt Paschalnych. Dziękuje katechetom, służbie liturgicznej, dzieciom sypiącym kwiatki, młodzieży, scholom studenckiej i dziecięcej pani Grażynce - zakrystiance, panu Wiktorowi organiście, wspólnotom różańcowym i grupie świętego Michała Archanioła za prowadzenie adoracje przy Grobie Pańskim i niesienia feretronów podczas procesji. Dziękuje, Skautom Europy naszym harcerzom, i Ochotniczej Straży Pożarnej w Konopnicy za straż  przy Grobie Pańskim.    

NIEDZIELA PALMOWA            OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE    20 marca 2016

1. Dziś o godz. 16:00 nabożeństwo gorzkich żali z ostatnią nauką pasyjną.

2. Droga Krzyżowa ulicami osiedla rozpacznie się o godz. 18:15 w kaplicy. Serdecznie zapraszamy.

3. 25 marca to dzień, w którym Kościół obchodzi uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Jednak normy kalendarza liturgicznego wskazują na znaczenie dni Wielkiego Tygodnia i oktawy paschalnej, więc uroczystość tę obchodzić będziemy dopiero w poniedziałek po niedzieli Miłosierdzia Bożego, 4 kwietnia.

4. Codziennie wieczorem od godz. 17:30 zapraszamy do spowiedzi tych, którzy nie mogli do tej pory pojednać się z Bogiem. 

5. We wtorek udamy się do chorych którzy pragną się wyspowiadać i przyjąć komunię świętą przed świętami. Zapisy w kancelarii po mszy św. 

6. Święte Triduum Paschalne rozpocznie się w Wielki Czwartek wieczorem o godz. 19:00 Mszą Świętą Wieczerzy Pańskiej. Będziemy dziękować za dwa sakramenty: Eucharystię i kapłaństwo. Po zakończonej liturgii przeniesiemy procesyjnie Najświętszy Sakrament do przygotowanego ołtarza adoracji (dawniej nazywanego „ciemnicą”). Adoracja potrwa do godz. 23:00.  Adorację wznowimy w Wielki Piątek od godz. 8:30.

7. W Wielki Piątek Kościół nie sprawuje Mszy Świętej. Zaprasza jednak wszystkich wiernych do udziału w liturgii Męki Pańskiej, której szczytowym momentem jest adoracja krzyża świętego. Za uczczenie krzyża w tym dniu możemy dostąpić łaski odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami. W naszej kaplicy liturgię rozpoczniemy o godz. 19:00. Na zakończenie liturgii Męki Pańskiej przeniesiemy Najświętszy Sakrament do przygotowanego Grobu Bożego, gdzie adoracja trwać będzie do godz. 23:00 i przez Wielką Sobotę od godz. 7:30, aż do rozpoczęcia liturgii Wigilii Paschalnej.

8. Przypominamy też, że w Wielki Piątek wierni między 18. a rozpoczęciem 60. roku życia, oprócz wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych, są zobowiązani do zachowania postu ścisłego, czyli do spożycia jednego posiłku do syta oraz dwóch skromnych posiłków w ciągu dnia. Osoby starsze i nieco młodsze, które ukończyły 14 lat niech pamiętają tego dnia o wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych.

9. Serdecznie zapraszam Ochotniczą Straż Pożarną z Konopnicy i Harcerzy Rawskich do Straży przy Grobie pańskim.

10. W Wielki Piątek rozpoczyna się nowenna przed niedzielą Miłosierdzia Bożego – zachęcamy do wspólnej modlitwy w Wielki Piątek i Sobotę o godz. 15:00 natomiast w niedzielę wielkanocną na mszy świętej o godz. 10:30

11. W Wielka Sobotę święcenie pokarmów w kaplicy od godz. 8:00 do 13:30 natomiast na wioskach od godz. 9:00 w kolejności: Julianów, Żydomice, Konopnica. Serdecznie zapraszamy do modlitwy przy Grobie Pańskim.

12. Wieczorem w sobotę po zachodzie słońca, o godz. 20:00 rozpoczniemy najważniejszą liturgię roku kościelnego – liturgię Wigilii Paschalnej. Będziemy celebrować noc Paschy Pana – noc Jego przejścia ze śmierci do życia. Będziemy celebrować Jego zmartwychwstanie, Jego zwycięstwo nad śmiercią, grzechem i szatanem. Liturgię rozpoczniemy od poświęcenia ognia i zapalenia paschału, będziemy słuchać słowa Bożego, znów zaśpiewamy radosne Alleluja, a także weźmiemy udział w poświęceniu wody i odnowimy chrzcielne przyrzeczenia, za co możemy uzyskać odpust zupełny. Całość zwieńczy uroczysta liturgia eucharystyczna i procesja rezurekcyjna, podczas której obwieścimy wszystkim mieszkańcom naszej parafii, że Jezus zmartwychwstał, żyje i działa wśród nas. Na tę liturgię prosimy o przyniesienie świec.

13. W Wielkanoc msze  święte o godz. 7:00; 9:00; 10:30; 12:00 nie ma mszy św. o godz. 17:00

Zapowiedzi

Michał Marcin Ostalski kawaler parafii tutejszej i Magdalena Nowowiejska panna parafii Wniebowzięcia N.M.P. w Skoczku Łukowskim.

Do wieczności odeszli z naszej parafii Ś/P Bogdan Bogucki z Julianowa; Józefa Wilska z Konopnicy, których pogrzeby odbyły się w Kurzeszynie, tadeusz Krawczyk z bl. Jana Sobieskiego 6 Wieczny odpoczynek 

Serdecznie zapraszamy na Pokaz talentów w wykonaniu młodzieży naszego Gimnazjum. Początek godz. 15:00 w MDK-u . Wstęp wolny 

V  NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE 13 marca 2016

 1. Dziś przypada 3. rocznica wyboru papieża Franciszka. Pamiętajmy w modlitwie wypraszając potrzebne łaski w posłudze Piotrowej.

2. O godz. 16:00 zapraszamy na nabożeństwo gorzkich żali z kazaniem pasyjnym, natomiast w piątek na nabożeństwa drogi krzyżowej: wyjątkowo w tym tygodniu o 16:30 i 20:15

3. W czwartek rozpoczynamy Rekolekcje Wielkopostne dla młodzieży i dorosłych , które poprowadzi ksiądz Aleksander Mańka. Serdecznie zapraszamy do udziału w tym wyjątkowym doświadczeniu nawrócenia człowieka. Niech nie zabraknie nas podczas nauk rekolekcyjnych, które będą się odbywać w następującym porządku: (przeczytać program)

4. Młodzież naszego Gimnazjum  podczas rekolekcji będzie za dobrowolna ofiarę rozprowadzać palmy na niedziele palmową. 

5. W najbliższą sobotę przypada uroczystość Świętego Józefa, Oblubieńca NMP i patrona Kościoła powszechnego.

6. Przyszła niedziela to Niedziela Palmowa. Rozpoczyna ona Wielki Tydzień. Błogosławieństwo palm na początku każdej Mszy Świętej. Suma o  godz. 12:00 rozpocznie się przy Krzyżu  po uroczystym poświęceniu palm przejdziemy procesyjnie do kaplicy. Na tą mszę święta serdecznie zapraszamy dzieci, młodzież abyśmy przez doniosły udział w tej procesji wyrazili swoją wiarę w zwycięstwo Krzyża.

7. Tradycyjnie Droga Krzyżowa ulicami osiedla w Niedzielę Palmową rozpocznie się
o godz. 18:15 w Kaplicy. Serdecznie  zapraszamy do  udziału w tej modlitwie.

8. Dziś i w przyszłą niedzielę do puszki możemy złożyć ofiary na kwiaty do Grobu Pańskiego. 

9. Muzeum Ziemi Rawskiej  zaprasza dziś na kiermasz wielkanocny w godz. 9:00-15:00 w bibliotece przy kościele.

10. Serdecznie zapraszamy na Pokaz talentów w wykonaniu młodzieży naszego Gimnazjum. Początek
godz. 15:00 w MDK-u   

11. Prosimy kontakt w zakrystii rodzinę, która zamówiła mszę świętą  na dzień 19 marca o godz. 10:00

      W zeszłym tygodniu odeszli do wieczności: Ś/P Anna Zduńczyk z bl. Kazimierza Wielkiego  30; Mirosław Solarek z bl. Kazimierza Wielkiego 14 i Dariusz Stańczyk z Konopnicy, którego pogrzeb odbędzie się jutro o godz. 14:00. Polecamy Ich Miłosierdziu Bożemu. Wieczny odpoczynek...

 

 

Zapraszamy na kolejne spotkanie w ramacj kursu przedmałżeńskiego w dniu 12 marca o godz. 18:45. Spotkanie w kaplicy.

IV NIEDZIELA WIELKIEGO POSTUOGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE 06,03,2016

 

1. Czwarta niedziela Wielkiego Postu – niedziela Laetare. Wyjątkowość tej niedzieli podkreśla różowy kolor szat liturgicznych. W dawnej polskiej tradycji nazywano ją „śródpościem” bądź „półpościem”. Wszystko to wskazuje dobitnie, że połowa okresu paschalnego przygotowania jest już za nami. Warto zatem zrobić pewne podsumowania i zastanowić się, czy postąpiłem na drodze nawrócenia i przemiany oraz podjąć jeszcze większy wysiłek, by dobrze wykorzystać przeżywany okres liturgiczny.

 

2. Zapraszamy do udziału w nabożeństwach tego okresu – w gorzkich żalach, które śpiewamy w każdą niedzielę o godz. 16:00 wsłuchujemy się w rozważania pasyjne oraz w drodze krzyżowej w każdy piątek
o godz. 17:15i 0 20:15 przy wystawionym Najświętszym Sakramencie.

 

3. We wtorek, 8 marca przypada Międzynarodowy Dzień Kobiet. Pamiętajmy w tym dniu, ale nie tylko,
o naszych babciach, mamach, żonach, córkach i wnuczkach. Wyraźmy im naszą życzliwość dobrym słowem i drobnym gestem i nie ustawajmy w modlitwach za nie.

 

4. We wtorek serdecznie zapraszamy na nabożeństwo do Świętego Michała Archanioła i Aniołów
    o godz. 17:30

 

5. Od wtorku do czwartku dzieci naszej parafii będą przeżywać swoje Wielkopostne rekolekcje. Prosimy rodziców by pomogli dzieciom w dobrym przeżyciu tego czasu.

 

6. Rekolekcje wielkopostne dla dorosłych odbędą się tak jak co roku w czwartek piątek i sobotę przed Niedzielą Palmową.

 

7. Dyrekcja i cała społeczność   Gimnazjum nr 2 im. Haliny Konopackiej w Rawie Mazowieckiej serdecznie zapraszają Rodziców, mieszkańców Rawy Mazowieckiej i okolicy na „Pokaz Talentów” naszych uczniów, który odbędzie się  13 marca 2016 roku o godzinie 15.00 w Miejskim Domu Kultury. Zapewniamy miłą
i atrakcyjną zabawę.

Wstęp wolny.

 

8. Muzeum Ziemi Rawskiej , jak co roku, organizuje  13 marca w godz. 9:00 - 15:00 "Wielkanocny kiermasz sztuki ludowej i rękodzieła" w holu Oddziału dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej  - przy Kościele NP NMP

 

9. Klub Sportowy Juvenia Rawa Mazowiecka serdecznie zaprasza wszystkich kibiców i sympatyków piłki siatkowej na mecz III ligi mężczyzn z zespołem Kasztelan Rozprza. Spotkanie odbędzie się w hali sportowej Milenium w sobotę 12 marca o godzinie 18.00. Wstęp bezpłatny.

 

10. Serdecznie zapraszamy na  wiosenne spotkania z Teatrem zapisy w zakrystii. Program jest następujący: 22.04. Teatr Muzyczny Łódź Skrzypek na dachu - musical cena 70zł; 15.05 Teatr Wielki w Łodzi Premiera Turandot - opera cena 60 zł. i 11.06 teatr Muzyczny Wesoła Wdówka - operetka cena 60 zł. Ceny podane wraz z przejazdem 

 

ZAPOWIEDZI

Balcerak Szymon kawaler parafii tutejszej i Baron Katarzyna panna parafii N.M.P. Anielskiej
w Kleszczowie. Zap. I

IV NIEDZIELA W CIĄGU ROKU       OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE  31 01 2016

1. W najbliższy wtorek, 2 lutego, przypada święto Ofiarowania Pańskiego. W naszej polskiej tradycji nazywane jest świętem Matki Boskiej Gromnicznej. Msze Święte w naszej kaplicy  będą sprawowane o godz. 7:00; 10:00 i 18:00. Na początku każdej Mszy Świętej będzie miał miejsce obrzęd błogosławieństwa świec. Przynieśmy zatem ze sobą gromnice. Niech staną się one znakiem obecności Chrystusa – światłości świata. Zapalajmy je, jak mówi stara polska tradycja, w chwilach trwogi i zagrożenia, aby o tej Bożej obecności i Opatrzności sobie nieustannie przypominać.

 2. W tym dniu już po raz 20. będziemy obchodzić Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Otoczmy więc naszą modlitwą tych, którzy przez składane śluby zakonne czy inne zobowiązania pragną całkowicie ofiarować swoje życie Panu Bogu, żyjąc według rad ewangelicznych czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. Tego dnia zakończy się również przeżywany od listopada 2014 r. Rok Życia Konsekrowanego, podczas którego próbowaliśmy poznawać piękno i radość tej formy życia całkowicie oddanego Panu Bogu. Składane w to święto ofiary zostaną przeznaczone na wsparcie kontemplacyjnych wspólnot zakonnych w naszej Ojczyźnie. 

3. W dniu 4 lutego o godz. 11:00 w naszej diecezji będziemy przeżywać radość konsekracji księdza Wojciecha Osiala Biskupa Pomocniczego. Polecamy Go naszej modlitwie.

4. W tym tygodniu przypadają pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca.

            W czwartek podczas wieczornego nabożeństwa otoczymy modlitwą tych, którzy opuścili wszystko, by pójść za głosem Pana Jezusa, oraz tych, którzy ten głos słyszą, aby nie bali się za nim podążać. Msze Święte o godz.18:00

          W piątek od godz. 7:45 odwiedzimy z Komunią Świętą starszych i chorych parafian. Po południu od godz. 17:00 adoracja Najświętszego Sakramentu i okazja do spowiedzi świętej. Nabożeństwo I soboty po mszy św. wieczornej.

            W sobotę zapraszamy natomiast po wieczornej Eucharystii wystawienie
i Nabożeństwo I soboty o godz. 20:15

5. W przyszłą niedzielę o godz. 16:00 spotkanie z kandydatami do sakramentu bierzmowania.

6. Kurs Przedmałżeński w naszej parafii odbędzie się w następujących dniach: 13 luty; 5 marca; 12 marca o godz. 18:45. Spotkania  odbędą się w kaplicy, warsztaty w Miasteczku Krwi Chrystusa. Całodzienne warsztaty 9 kwietnia (termin planowany do uzgodnienia na pierwszym spotkaniu). Zapisy w zakrystii lub przez meila parafialnego.

W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:

 • 3 II −  św. Błażej, biskup Sebasty (dzisiejsza Turcja), któremu tradycja przypisuje orędownictwo w chorobach gardła;
 • 5 II − św. Agata, jej imię oznacza „dobra”; jej wstawiennictwu przypisuje się ocalenie jej rodaków po wybuchu Etny i z tej okazji błogosławi się chleb jako znak dobroci oraz wodę, która chroni przed niebezpieczeństwem ognia;
 • 6 II −  św. Paweł Miki z 25 towarzyszami − to japońscy misjonarze i męczennicy, którzy
  w tym dalekim kraju głosili Ewangelię i dla niej ponieśli śmierć.

 

TRZECIA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU                                                      24 stycznia 2016

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

 

1. Dobiega końca Tydzień Modlitwy o Jedność Chrześcijan. Jutrzejsze święto Nawrócenia Świętego Pawła, Apostoła Narodów, stanowi jego zwieńczenie. Zapraszamy w tym dniu na Msze Święte do kaplicy.

2. Wizyta Duszpasterska w dniu jutrzejszym ul. Chrobrego od godz. 16:00 2 księży.  

3. Kończymy  duszpasterskie odwiedziny kolędowe rodzin naszej parafii. Drodzy Parafianie, za Waszą życzliwość, za wszystkie spotkania, rozmowy pragniemy Wam wszystkim podziękować. Rodziny, które nie mogły nas przyjąć podczas wyznaczonego harmonogramu prosimy o kontakt w zakrystii.

4. Zapraszamy do odbioru biletów na Noc we Wenecji. Ponieważ mamy w różnej cenie bilety koszt wyjazdu to cena biletu plus 20 zł. za przejazd. Zbiórka pod Krzyżem - wyjazd godz. 15:00. 

5. Zapraszamy na cykliczne spotkanie na Topie Prawdy z red. Wojciechem Sumlińskim. Spotkanie jutro w MDK o godz. 19:15. 

6. Zapraszamy do zakupu płyty DVD  ze wspólnego kolędowania u Chrystusa Króla. Gościliśmy wtedy Panie Dorotę Wójcik - Teatr Wielki - Łódź i Paulinę Janczak - Teatr Roma - Warszawa. Cena płyty 15 zł.

 7. W zeszłym tygodniu do wieczności odprowadziliśmy Ś/P Józefę Dębską z Konopnicy. Polecamy Ją Miłosierdziu Bożemu wieczny odpoczynek. Rodzinie składamy wyrazy współczucia zawierzając ten trudny czas Matce Bożej Fatimskiej. 

Kurs Przedmałżęński w naszej parafii odbędzie się w następujących dniach:

13 luty godz. 18:45  

5 marca godz. 18:45 

12 marca godz. 18:45

całodzienne warsztay 9 kwietnia (termin planowany do uzgodnienia na pierwszym spotkaniu)

Spotkania  odbędą się w kaplicy, warsztaty w Miasteczku Krwi Chrystusa 

II NIEDZIELA W CIĄGU ROKU OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE 17 01 2016

 1. W dzisiejszą niedzielę przypada Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Wiele rodzin, także z naszej parafialnej wspólnoty, cierpi z powodu emigracyjnej tułaczki swoich bliskich. A ci, którzy opuścili ojczysty kraj i rodzinny dom w poszukiwaniu lepszego życia, odczuwają tęsknotę za bliskimi. Bądźmy również pełni dobroci i życzliwości dla tych, którzy pośród nas się osiedlają, chciejmy towarzyszyć im naszą modlitwą i prośmy, by każdy z migrantów znajdował dobrych ludzi gotowych przyjść mu z pomocą.

 2. Dzisiaj obchodzimy również Dzień Judaizmu. Pamiętajmy w naszych modlitwach o narodzie izraelskim, z którym łączy nas postać Abrahama i innych patriarchów Starego Testamentu, a przede wszystkim księga Pisma Świętego.

 3. Od jutra do 25 stycznia trwać będzie Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan. O jedność wśród swoich uczniów i wyznawców modlił się Pan Jezus przed swoją męką i śmiercią. Niech ta modlitwa nieustannie trwa, bo podziały wśród chrześcijan to rana, która boli i osłabia świadectwo naszej wiary. Zachęcamy do indywidualnej i wspólnotowej modlitwy z naszymi braćmi i siostrami wyznającymi wiarę w Pana Jezusa w różnych miejscach i świątyniach naszej diecezji.

4. Grupa muzyczno-teatralna Albi Artheamus w setną rocznicę urodzin Jeremiego Przybory zaprasza na spektakl muzyczny "To było tak..."czyli śpiewające listy z podróży. Opowieść o sercowych perypetiach Agnieszki i Jeremiego, na podstawie książki Magdy Umer "Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory listy na wyczerpanym papierze" oraz zbioru opowiadań Jeremiego Przybory "Listy z podróży" Spektakl odbędzie się w dniu 18.01.2016 o godz. 18.30 w Miejski Domu Kultury w Rawie Mazowieckiej. Wstęp wolny.

5. Istnieje możliwość zakupienia płyty z Kolędowania, który odbył się w naszej parafii w dniu 3. 01. Koszt płyty 15 zł. Zapisy w zakrystii.

 6. W tym tygodniu będzie wspomagał nas podczas kolędy ksiądz Mirosław Wąsiewicz, który pracuje na Ukrainie.

 

 W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:

 • 19 I – św. Józef Sebastian Pelczar, biskup przemyski, który z wielką gorliwością i troską realizował program podniesienia wiedzy, wiary i ducha wśród wiernych i duchowieństwa swojej diecezji; jest założycielem Zgromadzenia Sióstr Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego (sióstr sercanek);
 • 21 I – św. Agnieszka, która, według tradycji poniosła śmierć w 12. roku życia; opiewana
  w hymnach i traktatach św. Ambrożego jako gotowa i dojrzała do męki i do zwycięstwa.

Grupa muzyczno-teatralna Albi Artheamus w setną rocznicę urodzin Jeremiego Przybory zaprasza na spektakl muzyczny "To było tak..."czyli śpiewające listy z podróży. Opowieść o sercowych perypetiach Agnieszki i Jeremiego, na podstawie książki Magdy Umer "Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory listy na wyczerpanym papierze" oraz zbioru opowiadań Jeremiego Przybory "Listy z podróży" Spektakl odbędzie się w dniu 18.01.2016 o godz. 18.30 w Miejski Domu Kultury w Rawie Mazowieckiej. Wstęp wolny.

Zapraszamy na kolejne spotkanie pt. Na Tropie Prawdy - "Zabójstwo bł. ks. Jezrego Popiełuszki i inne tajemnice służb" Gościem spotkania bedzie red. Wojcech Sumliński. 25 .01.2016 MDK  godz. 19:15 

CHRZEST PAŃSKI     OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE    10 stycznia 2016

 

1. Święto Chrztu Pańskiego kończy liturgiczny okres Narodzenia Pańskiego. My jednak przedłużymy okres śpiewania kolęd, zgodnie z dawną polską tradycją, do święta Ofiarowania Pańskiego 2 lutego. Będziemy           je śpiewać podczas liturgii. Do 2 lutego w naszej świątyni pozostanie również bożonarodzeniowa szopka.

 2. Pragniemy  bardzo serdecznie podziękować za pomoc w realizacji dekoracji bożonarodzeniowej. Dziękuje strażakom OSP w Konopnicy za zmontowanie i zrobienie szopki. Dziękuję mieszkańcom Żydomic na czele         z Sołtysem za zrobienie strzechy; firmie Top-Reklamy za zrobione śnieżynki, młodzieży gimnazjum nr 2             w sposób szczególny służbie liturgicznej ołtarza i wszystkim ludziom dobrej woli za bezinteresowną pomoc.

3. Wspólnota św. Michała Archanioła zaprasza we wtorek na wspólne czuwanie o godz. 17:30.  

4. Miejski Dom Kultury serdecznie zaprasza na Gala Noworoczną w dniu 23 stycznia o godz. 18:00. Bilety w cenie 20 zł. 

II NIEDZIELA PO NARODZENIU PAŃSKIM                          3 stycznia 2016

OGŁOSZENIA USZPASTERSKIE

                             

1. Dzisiejsza niedziela pozwala nam po raz kolejny wsłuchać w słowa Janowego Prologu i kontemplować tajemnicę Pana Boga, który stał się człowiekiem i „rozbił namiot” wśród swojego ludu – zamieszkał pośród nas. Nie ustawajmy w dziękczynieniu za nieskończoną miłość Pana Boga. Niech wyrazem tego stanie się rodzinne, wspólne śpiewanie kolęd. Zapraszamy wszystkich parafian na kolędowanie z dziećmi, młodzieżą i zaprzyjaźnionymi solistkami Panią Dorotą Wójcik i Panią Pauliną Janczak początek godz. 17:30.

2. W środę będziemy obchodzić uroczystość Objawienia Pańskiego, nazywaną w naszej polskiej tradycji świętem Trzech Króli. Jest to uroczystość, która zobowiązuje katolików do uczestnictwa w Eucharystii. Msze Święte tak jak w niedziele.  Na ich zakończenie pobłogosławimy kredę i kadzidło dla oznaczenia naszych mieszkań i na znak, że przyjęliśmy wcielonego Boga do naszego życia.

3. Serdecznie zapraszamy do udziału już w II Orszaku Trzech Króli. Niech to wydarzenie będzie dla nas wszystkich wielkim świętem rodzinnym. Rozpoczęcie uroczystości mszą świętą o godz. 12:00 po czym nastąpi przemarsz ulicami miasta do centrum aby tam oddać pokłon Narodzonemu i wspólne kolędowanie wraz z kapelą góralską "Jontki".  Na zakończenie będzie ciepły posiłek jak również otrzymamy słodki upominek.

4. W okresie Bożego Narodzenia i w pierwszych dniach nowego roku przekazujemy sobie wyrazy życzliwości i serdeczności. Zapraszamy wspólnoty Koła Różańcowego na spotkanie opłatkowe, które odbędzie się w przyszłą niedzielę o godz. 15:00 w Miasteczku Krwi Chrystusa. Bedzie  to okazja, aby podziękować za wytrwałą i ofiarną służbę dla naszej wspólnoty i by wesprzeć się

5. W przyszłą niedzielę przypada święto Chrztu Pańskiego, które kończy liturgiczny okres Bożego Narodzenia. W tym dniu będziemy dziękowali za dar chrztu świętego jak również składali dziękczynienie za 1050 rocznice chrztu Polski. 

6. Noc w Wenecji - premiera operetka Johanna Straussa to nasze zaproszenie karnawałowe spotkanie z Teatrem Wielkim w Łodzi w dniu 31 stycznia o godz. 17:00. Zapisy w kancelarii do przyszłej niedzieli. Koszt całkowity 60 zł.    

W zeszłym tygodniu odeszli  do wieczności: Marcin Zieliński,  Kazimierz Kałmuk, Marian Kubik; Władysława Orlik. Polecamy ich Miłosierdziu Bożemu a rodzinie składamy wyrazy współczucia i zawierzamy Matce Bożej Fatimskiej.

 

 

 

 

 

NIEDZIELA ŚWIĘTEJ RODZINY OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE  27 grudnia 2015

 

1. Dzisiejsze święto skłania nas do głębokiej refleksji nad rodziną chrześcijańską, nad jej powołaniem, godnością i wielkością. Rodzina zbudowana na prawie Bożym jest ojczyzną życia, miłości, wierności, radości i szczęścia. Stanowi sanktuarium życia i świętości, dlatego módlmy się nieustannie w intencji naszych rodzin.

2. W dniu dzisiejszym o godz. 12:00 rozpocznie swoją działalność II Koło Różańca Świętego pod wezwaniem Św.  Jana Pawła II. Życzymy nowopowstałej wspólnocie wielu łask płynących z tego dzieła. Niech nowe zadanie podjęte przez osoby będzie modlitwą w intencji naszych rodzin. 

3. Trwamy w oktawie uroczystości Narodzenia Pańskiego. Niech radość z przyjścia na świat Zbawiciela towarzyszy nam nieustannie, zwłaszcza przez dni oktawy, która potrwa do 1 stycznia, czyli do Nowego Roku. Zapraszamy każdego dnia na spotkanie z Panem Jezusem w Eucharystii.

4. W tym tygodniu pożegnamy 2015 rok i powitamy rok 2016. Niech będzie to okazja nie tylko do zabawy, ale i do przyjścia na modlitwę do naszej parafialnej świątyni. W ostatni dzień roku, w czwartek, 31 grudnia, podziękujemy dobremu Bogu za wszelkie łaski i dary podczas  Mszy Świętej i nabożeństwa dziękczynno-przebłagalnego o godz17:00 Odśpiewamy uroczyste Te Deum (za którego odmówienie w ostatnim dniu roku można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami).

5. Postarajmy się nowy rok rozpocząć w imię Boże. W tym dniu przypada uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi, która jest tzw. świętem nakazanym, czyli obowiązuje nas uczestnictwo we Mszy Świętej. Tego dnia Msze Święte w naszej parafii o godz. 9:00; 10:30; 12:00; 17:00. Nabożeństwo ku czci św. Michała Archanioła po mszy wieczornej którą zakończymy Apelem Jasnogórski o godz. 21:00

6. Pierwszy dzień nowego roku to także pierwszy piątek miesiąca. Nie będzie jednak co miesięcznych odwiedzin naszych starszych i chorych parafian z Komunią Świętą. Uczynimy to w 08 stycznia od godz. 8:00.

7. W pierwszą sobotę miesiąca adoracja po mszy wieczornej prowadzona przez grupę św. Michała Archanioła nabożeństwo I soboty godz. 20:15. Apel godz. 21:00.

8. W przyszłą niedzielę 3 stycznia serdecznie zapraszamy na wspólne kolędowanie do naszej kaplicy na godz. 17:30.  W to świąteczne kolędowanie przy rodzinnym stole włączą sie dzieci i młodzież naszych szkół jak również zaprzyjaźnione solistki Pani Dorota Wójcik - Teatr Wielki Łódź i Pani Paulina Janczak Teatr Roma i akompaniament Pan Maciej  Barski  Z tego powodu msza święta wieczorna została przeniesiona na godz. 15:30.

 

7. Rozpoczynamy duszpasterskie odwiedziny kolędowe. Jest to okazja do spotkania i bliższego poznania się. Razem z wami pragniemy się modlić i przynosić wam dar Bożego błogosławieństwa. Porządek odwiedzin kolędowych jest wywieszony w gablocie z ogłoszeniami. Zamieściliśmy
go również na naszej parafialnej stronie internetowej. w tym Roku pragniemy zaktualizować kartotekę parafialną dlatego podczas wizyty przeprowadzimy ewangeliczny spis ludności naszej parafii.

 

9. Wszystkim parafianom i gościom życzymy pięknego i błogosławionego czasu Narodzenia Pańskiego. Nie zapominamy o tych naszych braciach i siostrach, którzy obchodzą swoje osobiste uroczystości. Zapewniamy o naszej pamięci, życzliwości i modlitwie.

10. W zeszłym tygodniu odeszła do wieczności nasza parafianka Ś/P Halina Młynarczyk, której pogrzeb odbędzie się jutro o godz. 14:00. Polećmy ją miłosierdziu Bożemu. Rodzinie składamy serdeczne wyrazy współczucia po stracie bliskiej osoby.  

 

Intencje Mszalne

 

 NIEDZIELA  20 grudnia 2015 r.

  7:00  +Zofię i Tadeusza Kosela

  9:00 + Mariannę, Józefa i Pawła Kaczmarków;  Jana i Stefanię Stępowskich, Zenona Kijewskiego- od rodziny Stępowskich 

10:30+Feliksa Pakułę w 14 r. śmr. Zofię i Józefa Pakułów. Józefa i Piotra Stanów     

12:00  Za Parafian; O Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej Fatimskiej, w dziękczynna za łaskę zdrowia dla Alicji i Tadeusza

 17:00+Józefę Gałka w 3 r. śmr.i całą rodzinę Gałków

 

PONIEDZIAŁEK  21 grudnia  2015

  6:45  + Stanisława w 19 r. śmr. , Aleksandrę i Franciszka Kiełkiewicz

18:00 + Wiesława Smolarka- od mieszkańców z ul. Mszczonowskiej

 

WTOREK  22 grudnia 2015

  6:45 + Roberta Zarzyckiego- od uczestników pogrzebu

18:00  + Jana Janiszewskiego w 6 r. śmr.

 18:00 + Annę Skoneczną- od córek

 

ŚRODA  23 grudnia 2015

  6:45 +Cecylię Grochowalską-od uczestników pogrzebu

 18:00  Nowenna

 

CZWARTEK - WIGILIA BOŻEGO NARODZENIA

  6:45  O Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej Fatimskiej w 17 r. ur. i potrzebne łaski dla całej rodziny Czech          

22:00  PASTERKA ZA PARAFIAN

22:00 + Sławomira Kielan

 

PIĄTEK- UROCZYSTOŚĆ BOŻEGO NARODZENIA  25 grudnia 2015  

7:00 O Boże błogosławieństwo w 47 r. ślubu dla Teresy i Jana Kwaśniaków

9:00   + Kazimierę Ryszarda Mietelskich i Leszka Sztabnickiego

10:30 +Natalię i Franciszka Woszczyk i dziadków Siemiątkowskich

12:00 + Dariusza Sygowskiego

 

SOBOTA - ŚWIĘTEGO SZCZEPANA  26  grudnia 2015

 7:00 + Jakuba Mariannę Kwaśniaków i zmr. z rodziny

 9:00 +Leona Budzińskiego- int. od żony i dzieci

10:30+Cecylię i Władysława Cisickich

12:00+ Annę, Józefa

17:00+Annę Skoneczną- od rodziny Czapników ze Studzianek

 

NIEDZIELA - ŚWIĘTO ŚWIĘTEJ RODZINY  27 grudnia 2015

   7:00 + Annę Skoneczną- od mamy i barta z rodziną

   9:00 + Andrzeja Błaszczyk- od brata z rodziną

 10:30  + Sławomira Kielan- od córki Moniki z rodziną

 12:00  Za Parafian  

O Boże błogosławieństwo dla Teresy i Stanisława Słodkich w 40 r ślubu i opiekę M.B. F. dla dzieci i wnóków

 17:00 + Barbarę i Radosława Koper- Winkel - od pracowników Raw- Medica. 

IV  NIEDZIELA ADWENTU    OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE 20 grudnia 2015

1. Trwamy na nowennie przed Bożym Narodzeniem zapraszamy serdecznie na ostanie roraty, które odprawiamy codziennie o godz. 6:45 są one poprzedzone wspólnym śpiewem godzinek ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP o godz. 6:20. 

2. Skorzystajmy z sakramentu Bożego miłosierdzia: spowiedź święta  w czasie każdej Mszy Świętej Nie odkładajmy sakramentu pokuty na ostatnią chwilę. 

3. Dziś po mszy u młodzieży nabyć sianko pod stół wigilijny, jak również nabyć opłatek na stół wigilijny w zakrystii.  

4. We wtorek udamy się do chorych, którzy pragną się pojednać z Bogiem i przyjąć Komunie Świętą, prosimy zapisywać chorych w zakrystii. 

5. W czwartek Wigilia Bożego Narodzenia i ostanie roraty na zakończenie podzielimy się opłatkiem
i złożymy sobie życzenia.  Niech to będzie czas pojednania i przebaczenia w naszych domach i rodzinach. Od gestu pojednania, wspólnej modlitwy i podzielenia się opłatkiem rozpocznijmy wigilijną wieczerzę.
Po zakończonym posiłku pozostańmy w rodzinnym gronie, by śpiewać kolędy, by wspólnie się radować
z przyjścia Zbawiciela na świat. Ze śpiewem kolęd na ustach przyjdźmy do naszej świątyni na Pasterkę
o godz. 22:00.

6. W piątek, 25 grudnia, w dzień Bożego Narodzenia, Msze Święte w naszej kaplicy według porządku 7:00; 9:00; 10:30; 12:00 nie ma mszy świętej o godz. 17:00.

7. Drugi dzień świąt, w sobotę 26 grudnia, w święto Świętego Szczepana, pierwszego męczennika.

W uroczystość Narodzenia Pańskiego, która wypada w piątek, nie obowiązuje oczywiście wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

8. Klub Sportowy Juvenia Rawa Mazowiecka serdecznie zaprasza wszystkich kibiców
i sympatyków piłki siatkowej na mecz III ligi mężczyzn z zespołem KS Siatkarz Wieluń. Spotkanie odbędzie się w hali sportowej Milenium w dniu dzisiejszym
o godzinie 18.00. Wstęp bezpłatny.

            W zeszłym tygodniu odprowadziliśmy do wieczności Ś/P Józefa Łate z bl. Jana Sobieskiego 10 polecamy Go Miłosierdziu Bożemu. Wieczny odpoczynek...

  

W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:

 • 26 XII – św. Szczepan, jeden z siedmiu diakonów ustanowionych przez Apostołów, który „pełen łaski i mocy działał cuda i znaki wielkie wśród ludu” i który za swoją miłość i wierność Chrystusowi jako pierwszy oddał życie.

1. W dniu dzisiejszym w parafii Niepokalanego Poczęcia o godz. 10:00 zostały uroczyście otwarte drzwi roku jubileuszowego. Ksiądz Biskup ten Kościół ogłosił miejscem łask związanych z Rokiem Miłosierdzia. Przechodząc przez drzwi kościoła odmawiając modlitwy możemy uzyskać odpust zupełny. W każdy czwartek od godz. 15:00 do 17:00 będzie można skorzystać ze spowiedzi. 

2. W dzisiejszą  niedzielę rozpoczynamy tydzień modlitw o chrześcijańskie życie rodzin.

3. Dzisiaj wspominamy też dramatyczne wydarzenia sprzed 34 lat. Niech nie zabraknie modlitwy w intencji naszej umiłowanej Ojczyzny.

4. "Fiołki dla Edith" dziś w Miejskim Domu Kultury w wykonaniu Grupy muzyczno-teatralnej "Quercus melodica". Rozpoczęcie spektaklu poetycko-muzycznego o godz. 15:00. Wstęp wolny.

5. Zapraszamy na Roraty codziennie o godz. 6:45, godzinki o 6:20.

6. Harcerze rawscy jak co roku rozprowadzają  własnoręcznie przygotowane kartki  i upieczone pierniczki. Złożone ofiary posłużą im na obozy letnie. Wesprzyjmy ich swoimi ofiarami.

7. Młodzież Gimnazjum nr 2 za dobrowolną ofiarę rozprowadza sianko na stół wigilijny.

8. Dzieci i Rodzice z Rodzin Wielodzietnych  zamieszkałych na terenie Gminy Rawa Mazowiecka serdecznie zapraszają na kiermasz świąteczny – „Wyczaruj magię świąt i spraw aby inni mięli święta”, Podczas kiermaszu będzie można nabyć piękne ręcznie wykonane ozdoby świąteczne. Dochód z kiermaszu zostanie przeznaczony na paczki świąteczne dla dzieci z Rodzin Wielodzietnych w tym wsparcie dla rodziny w której jedno z dzieci zachorowało na białaczkę.

9. Dziękujemy za przyniesione Torby Miłosierdzia składać je możemy do wtorku.

10. Opłatki wigilijne zostały rozniesione do naszych domów można je również nabyć w zakrystii.  Świece wigilijne do nabycia w kancelarii w cenie 5zł

11. W zeszłym tygodniu do wieczności odprowadziliśmy Ś/P Ewę Kacprzyk z Żydomic. Polecamy Ją miłosierdziu bożemu. Wieczny odpoczynek...

 

W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:

14 XII – św. Jan od Krzyża, wielki hiszpański mistyk, reformator zakonu karmelitańskiego i autor wielu dzieł z duchowości; św. Jan Paweł II nazwał go mistrzem w wierze i świadkiem Boga żywego. 

 

1. Dzisiejsza niedziela jest dniem modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie. Modlimy się
w intencji naszych braci i sióstr, zwłaszcza z krajów dawnego Związku Sowieckiego. Po każdej Mszy Świętej można ich wesprzeć materialnie, wrzucając ofiary do puszek.

 

2. We wtorek, 8 grudnia przypada uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Zapraszamy na Msze Święte o godz. 6:45 i 18:00. W tym dniu uroczystość odpustowa w " Dużym Kościele".

 

3.W dniu 8 grudnia rozpocznie się w całym Kościele nadzwyczajny Rok Święty – Jubileusz Miłosierdzia. Warto z tej racji sięgnąć po papieską bullę Misericordiae vultus, wyznaczającą treści tego roku. Z tej okazji Caritas Diecezji Łowickiej organizuje akcję "Torba Miłosierdzia" do, której należy włożyć produkty spożywcze lub chemiczne i zostaną przekazane biednym. Serdecznie zapraszamy do tej szlachetnej akcji. Odbiór specjalnych toreb w zakrystii lub u ministrantów przed kaplicą. Zawartość prosimy przynieść do niedzieli
i złożyć w zakrystii lub przy dekoracji adwentowej.

 

4. Świece wigilijne do nabycia w kancelarii mała świeca minimum 5 zł. a duża minimum 15 zł. Dochód przeznaczony na kolonie dla dzieci biednych z naszej diecezji.   

 

5. Wspólnota Mamre działająca przy naszej parafii serdecznie zaprasza do włączenia się w pomoc biednym rodzinom. W gablocie i na stronie internetowej jest lista konkretnych dzieł pomocy z opisaną sytuacją rodzinną. Wesprzyjmy tych, którzy tej pomocy potrzebują a jest to pomoc bezpośrednia skierowana do konkretnej rodziny.

 

6. W najbliższą sobotę serdecznie zapraszamy na Uroczystą Mszę Świętą w intencji Solidarności, która odbędzie się w naszej kaplicy o godz. 18:00.

 

7. Przypominamy o Mszach Świętych roratnych codziennie o godz. 6:45  natomiast godzinki o godz. 6:20. Serdecznie zapraszamy do robienie gwiazdek przez dzieci.

 

8. W imieniu naszym parafianie roznoszą opłatki dziękujemy za miłe przyjęcie natomiast pan organista w tym tygodniu uda się na wioski.

 

9. Młodzież Gimnazjum nr 2 za dobrowolną ofiarę rozprowadza sianko na stół wigilijny.

 

10. Muzeum Ziemi Rawskiej Serdecznie zaprasza na wykład  "Państwo to my", który wygłosie prof. dr hab. Edward Opaliński. Wykład odbędzie się w dniu 10 grudnia o godz. 14:00 w siedzibie Muzeum.

 

11. Stowarzyszenie Patriotyczna Rawa zaprasza w  dniu jutrzejszym o godz. 19:00 w MDK na  wykład
p.t. "Polska i Islam 400 lat wspólnej historii". 

 

12. Zapraszamy na Sylwestra razem z artystami Teatru Wielkiego w Łodzi, który poprowadzi Maciej Niesiołowski.  Koszt biletu 210 zł. Zapisy do następnej  niedzieli w zakrystii. 

W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:

 • 7 XII – św. Ambroży, biskup Mediolanu, wybitny kaznodzieja i autor wielu hymnów liturgicznych, a także patron pszczelarzy.

 

PIERWSZA NIEDZIELA ADWENTU                                                                 29 listopada 2015

KOMENTARZ DO CZYTAŃ

 

Jr 33,14-16 Potomek Dawida będzie wymierzał sprawiedliwość

1 Tes 3,12-4,2 Utwierdzenie w świętości na przyjście Chrystusa

Łk 21,25-28.34-36 Oczekiwanie na powtórne przyjście Chrystusa

 

            Rozpoczynając Adwent, liturgia słowa przenosi nas do dni ostatecznych. Już prorok Jeremiasz mówi o „owych dniach” czy też o „owym czasie”. Takim oznaczeniem czasu określano w Starym Testamencie pojawienie się Mesjasza. Święty Łukasz doprecyzuje, jak będzie wyglądało przyjście Chrystusa, z tym że Ewangelista myśli tu o powtórnym przyjściu, czyli o paruzji. Będzie to dzień grozy, a zarazem dzień zdumienia i prawdy. Ale, jak zauważył to z kolei Święty Paweł, chrześcijanin nie powinien bać się tego dnia. Dzień ten będzie bowiem dniem objawienia świętości Boga oraz świętości wszystkich tych, którzy żyli na ziemi miłością. Każdy wierzący w Chrystusa powinien oczekiwać z radością „owego dnia”, bo chrześcijaństwo jest religią nadziei i oczekiwania.

            Z uwagą słuchajmy słowa Bożego.

 

 

PIERWSZA NIEDZIELA ADWENTU OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE 29 listopada 2015

 

1. Składam z głębi serca podziękowanie za przepiękną uroczystość  V-lecia parafii, którą przygotowaliście
i uczyniliście dla mnie przepiękny prezent. Składam podziękowanie: kapłanom przybyłym na uroczystość, Władzom Miasta z Burmistrzem Misztalem i Przewodniczącym Rady Zbigniewem Sienkiewiczem, Gminy
z Wójtem Krzysztofem Starczewskim, Powiatu z Starostą Józefem Matysiakiem;  Panu Marszałkowi Dariuszowi Klimczak, Panu Prezydentowi Eugeniuszowi Góraj, zaproszonym gościom. Bóg Wam wielki zapłać za wszystko i jeszcze raz mówię dziękuje. Z okazji V-lecie można wpisać się do kroniki. Prosimy
o wpisywanie jedno pod drugim a nie jeden wpis na stronie.

 

2. W dzisiejszą, pierwszą niedzielę Adwentu rozpoczynamy nowy rok liturgiczny, który przeżywać będziemy pod hasłem: „Nowe życie w Chrystusie”. Rozpoczynamy szczególny, bo jubileuszowy
rok 1050-lecia chrztu Polski oraz rok, w którym w naszej Ojczyźnie, w Krakowie, odbędą się Światowe Dni Młodzieży. Módlmy się zatem codziennie, by dobrze przeżyć ten wyjątkowy czas. Każdy nowy rok liturgiczny rozpoczyna się od Adwentu, który jest czasem radosnego oczekiwania na przyjście Pana. To nie jest tylko przygotowanie na kolejne święta Bożego Narodzenia, na pamiątkę pierwszego przyjścia Pana, ale jest
to przygotowanie na ostateczne przyjście Chrystusa na końcu czasów.

 

3. Odczytywana dzisiaj Ewangelia wzywa nas do czujności i modlitwy. Zaangażujmy się więc całkowicie
w to adwentowe oczekiwanie. Niech pomocą w tym będą tradycyjne RORATY na które serdecznie zapraszamy codziennie o godz. 6:45. godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia N.M. Panny o godz. 6:20. DZIECI PODCZAS RORAT ROBIĄ GWIAZDKI.

 

4. Jeszcze dziś i jutro zapraszamy na wspólną modlitwę za naszych bliskich zmarłych. Dziś wspólna modlitwa godz. 16:30 a jutro o godz. 17:30.

 

5. W tym tygodniu przypadają: pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. W czwartek zapraszamy na godz. 18:00 modlitwę w intencji powołanych do służby Bożej i o nowe powołania.
W pierwszy piątek zapraszamy do wspólnej adoracji Najświętszego Sakramentu od godz. 16:30 podczas której będzie możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania. Po mszy św. nabożeństwo ku czci św. Michała Archanioła i wystawienie do godz. 21:00, które zakończymy apelem. Do chorych udamy się od godz. 7:45.   W pierwszą sobotę nabożeństwo ku czci matki Bożej  o godz. 20:15. Adoracja prowadzona przez grupę św. Michała Archanioła po mszy wieczornej.

 

6. Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka zaprasza na kolejną edycję rawskich mikołajek pt. ,,Mikołaj sunie saniami Rawy ulicami” 6 grudnia 2015 r. niedziela godz. 14.00-17.00  w Miejskim Domu Kultury.
W programie:  spotkanie ze Św. Mikołajem w zagrodzie z żywymi reniferami, świąteczne animacje plastyczne, super atrakcja świąteczna fotobudka, Elfy, Śnieżynki, Renifer Rudolf, Spektakl dla dzieci  „Zimowa Opowieść” o godz. 14.00 (pierwsze  przedstawienie), godz. 16.00 (drugie  przedstawienie), Kiermasz Świąteczny, Gorąca czekolada, Iluminacja świątecznej choinki o godz. 17.00.

 

7. "Skauci Europy zapraszają chłopców w wieku 9-11 lat do uczestnictwa w  zbiórkach harcerskich.
Na spotkaniach poprzez gry i zabawy realizujemy takie cele, jak rozwijanie zmysłu praktycznego, zbliżanie się do Boga czy praca nad swoim charakterem. Poza zbiórkami organizujemy biwaki i obozy. Chętnych
do przyłączenia się do nas zapraszamy na najbliższą  zbiórkę w sobotę 5 grudnia w godzinach 8.00 - 10.00. Zaczynamy i kończymy pod małym kościołem."

 

8. z dniem 1 grudnia rozpoczyna się głosowanie na wielbłąda na III Orszak Trzech Króli. Serdecznie zapraszamy do udziału w tym przedsięwzięciu szczegó.owe informacje w gablocie i na stronie internetowej parafii.

9.  Międzyszkolny Uczniowski Klub Sportowy Juvenia Rawa Mazowiecka serdecznie zaprasza wszystkich kibiców i sympatyków piłki siatkowej na mecz III ligi mężczyzn z zespołem ULKS MOSiR Sieradz. Spotkanie odbędzie się w hali sportowej Milenium w najbliższą sobotę 5 grudnia o godzinie 19.00. Wstęp bezpłatny.

 

W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:

 • 30 XI – św. Andrzej Apostoł, Apostoł, który po spotkaniu Mistrza z Nazaretu podzielił się tą radosną nowiną z bratem, Szymonem Piotrem i przyprowadził go do Jezusa;
 • 3 XII – św. Franciszek Ksawery, prezbiter i jezuita, który zasłynął jako jeden z największych ewangelizatorów Dalekiego Wschodu; w tym dniu przypada Dzień Misyjny Papieskiej Unii Misyjnej;
 • 4 XII – św. Barbara, dziewica i męczennica, która patronuje osobom ciężko pracującym
  i narażonym na utratę życia. Jej wspomnienie to dzień modlitw w intencji bezrobotnych – naszych parafian borykających się z tym problemem zawierzymy w czasie modlitwy adoracyjnej i Mszy Świętej.
 •  

Dziś  rozpoczynamy uroczyste obchody V-lecia naszej parafii. Serdecznie zapraszamy na koncert  

pt. W Krainie Musicalu  w wykonaniu wokalistek o międzynarodowej sławie Doroty Wójcik i Pauliny Janczak, o godz. 14:30. 

XXXIII NIEDZIELA ZWYKŁA OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE            15  XI 2015

 1. Dziś  rozpoczynamy uroczyste obchody V-lecia naszej parafii. Serdecznie zapraszamy na koncert   pt. W Krainie Musicalu  w wykonaniu wokalistek o międzynarodowej sławie Doroty Wójcik i Pauliny Janczak, o godz. 14:30.

 2. W piątek rozpoczynamy czterdziestogodzinne nabożeństwo i rekolekcje parafialne, które poprowadzi ks. Radosław Czarniak.

 Piątek  - Adoracja Najświętszego Sakramentu o po mszy porannej do godz. 21:00

msze święte o godz.: 7:00; 11:00; 18:00

godz. 15:00 Koronka do Miłosierdzia Bożego po koronce czuwanie przez grupę
św. Michała Archanioła

17:15. Różaniec prowadzony przez wspólnotę różańcową.

21:00 Zakończenie Adoracji Apelem

 Sobota  - Adoracja Najświętszego Sakramentu o po mszy porannej do godz. 16:55

msze święte o godz. 9:00; 11:00(z udzieleniem sakramentu chorych); 17:00

godz. 15:00 Koronka do Miłosierdzia Bożego po koronce czuwanie przez grupę
św. Michała Archanioła

16:15 Różaniec prowadzony przez wspólnotę różańcową.

16:55 Zakończenie adoracji. 

 Niedziela odpust  Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

Msze święte o godz. 7:00; 9:00; 10:30; 12:00 - Msza Dziękczynna z procesją Eucharystyczną za dar V-lecia pod przewodnictwem Księdza Biskupa Ordynariusza.

Na Mszę Odpustową o godz. 12:00 serdecznie zapraszam: bielanki, dzieci komunijne do noszenia poduszek, Skautów, Ochotniczą Straż Pożarną z Konopnicy, Panie
i Panów do niesienia chorągwi i feretronów. 

 

3. W sobotę – wspomnienie Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny i Światowy Dzień Życia Kontemplacyjnego. Podczas sobotnich Mszy Świętych będziemy polecać Panu Bogu siostry klauzurowe, które swoje życie poświęcają przede wszystkim modlitwie w intencjach Kościoła i świata, a więc i za nas tu zgromadzonych.

 W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:

 • 17 XI – św. Elżbieta Węgierska, matka trojga dzieci, która po śmierci męża obrała życie zakonne i oddała się pielęgnowaniu ubogich, zmarła 17 XI 1231 roku (wspomnienie obowiązkowe);
 • 19 XI – bł. Salomea, dziewica, córka Leszka Białego a siostra Bolesława Wstydliwego, która po śmierci męża wstąpiła do zakonu klarysek i zmarła 17 XI 1268 roku (wspomnienie obowiązkowe);
 • 20 XI –św. Rafał Kalinowski, prezbiter, jeden z przywódców powstania styczniowego 1863 r., wychowawca bł. Augusta Czartoryskiego, karmelita bosy, który odnowił życie swojego zakonu w Polsce i zmarł 15 XI 1907 r. (wspomnienie obowiązkowe).

 

TRZYDZIESTA DRUGA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU                 8 listopada 2015

KOMENTARZ DO CZYTAŃ

 

1 Krl 17,10-16 Uboga wdowa karmi Eliasza

Hbr 9,24-28 Jedyna ofiara Chrystusa

Mk 12,38-44 Wdowi grosz

 

            Dzisiejsze czytania liturgii słowa, szczególnie z Księgi Królewskiej i Ewangelii, odsłaniają przed nami kilka obrazów związanych z życiem wdów. Wdowa w Piśmie Świętym jest uosobieniem kogoś, kto jest biedny, bezbronny, uciskany i z kim nikt się nie liczy. Nic zatem dziwnego, że właśnie takie osoby Bóg bierze pod swoją szczególną opiekę. Wdowy nie pozostają Bogu dłużne – za miłość i opiekę odpłacają zaufaniem i wiarą. Tej wiary potrzebowała wdowa karmiąca Eliasza, aby uwierzyć jego słowom, ale również ufności, że nie zginie, potrzebowała wdowa z Ewangelii, która do skarbony „wrzuciła wszystko, co miała”.

            Nie bójmy się zatem i my zaufać bezgranicznie słowu Bożemu.

TRZYDZIESTA DRUGA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU                 8 listopada 2015

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

1. Dziś VII Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym, Swoimi modlitwami i ofiarami finansowymi pospieszmy w tym roku z pomocą wyznawcom Chrystusa prześladowanym za wiarę w Syrii.  Puszka po mszy na wsparcie tej misji.

2. Jutro – święto rocznicy poświęcenia Bazyliki Laterańskiej, która jest katedrą biskupa Rzymu czyli papieża. Przy tej okazji pomyślmy o naszym posłuszeństwie nauczaniu papieskiemu i o naszej modlitwie w intencji widzialnej głowy Kościoła.

 

3. W środę – 97. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. U nas msze o godz. 7:00; 9:00; 17:00.  Msza Święta dziękczynno-błagalna w intencji naszej Ojczyzny w Dużym Kościele o godz. 10:00 na którą zapraszają Władze Miasta.

4.  W przyszłą niedzielę rozpoczynamy obchody pięciolecia naszej parafii.  Z tej okazji będziemy przeżywali w przyszłą niedzielę koncert   pt. W Krainie Musicalu  w wykonaniu wokalistek o międzynarodowej sławie Doroty Wójcik i Pauliny Janczak, który odbędzie się w  dniu 15 listopada o godz. 14:30. Bardzo serdecznie zapraszamy.

5.  Czterdziesto Godzinne Nabożeństwo połączone z rekolekcjami parafialnymi przed uroczystością odpustową będą odprawiane w dniach 20-22 listopada. Rekolekcje poprowadzi ks. Radosław Czarniak. Więcej informacji w przyszłą niedzielę.  

6. Pamiętajmy o modlitwie za zmarłych codziennie o godz. 17:30 a dziś o godz. 16:30. Serdecznie zapraszamy.

7. Osoby, które jadą do Teatru w dniu 13 listopada proszeni  są o wpłacanie  po 55 zł. wyjazd o godz. 17:00 sprzed Krzyża.

8. Wszyscy, którzy zapisali się na wyjazd na Maltę proszeni są o wpłatę zaliczki w wysokości 700 zł do środy włącznie.   

9. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty odeszła do wieczności: Ś/P Władysława Walosik polećmy Ją miłosierdziu Bożemu: „Wieczny odpoczynek…”.

 

 W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:

 • 10 XI – św. Leon Wielki, papież i doktor Kościoła, który wytrwale zwalczał błędy w wierze, troszczył się o jedność Kościoła i przyczynił się do obrony Rzymu przed najazdami barbarzyńców w V wieku (wspomnienie obowiązkowe);
 • 11 XI – św. Marcin z Tours, biskup , który zasłynął z gorliwości pasterskiej i praktykowania miłosierdzia chrześcijańskiego, zmarły w IV wieku, wkrótce został zaliczony do grona świętych jako pierwszy spośród tych, którzy nie byli męczennikami (wspomnienie obowiązkowe);
 • 12 XI – św. Jozafat Kuncewicz, biskup i męczennik, który swoją gorliwą pracę misyjną przypłacił śmiercią męczeńską w Witebsku 12 XI 1623 roku (wspomnienie obowiązkowe);
 • 13 XI – święci Benedykt, Jan, Mateusz, Izaak i Krystyn, benedyktyni eremici, którzy ponieśli śmierć męczeńską za wiarę w Międzyrzeczu w nocy z 10 na 11 XI 1003 roku (wspomnienie obowiązkowe).

WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH                                                  1 listopada 2015

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

1. Dziś obchodzimy uroczystość Wszystkich Świętych i rozpoczęcie Miesiąca Modlitw za Zmarłych.

 2. Jutro – wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, nazywane inaczej Dniem Zadusznym.  
Msze Święte w naszej kaplicy o godz. 7:00 i 18:00.

 3. Serdecznie zapraszamy do modlitwy za naszych zmarłych przez cały listopad. Począwszy od poniedziałku przez najbliższy tydzień  zapraszamy na Nieszpory za zmarłych połączone z wypominkami, które będą odprawiane o godz. 17:30. W kancelarii przyjmujemy na wypominki.

4. W  niedzielę modlimy się za zmarłych polecanych w wypominkach o godz. 10:10.

 5. W tym tygodniu przypadają:

 • Ø pierwszy czwartek, modlimy się o powołania kapłańskie i zakonne z naszej parafii.  
 • Ø pierwszy piątek komunie św. chorym zaniesiemy od godz. 8:00. Spowiedź wieczorem
  od godz. 16:30. Nabożeństwo ku czci św.  Michała Archanioła po mszy św. wieczornej.
  21:00 Apel Jasnogórski.
 • Ø pierwsza sobota miesiąca, nabożeństwo I soboty o godz. 20:15.

        21:00 Apel Jasnogórski.

 6. Za tydzień – 32. niedziela w ciągu roku i VII Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym, poświęcony w bieżącym roku Syrii.

 7. Zapraszamy na pielgrzymkę połączoną z wypoczynkiem na Maltę. Zapisy do końca tygodnia.

 8. Osoby, które zapisały się na wyjazd do Teatru na sztukę "To nie była piata ale dziewiąta",  proszeni
są w przyszłą niedzielę o dokonanie wpłaty  za bilety i autobus po 55 zł.

 9. Serdezcnie zapraszamy na wyjazd do Częstochowy na  Mszą Świętą z modlitwą o uzdrowienie. Zapisy
w kancelarii.

10. Zbliża się wielkimi krokami piata rocznica naszej parafii, z tej okazji będziemy przezywać dwie uroczystości:

 • Koncert  pt. W Krainie Musicalu  w wykonaniu wokalistek o międzynarodowej sławie Doroty Wójcik i Pauliny Janczak, który odbędzie się w  dniu 15 listopada
  o godz. 14:30. Bardzo serdecznie zapraszamy.
 • Uroczysta Msza Święta Dziękczynna z procesją pod przewodnictwem Księdza Biskupa Ordynariusza w dniu 22 listopada o godz. 12:00. Więcej informacji w gablocie i przyszłą niedzielę. 

 

 

W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:

 • 4 XI – św. Karol Boromeusz, biskup i kardynał, który odegrał wybitną rolę na Soborze Trydenckim (wspomnienie obowiązkowe)

 

TRZYDZIESTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU                          25 października 2015

KOMENTARZ DO CZYTAŃ

 

Jr 31,7-9 Pan wybawił swój lud

Hbr 5,1-6 Chrystus kapłanem na wieki

Mk 10,46-52 Uzdrowienie niewidomego

 

            Całe życie Zbawiciela było spełnieniem proroctw Starego Testamentu. W sposób szczególny widać to w zestawieniu dzisiejszego fragmentu Księgi proroka Jeremiasza i wydarzenia opisanego przez św. Marka. Gdy więc Jeremiasz obwieszcza powrót Izraela z niewoli i każe radość tę głosić wszystkim, to Ewangelia dzisiejsza widzi spełnienie tego proroctwa w przechodzeniu Chrystusa przez Jerycho. Gdy prorok zachwyca się, że w powracającym tłumie są niewidomi i chromi, to Ewangelista wskazuje, że tak dzieje się autentycznie dzięki cudom Chrystusa. Przytoczone przykłady mówią, że rzeczywiście Chrystus wypełnił i wypełnia proroctwa, mówiące o Jego królowaniu.

            Otwórzmy oczy i uszy, aby doświadczyć uzdrawiającej mocy słowa Bożego.

XXX NIEDZIELA ZWYKŁA  OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE   25 X 2015

 

1. W środę – święto świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza, którzy głosili Ewangelię w różnych krajach świata i przypłacili to śmiercią męczeńską

 

2. W dniu jutrzejszym w Miejskiej Bibliotece Publicznej po filarami o godz. 17:00 odbędzie sie spotkanie poświęcone Henrykowi Skierkowskiemu.  Gościem spotkania będzie Anna Nasiłowska - wnuczka
i autorka książki.

 

3. Z inicjatywy Uniwersytetu Trzeciego Wieku  i STUDIA SPA w dniu jutrzejszym w MDK odbędzie sie spotkanie profilaktyczne na temat nowotworu piersi. Rozpoczęcie spotkania o godz. 16:30. Wstęp wolny.

 

4. W najbliższą sobotę zapraszamy na spotkanie formacyjne  młodzież, która pragnie włączyć się czynnie w Światowe Dni Młodzieży. Rozpoczęcie spotkania o godz. 9:00 w Szkole Podstawowej nr 1. Szczegółowe informacje w dużej gablocie. 

 

5. W sobotę – zakończenie nabożeństw różańcowych w kościele, ale liczymy na to, że w rodzinach naszej parafii będzie praktykowany zwyczaj codziennego odmawiania przynajmniej jednego dziesiątka różańca. Ponawiamy naszą zachętę do zakładania nowych róż Żywego Różańca przez dorosłych i młodzież,
a dzieci – Podwórkowych Kółek Różańcowych.

 

7. Serdecznie zapraszamy na NOC ŚWIĘTYCH, która rozpocznie siew dniu 31 października
o godz. 19:00 w klasztorze Ojców Pasjonistów.

 

8. Za tydzień – uroczystość Wszystkich Świętych. Porządek Mszy Świętej i nabożeństw u nas o godzinie 7:00; 9:00:17:00.  Msza święta na cmentarzu o godz. 12:00.   odprawiona Przed mszą świętą 0 godz. 11:30 procesja z kaplicy pogrzebowej  na cmentarz, połączona z wypominkami i modlitwą za zmarłych.

 

5. W związku z uroczystością Wszystkich Świętych i następującym po niej wspomnieniem Wszystkich Wiernych Zmarłych, zwanym inaczej Dniem Zadusznym, przypominamy o obowiązku uporządkowania
i przyozdobienia grobów naszych bliskich. Prosimy też o zainteresowanie się grobami opuszczonymi.

 

6. Przypominamy też, że w dalszym ciągu można składać ofiary na wypominki listopadowe i roczne w zakrystii lub kancelarii parafialnej.

 

7. Przez cały listopad o godz. 17:30 zapraszamy na wspólną modlitwę za zmarłych polecanych
w wypominkach. 

 

8. Zapraszamy do zakupu wiązanek i zniczy od osób z Zakładu Aktywności Zawodowej.

 

9. Pamiętajmy o wyborach idźmy i mądrze \zagłosujmy i bądźmy odpowiedzialni za naszą Ojczyznę.

 

10. Serdecznie zapraszamy na pielgrzymkę samolotową połączoną z wypoczynkiem na Maltę. Zapisy
u ks. Konrada do 5 listopada.

 

11. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty odeszli  do wieczności: Robert Zarzycki z Konopnicy
i Cecylia Grochowalska z Julianowa. Polećmy ich miłosierdziu Bożemu: „Wieczny odpoczynek…”.

 

DWUDZIESTA DZIEWIĄTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU 18 października 2015

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Dzisiejsza niedziela rozpoczyna Tydzień Misyjny w Polsce. Obchody te mają na celu pobudzić nas do wspierania misji i misjonarzy modlitwą, cierpieniem ofiarowanym w tej intencji oraz środkami finansowymi.

 2. Dziś swoją modlitwą obejmujemy również pracowników służby zdrowia z racji święta św. Łukasza, ewangelisty i lekarza.

 3. W przyszłą niedzielę podczas mszy świętej o godz. 10:30 dzieci ze Szkoły Podstawowej w Konopnicy
i Szkoły Podstawowej nr 4 przedstawią krótką inscenizację na temat święto  Jana Pawła II, którego wspomnienie liturgiczne będziemy obchodzili 22 X.   

 4. W sprzedaży są świece Caritas na groby naszych zmarłych, możemy zakupić w kancelarii lub
u ministrantów przy wyjściu. Koszt znicza 2,50.

 5. Dziś i w następną niedzielę będzie można zakupić wiązanki  i znicze na groby naszych bliskich
w wykonaniu osób niepełnosprawnych z Zakładu Aktywności Zawodowej  w Rawie Mazowieckiej. Dochód z zakupu zostanie przeznaczony na pomoc osobom niepełnosprawnym z tego zakładu.

 6. Zbliża się wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych i listopad, miesiąc poświęcony ich pamięci.
W związku z tym przypominamy, że w najbliższych dniach można składać ofiary na wypominki listopadowe i roczne w kancelarii parafialnej.

 7. Serdecznie zapraszamy na pielgrzymkę wraz z wypoczynkiem na Maltę, która odbędzie się w przyszłym roku w dniach 26.06-3.07 2016. Koszt pielgrzymki 2295. Szczegółowe informacje na plakacie w gablocie
i stronie internetowej. Zapisy u ks. Konrada.

 8. W dniu 13 listopada zapraszamy do Teatru Małego w Łodzi  na komedię kryminalną pt. "To nie była piata ale dziewiąta". Zapisy i wplata do przyszłej niedzieli, koszt wraz przejazdem 55 zł.

 9. Z  naszej wspólnoty odeszli do wieczności: Elżbieta Misztal i Stanisław  Skorupiński, których pogrzeby odbędą się w tym tygodniu.   Polećmy ich miłosierdziu Bożemu: „Wieczny odpoczynek…”.

 

W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:

 • 20 X – św. Jan Kanty, prezbiter, który studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, a później został jego profesorem. Zasłynął z wielkiego miłosierdzia względem ubogich. Zmarł 24 XII 1473 roku (wspomnienie obowiązkowe);
 • 21 X – bł. Jakub Strzemię, franciszkanin, misjonarz kresów wschodnich Rzeczypospolitej, a w końcu arcybiskup halicko-lwowski. Zmarł 20 X 1409 roku (wspomnienie obowiązkowe);
 • 22 X – św. Jan Paweł II, papież. Uroczyście rozpoczął swój pontyfikat 22 X 1978 roku i wprowadzał w życie Kościoła uchwały Soboru Watykańskiego II, kanonizowany 27 IV 2014 roku (wspomnienie obowiązkowe).

 

W zakrystii możemy dokonać zapisu naszych bliskich zmarłych, których będziemy polecać w modlitwie za zmarłych tak zwanych wypominkach. 

W przyszłą i następną niedzielę po mszach o godz. 9:00; 10:30; 12:00 będzie można zakupić wiązanki  i znicze na groby naszych bliskich w wykonaniu osób niepełnosprawnych z Zakładu Aktywności Zawodowej  w Rawie Mazowieckiej. Dochód z zakupu zostanie przeznaczony na pomoc osobom niepełnosprawnym z tego zakładu.

XXVIII  NIEDZIELA  ZWYKŁA  OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE 11 X  2015

1. Dziś XV Dzień Papieski, który przeżywamy pod hasłem: „Jan Paweł II - Patron Rodziny". Po mszy  możemy złożyć ofiarę na stypendium do puszki wspierając  biedną młodzież w podejmowaniu wyzwań naukowych.  

 

2. We wtorek 13dzień miesiąca  uroczystość błogosławionego Ojca Honorata Koźmińskiego  patrona naszej diecezji.  Zapraszamy do modlitwy w intencji  naszej wspólnoty diecezjalnej.

 

3. We wtorek ostatnie już w tym roku nabożeństwo Fatimskie z procesją światła. Serdecznie zapraszamy do modlitwy o godz. 21:00.  W tym dniu nie ma modlitwy różańcowej o godz. 17:15.

 

3. W środę przypada Dzień Edukacji Narodowej. Zapraszamy na modlitwę w intencji naszych nauczycieli
i wychowawców w ramach nabożeństwa różańcowego.

 

4. Za tydzień Światowy Dzień Misyjny rozpoczynający Tydzień Misyjny w Polsce. Składka na tacę przeznaczona jest na cele misyjne Kościoła.

 

5. W przyszłą niedzielę będziemy przeżywać dzień modlitw za pracowników służby zdrowia z racji przypadającego święta ich patrona – św. Łukasza, lekarza i ewangelisty. Biskup Łowicki serdecznie zaprasza na  I Pielgrzymkę do Matki Bożej Uzdrowienia Chorych w Suserzu. Szczegółowy program
w gablocie.  

 

6. Ponawiamy naszą zachętę do uczestnictwa w nabożeństwach różańcowych i zgłaszania się do róż Żywego Różańca. W zakrystii (lub u ministranta po mszy można odebrać deklarację wstąpienia
do koła różańcowego).

 

8. Miejski Dom Kultury oraz Międzynarodowa Fundacja Muzyczna im. Artura Rubinsteina zapraszają na koncert zatytułowany W HOŁDZIE FRYDERYKOWI CHOPINOWI, który odbędzie się dnia 15.10.2015r.
o godz. 18.00. Wejściówki w cenie 10zł do nabycia w kasie.

 

9. W sprzedaży są świece Caritas na groby naszych zmarłych, możemy zakupić w kancelarii
lub u ministrantów przy wyjściu. Koszt znicza 2,50.

 

10. W przyszłą i następną niedzielę będzie można zakupić wiązanki  i znicze na groby naszych bliskich
w wykonaniu osób niepełnosprawnych z Zakładu Aktywności Zawodowej  w Rawie Mazowieckiej. Dochód z zakupu zostanie przeznaczony na pomoc osobom niepełnosprawnym z tego zakładu.

 

11. W zakrystii przyjmujemy na modlitwę za  zmarłych tak zwane wypominki.

 

12. W dniu wczorajszym w naszej wspólnocie  udzielony został sakrament małżeństwa Łukaszowi i Kamili Stańdo. Polećmy ich małżeństwo Opiece Matce Bożej Fatimskiej. Zdrowaś Mario...

 

W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:

 • 13 X – bł. Honorat Koźmiński, prezbiter, kapucyn, ceniony kaznodzieja, poszukiwany spowiednik
  i kierownik dusz, pisarz religijny i założyciel wielu zgromadzeń zakonnych, przede wszystkim bezhabitowych. Zmarł 16 XII 1916 roku (wspomnienie obowiązkowe);
 • 15 X – św. Teresa od Jezusa, dziewica i doktor Kościoła, karmelitanka pochodząca z Avila i reformatorka swojego zakonu oraz mistyczka. Żyła w XVI wieku (wspomnienie obowiązkowe);
 • 16 X – św. Jadwiga Śląska, księżna, wzorowa żona i matka siedmiorga dzieci, troskliwa opiekunka ubogich i chorych, fundatorka szpitali. Po śmierci męża zamieszkała w klasztorze trzebnickim i w nim zmarła 15 X 1243 roku (wspomnienie obowiązkowe);
 • 17 X – św. Ignacy Antiocheński, biskup i męczennik, następca św. Piotra na stolicy biskupiej w Antiochii. Poniósł śmierć męczeńską około 107 roku w Rzymie (wspomnienie obowiązkowe). 

Dwa krzyże i 90 flag

http://lowicz.gosc.pl/doc/2739020.Dwa-krzyze-i-90-flag/2

Jedenastego dnia peregrynacji symbole dwa razy przebywały w Rawie Mazowieckiej.

Dwa krzyże i 90 flag AGNIESZKA NAPIÓRKOWSKA /FOTO GOŚĆPodczas Drogi Krzyżowej prócz symboli niesione byly także flagi 90 państw

Dzień ten rozpoczęła poranna Eucharystia odprawiona w Nowym Mieście, podczas której modlono się m.in. za policję i straż, które w tym rejonie odpowiedzialne były za raban dla Jezusa porównywany do trzęsienia ziemi. Po Mszy św. symbole zostały przewiezione do Żdżar do klasztoru sióstr nazaretanek. Kolejną stacją była Rawa Mazowiecka. Tu symbole ŚDM najpierw spotkały się z uczniami Szkoły Podstawowej nr 4 i Gimnazjum nr 2. Zebrana na hali gimnastycznej młodzież wysłuchała krótkiej historii Światowych Dni Młodzieży i oddała cześć relikwiom. Kolejnym przystankiem było miejsce bardzo drogie wszystkim rawianom – skwer przed dużym kościołem, na którym znajduje się pomnik św. Jana Pawła II. W centralnym punkcie miasta zgromadzili się uczniowie z większości miejskich szkół. Śpiewom, wiwatom nie było końca. Wpatrując się w krzyż i ikonę, zebrani odmówili przyrzeczenia chrzcielne. W modlitwie uczestniczyło ponad 1000 osób. Z centralnego rawskiego placu krzyż i ikona ruszyły w dalszą do Głuchowa, Czerniewic, Spały. Lubochni. Wczesnym popołudniem powróciły do Rawy. Pilotowane przez grupę motocykli krzyżobus dotarł do Miasteczka Krwi Chrystusa. Po krótkim nabożeństwie oraz nawiedzeniu eremu pustelnika o. Leszka Niewiadomskiego symbole ruszyły do dużego kościoła. Po drodze liczącej ponad 3 km odprawiano Drogę Krzyżową. W refleksji nad Męką Pańską uczestniczył pasterz diecezji bp Andrzej F. Dziuba. Krzyż i ikonę nieśli przedstawicieli parafii dekanalnych. W procesji licznie uczestniczyła młodzież. Uczestnicy nabożeństwa odprawianego na ulicach miasta poza ikoną i krzyżem nieśli także 90 flag różnych krajów i płonące świecie.

O godzinie 19.00 na frontonie kościoła, na specjalnie przygotowanej scenie, została odprawiona uroczysta Msza św. koncelebrowana, której przewodniczył i słowo Boże wygłosił bp Dziuba. Po Eucharystii symbole zostały przeniesione do kościoła św. Pawła od Krzyża, gdzie miało miejsce czuwanie modlitewne połączone z Apelem Jasnogórskim. W ogrodzie ojców pasjonistów na zziębniętych wiernych czekała ciepła zupa, ciasto oraz kawa i herbata. W godzinie rozpoczynającej ciszę nocną tłum młodych ludzi procesyjnie przeszedł do parafii Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata na Sójczym Wzgórzu. Ponad 350-osobową grupę stanowiła młodzież z Gimnazjum nr 2. Obok uczniów w procesji, a potem czuwaniu nocnym uczestniczyli także wszyscy nauczyciele i grupa rodziców. – Widząc ten tłum, zostałem rozłożony na łopatki – przyznaje ks. Tomasz Staszewski. – O tylu młodych ludziach nawet nie marzyłem. Ich obecność to wielki prezent. Pochwała należy się dyrekcji szkoły i nauczycielom, którzy nie tylko zachęcili i umożliwili młodzieży uczestnictwo w tym wydarzeniu, ale także razem z nimi przyszli się modlić – chwali ks. Tomasz. Przed wejściem do świątyni symbole zatrzymały się przy krzyżu w miejscu, w którym ma stanąć nowa świątynia. Zgromadzona młodzież uczestniczyła tam w modlitwach za rodziny, pracujących i z prośbą o nową świątynię. Radosny tłum z transparentami i flagami krajów, w których żyje najwięcej chrześcijan, wszedł do kaplicy. O godzinie 24.00 odbyła się tam Msza święta, której przewodniczył ks. Konrad Świstak, proboszcz.  Po niej odbyło się czuwanie.  

                                                                                                                                            b                                               

1. Dwudziesta szósta niedziela w ciągu roku, a zarazem Światowy Dzień Turystyki. Starajmy się mądrze korzystać z darów Bożych, w tym także w ramach podróżowania, aby przez to ubogacać swoje wnętrze.

2. Zapraszamy na festiwal parafialno-szkolny dziś o godz. 14:00 Msza Święta  po której nastąpi ślubowanie klas I Gimnazjum nr 2  a potem wspólne grillowanie natomiast na zakończenie inscenizacja konna na placu pod budowę kościoła.

3. We wtorek – święto św. Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała. Zachęcamy do częstego odmawiania modlitwy do św. Michała Archanioła, aby ograniczał wpływ szatana na nasze postępowanie. W sposób szczególny składamy życzenia wspólnocie Świętego Michała Archanioła i życzymy obfitości łask od wspaniałego patrona i jednocześnie dziękujemy za modlitwy i adoracje w naszej parafii. W tym dniu iskra Bożego Miłosierdzia w naszym  mięsicie będzie odmawiana Koronka Bożego Miłosierdzia na skrzyżowaniu ulic.

4. Symbole Światowych Dni Młodzieży już  w środę w naszej parafii. Kochani serdecznie zapraszamy na procesję przeniesienia Krzyża i Ikony Matki Bożej do naszej kaplicy. Początek o godz. 22:00 w klasztorze 

Oo. Pasjonistów następnie procesja do Nas ze śpiewem rozważeniami w asyście młodzieży szkół naszej parafii. Uroczysta Pasterka o godz. 24:00 na którą bardzo serdecznie zapraszamy potem nastąpi  całonocne czuwanie do godz. 6:40. Adorację przy Krzyżu poprowadzi Koło Różańca Świętego i wspólnota Świętego Michała Archanioła od godz. 5:30 do 6:30.  Pożegnanie Krzyża i Ikony Matki Bożej o godz. 6:40 Serdecznie zapraszamy.    

 4. W tym tygodniu przypadają: pierwszy czwartek modlimy się o powołania kapłańskie i zakonne z naszej parafii. Pierwszy piątek  komunie świętą zaniesiemy od godz. 8:00 spowiedź od godz. 17:00. Nabożeństwo  ku czci Św. Michała Archanioła po mszy św. wieczornej. Apel Jasnogórski na zakończenie adoracji
o godz. 21:00. Pierwsza sobota miesiąca nabożeństwo godz. 20:15, które zakończymy Apelem.

5. W czwartek rozpoczniemy nabożeństwa różańcowe, które odbywać się będą przez cały miesiąc w dni powszednie o godz. 17:15 przed Mszą świętą , a w niedziele o godz. 16:15. Wiernych, którzy nie będą mogli brać w nich udziału, zachęcamy do odmawiania modlitwy różańcowej w łączności drogą internetową.

6. W najbliższą niedziele na Msze świętą o  godz. 12:00 zapraszamy wspólnotę Koła Żywego Różańca. Po mszy nastąpi krótkie spotkanie w kaplicy.

7. Przypominamy o zapisywaniu się na autobus w celu wyjazdu do Teatru Roma.

8. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty odeszli do wieczności: Ś/P Aleksander Gradowski i Maria Bednarska której pogrzeb odbędzie się w środę o godz. 14:00. Polećmy Ich miłosierdziu Bożemu: „Wieczny odpoczynek…”.

W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:

 • 28 IX – św. Wacław, męczennik, król czeski, patron Czech i katedry wawelskiej (wspomnienie obowiązkowe);
 • 30 IX – św. Hieronim, prezbiter i doktor Kościoła, któremu zawdzięczamy przekład Pisma Świętego z języków oryginału na powszechnie wówczas znany łaciński. Zmarł 30 IX 420 roku w Betlejem (wspomnienie obowiązkowe).

Intencje Mszalne od 27 września do 04 października 2015

 NIEDZIELA  27 września

  7.00  + Janinę Konecką- int. od córki Ewy z rodziną

  9: 00 + Konrada Dębek w 21 r. śmierci

10: 30 + Michalinę Walczak w 16 r. śmr.

12: 00  - Za parafian  ;w 18 r. urodzin Asi. o błog. i opiekę M. B.- od rodzic i br. Huberta

                        z żoną

17: 00 + Wacławę Kuba-imieninowa

PONIEDZIAŁEK 28 września  2015

  7.00  + Mariana i Władysławę Woźniak

18.00 - Aleksandrę Gawot z rodzicami o Boże błog. i opiekę M.B. F.

            + Janinę Konecką , int. bratowej Heleny Tkaczyk z rodziną  

WTOREK 29 września 2015

  7.00 + Jana Dembek- od siostry Julii z rodziną

18.00 +  Michała Baran (imieninowe) i zmarłych z rodziny Baran i Stępniak

ŚRODA  30 września 2015

  7.00  + Jana Dembek- od Alicji i Przemysława Andrzejaków

18.00 - Nowenna

CZWARTEK 01 października  2015

  7.00  + Jana Dembek- od rodziny Bińkiewiczów

18.00 + Cecylię Wasiak gregorianka 1(30)

 

PIĄTEK 02 października 2015  

  7.00  + Jana Dembek- od syna Mariusza z rodziną

18.00             + Janinę Konecką- od syna Dariusza z rodziną

             + gregor. 2(30)

 

SOBOTA 03 października 2015

  7.00  + Teresę i Mariana Karwat- od dzieci

18.00  + Sławomira Kielan- od żony i syna Tomasza

       + gregor. 3 (30)

Niedziela 04 października 2015

 

7.00 + Dusze czyścowe

            + 4 (30)

9.00 + Mariannę,  Józefa Stanisława i Tadeusza Kolasów

10: 30 + Zdzisława Urbańskiego w 5 r. śmr.

12: 00  za Parafian   i w int. Koła Żywego Różańca

17: 00 +  Jana Wójcika w 15 r. śmr. oraz Genowefę i Władysława Ziarkowskich

 

W najbliższą niedzielę nasza wspólnota będzie przeżywać piknik parafialno szkolny  pt. " Kiedy jesień się zaczyna bawmy się zanim przyjdzie zima" . Rozpoczęcie pikniku mszą świętą  o godz. 14:00, której będzie przewodniczył ks. Łukasz Gawrzydek były nauczyciel Gimnazjum nr 2. Po mszy świętej ślubowanie klas I i wspólne piknikowanie, które zakończymy pokazem jazdy konnej Stowarzyszenie Ułanów im. Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego mjr. Hubala.

Intencje Mszalne Od 21.09.2015 Do 27.09.2015

Poniedziałek 21.09.2015

  7.00+ Józefa Wiśnika int. Od Rodziny Wożniaków                                                 18.00 + Jana Rudnickiego int.Od Mieszkańców Żydomic                                       18.00 + Janinę Konecką int.od Córki Bożeny

Wtorek 22.09.2015

  7.00 + Eugenię Rogalską int. Syna Ireneusza z  Żoną                                             18.00+ Walerię Wójciak w 15 Rocznicę Śmierci int.Od  Córki

Środa 23.09.2015 

   7.00+ Jana Dembka Po Pogrzebie                                                                                  18.00  Nowenna                                                                                                                      + Beatę Orlik od uczestników pogrzebu                                                                        + Władysława Bednarka od uczestników pogrzebu

Czwartek 24.09.2015

   7.00+ Jana Dembka int. Od Żony i Córki                                                                    18.00+ Jana Rudnickiego int.Od Rodziny Kobus

Piątek 25.09.2015

  7.00+  Jana Dembka Int.Od Siostry Elżbiety z Rodziną                                       18.00+ Zbigniewa Grygorowicza w 2 Rocznicę Śmierci                                         18.00+ Eugenię Rogalską int.Od Męża i Dzieci z Rodzinami

Sobota 26.09.2015

  7.00+ Sławomira Kielana int.Od Działu Spedycji Browaru „Warka”               18.00+ Józefa Niezgodę w 7 Rocznicę Śmierci int.Od Żony i Syna                   18.00+ Eugenię Rogalską int.Od Córki z Mężem i Dziećmi

Niedziela 27.09.2015

  7.00+ Janinę Konecką int.Od Córki Ewy z Rodziną                                                   9.00 + Konrada Dębka w 21 Rocznicę Śmierci                                                          10.30+ Michaliny Walczak w 16 Rocznicę Śmierci                                                    12.00  Za Parafian     W  18 Rocznicę Urodzin Asi o Boże Błogosławieństwo i Opiekę MBF   Int.Od Rodziców i Brata Huberta z Żoną                                          17.00+ Wacławę Kuba

XXV NIEDZIELA ZWYKŁA  20 09 2015 OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

1. Dziś – dwudziesta piąta niedziela w ciągu roku, a zarazem trzecia niedziela września,
w którą Kościół w Polsce obchodzi Dzień Środków Społecznego Przekazu. Po mszy wieczornej spotkanie młodzieży przygotowującej się do sakramentu bierzmowania.

 

2. Jutro – święto św. Mateusza, Apostoła i Ewangelisty. Zachęcamy do modlitwy
w intencji celników, którym patronuje św. Mateusz, a także o nowe powołania do służby Bożej
i o błogosławieństwo niebios dla dzieła nowej ewangelizacji.

 

3. W najbliższą niedzielę nasza wspólnota będzie przeżywać piknik parafialno szkolny 
pt. " Kiedy jesień się zaczyna bawmy się zanim przyjdzie zima" . Rozpoczęcie pikniku mszą świętą
o godz. 14:00, której będzie przewodniczył ks. Łukasz Gawrzydek były nauczyciel Gimnazjum nr 2.
Po mszy świętej ślubowanie klas I i wspólne piknikowanie, które zakończymy pokazem jazdy konnej Stowarzyszenie Ułanów im. Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego mjr. Hubala.

 

4. w dniu 30 września do naszego miasta i parafii przybędą Symbole Światowych Dni Młodzieży są nimi Krzyż i Ikona Matki Bożej. Już dziś serdecznie zapraszamy do wspólnego udziału
w uroczystościach. W sposób szczególny pragnę zaprosić dzieci, młodzież, studentów rodziców wszystkich parafian do części w której będzie uczestniczyć nasza parafia. Po głównych uroczystościach, które zakończą się o godz. 222:00 u Oo. Pasjonistów, nastąpi przeniesieni Krzyża
i ikony Matki Bożej do naszej parafii gdzie o 24:00 odbędzie się uroczysta Pasterka. Po zakończonej mszy świętej będzie adoracja do godz. 6:40 po której Symbole zostaną przewiezione do Szpitala.

 

5.Miejski Dom Kultury zaprasza na Dni Muzyki Klasycznej 26-27 września. W  sobotę 26.09.2015, godz. 19.00 w  sali widowiskowej  MDK  zapraszamy na koncert "BAL W OPERZE", „Bal w operze” to rozkołysana walcem koncertowo-teatralna opowieść, podczas której zabrzmią najpiękniejsze melodie, w wykonaniu solistów scen polskich bilety w cenie 10 zł. do nabycia w kasie MDK
w niedzielę  27.09.2015 , godz. 19.00 w kościele NPNMP zapraszamy na -  UKRAIŃSKIE TRIO AKORDEONOWE "HARMONIA", zostaniemy zaproszeni w świat muzyki J. S. Bacha, A. Vivaldiego,
W. A. Mozarta, J. Rossiniego oraz  J. Straussa  ojca. Rawskie organy zabrzmią pełnią dźwięku i muzyki pod palcami mistrza MIROSŁAWA PIETKIEWICZA - profesora klasy organów Akademii Muzycznej
z Łodzi. Wstęp wolny.

6. Osoby, które zakupiły bilety do Teatru Roma na spektakl Mamammia proszeni są o zapisywanie na wyjazd autobusem do Warszawy.

ZAPOWIEDZI

Hubert Kempiński kawaler parafii N.SP.J. w Skierniewicach i Aleksandra Badowska pAnna parafii tutejszej

 

6. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty odeszli do wieczności: Beata Orlik z Julianowa i Władysław Bednarski z bl. Jana Sobieskiego 22/36. Polećmy ich miłosierdziu Bożemu: „Wieczny odpoczynek…”.

 

W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:

 • 25 IX – bł. Władysław z Gielniowa, prezbiter, bernardyn, wybitny kaznodzieja
  i twórca pieśni religijnych w języku polskim, żył na przełomie XV i XVI w. (wspomnienie obowiązkowe).

XXIV NIEDZIELA ZWYKŁA  CIĄGU ROKU  13 września 2015

1. Dziś – dwudziesta czwarta niedziela w ciągu roku, a zarazem kolejny dzień fatimski zapraszamy na     godz. 21:00 i rozpoczęcie V Tygodnia Wychowania, którego częścią są kwartalne dni modlitw za dzieci, młodzież i wychowawców. Przeżywać go będziemy pod hasłem: "Wychować do pełni

`

2. Jutro przypada święto Podwyższenia Krzyża Świętego msze święte o godz. 7:00 i 18:00

 

3. We wtorek – wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Bolesnej. Jej opiece powierzymy wszystkich chorych i cierpiących w naszej parafii.

 

4. W czwartek przypada 76. rocznica najazdu Związku Radzieckiego na Polskę. W naszych modlitwach będziemy polecać Bogu wszystkich, którzy zginęli na Wschodzie, a także naszą Ojczyznę i sprawę pokoju na świecie.

 

6. W piątek będziemy obchodzić święto św. Stanisława Kostki, zakonnika, patrona Polski, a także patrona młodzieży i wielu z nas. Dzieci szkolne zapraszamy na Mszę Świętą celebrowaną o godz. 18:00.

 

7. Za tydzień – dwudziesta piąta niedziela w ciągu roku a zarazem Dzień Środków Społecznego Przekazu, obchodzony w Polsce w trzecią niedzielę września.

 

8. Burmistrz Miasta serdecznie zaprasza dzieci na Festyn pt. "Witaj przedszkolaku". Impreza integracyjna odbędzie się w godz. 14:00-18:0 przy ul. Reymonta 7a w Rawie Mazowieckiej.

 

9. Po mszy dzieci serdecznie zapraszamy po odbiór karteczek - ziarna i przypominamy, że prawidłowe odpowiedzi przekazują dzieci katechetą na lekcji religii.

 

 

 

W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:

 • 16 IX – święci męczennicy Korneliusz papież i Cyprian biskup, obrońcy prawdziwej wiary (wspomnienie obowiązkowe).

 

XXIII NIEDZIELA ZWYKŁA  OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE 06,09, 2015

 

1. Słowa wdzięczności i podziękowania kieruję do Pana Krzysztofa Baranowskiego za pracę organisty
w niedzielę i święta. Życzymy wielu łask  na dalszej drodze życia. Jednocześnie informuję iż dotychczasowy organista Pan Wiktor przejął obowiązki organisty w pełnym wymiarze.  

2. Składam serdeczne podziękowanie Pani Grażynie Sypuła za okazaną życzliwość w podjęciu pomocy jako zakrystianka.

3. We wtorek – święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, nazywane inaczej świętem Matki Bożej Siewnej. Msze Święte w naszej kaplicy o godz. 7:00 i 18:00. Błogosławieństwo ziarna przeznaczonego do siewu – po Mszy Świętej.

4. Serdecznie zapraszamy dzieci i młodzież do naszego zespołu parafialnego. Spotkania odbywają się w sobotę o godz. 10:00 w kaplicy.

5. Wszystkich chętnych chłopców serdecznie zapraszamy do służenia przy ołtarzu. Opiekunem ministrantów jest ks. Piotr.

6. Spotkanie dla młodzieży przygotowującej się do bierzmowania w roku 2016 odbędzie się jutro na godz. 18:00.  

7. W przyszłą niedzielę  puszka na KUL.

8. W przyszłą niedzielę 13 dzień miesiąca - nabożeństwo fatimskie o godz. 21:00.

9. Od następnej niedzieli godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia będą śpiewane o godz. 6:40. Serdecznie zapraszamy do wspolnej modlitwy.

10. Karteczki za udział w mszy świętej dla dzieci będą rozdawane po mszy św. od przyszłej niedzieli. Losowane nagród będzie się odbywać w wybrane niedziele.

11. w przyszłą niedzielę rozpoczyna się tydzień wychowanie. tematem jest: "Wychować do pełni człowieczeństwa". serdecznie zapraszamy do wspólnej modlitwy w intencji dzieci i młodzieży.  

12. Przyjmujemy na msze święte na rok 2016.  

13. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty odszedł do wieczności: Donat Salwerowicz.  Polećmy Go miłosierdziu Bożemu: „Wieczny odpoczynek…”.

 

ZAPOWIEDZI

Adam Jacek Szczur  kawaler parafii tutejszej i Sandra Anna panna parafii tutejszej zap. 1

XXII NIEDZIELA ZWYKŁA   OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE  30 08 2015

1. Dziś – dwudziesta druga niedziela w ciągu roku, a zarazem ostatnia niedziela w czasie wakacji i w miesiącu trzeźwości.

 

2. We wtorek – rozpoczęcie nowego roku szkolnego i katechetycznego. Uroczysta Msza Święta na rozpoczęcie tego roku zostanie odprawiona w naszej kaplicy w niedzielę o godz. 10:30. Na wspólną modlitwę zapraszamy wszystkich związanych ze szkołą, a więc dzieci i młodzież oraz ich rodziców, nauczycieli i wychowawców, a także pracowników administracji szkoły, gdyż nowy rok powinno się rozpocząć z Panem Bogiem. W sposób szczególny prosimy  aby dzieci klas "0" i "1" przyszli
z tornistrami gdyż na zakończenie dokonamy oświęcenia przyborów szkolnych.

 

3. Dyrekcje szkół informują, iż uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016 r. dla Konopnicy godz. 9:00; Gimnazjum nr 2 godz. 8:15 natomiast  dla Szkoły Podstawowej nr 4  godz. 9:30.

 

4. Społeczne Ognisko Muzyczne zaprasza na rozpoczęcie roku szkolnego  w dniu 01.09. godz. 14:00 w Gimnazjum nr 2 pracowni nr 41. Zapisy na nowy rok w tej samej pracowni o godz. 14:30.

 

5. Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka serdecznie zaprasza na uroczystości upamiętniające  wybuch
II wojny światowej. Uroczystości odbędą się na cmentarzu rawskim o godz. 17:00 przy grobach żołnierzy. Pamiętajmy w tym dniu o modlitwie za ofiary tej wojny oraz o pokój na świecie.

 

6. Ogólnopolskie Stowarzyszanie Kibiców Widzewa Łódź w Rawie Mazowieckiej oraz Stowarzyszenie "Patriotyczna Rawa" zapraszają wszystkich, pragnących uczcić moment wybuchu
II wojny światowej na cmentarz wojskowy w dniu 01.09 o godz. 4:45 

 

7. Z dniem 1 września powraca msza święta o godz. 7:00 jak również w I piątek miesiąca nabożeństwo ku czci św. Michała Archanioła z modlitwami wstawienniczymi.

 

8. W tym tygodniu przypadają pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. W pierwszy czwartek modlimy się o powołania kapłańskie i zakonne z naszej parafii. W I Piątek komunie świętą zaniesiemy od godz. 8:00 natomiast spowiedź od godz. 17:00. Serdecznie zapraszamy dzieci, młodzież dorosłych, aby pojednali się z Bogiem u początku roku szkolnego.  Przypominamy
i serdecznie zapraszamy na piątkową adorację, którą kończymy o Apelem Jasnogórskim o godz. 21:00.

9. Nabożeństwo ku czci św. Michała po mszy św. wieczornej.  Nabożeństwo I soboty o godz. 20:15 natomiast po mszy wieczornej zapraszamy na wspólną adorację prowadzoną przez grupę św. Michała Archanioła.

 

W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:

 • 1 IX – bł. Bronisława, dziewica, gorliwa norbertanka, żyła w Krakowie w XIII wieku (wspomnienie obowiązkowe);
 • 3 IX – św. Grzegorz Wielki, papież i doktor Kościoła, posługujący się tytułem „sługa sług Bożych”. Żył w VI wieku. Jemu zawdzięczamy reformę liturgii, śpiew kościelny zwany gregoriańskim, liczne dzieła teologiczne i zwyczaj odprawiania Mszy Świętej gregoriańskiej (wspomnienie obowiązkowe).

XXI  NIEDZIELA W CIĄGU ROKU                               23 sierpnia 2015

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

1. W środę – uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Msza Święta w naszej kaplicy o godz. 18:00.

 

2. W sobotę – wspomnienie męczeństwa św. Jana Chrzciciela, który zginął za obronę nierozerwalności małżeństwa. Zapraszamy parafian i gości na wspólną modlitwę w intencji polskich rodzin, zwłaszcza tych zagrożonych rozpadem.

 

3. W najbliższą niedzielę Starosta Rawski i Wójt Gminy Rawa Mazowiecka serdecznie zapraszają na "Dożynki Powiatowe", które odbędą się w Boguszycach. Rozpoczęcie uroczystości mszą święta pod przewodnictwem księdza Biskupa Józefa Zawitkowskiego o godz. 12:00.

 

4. Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka serdecznie zaprasza na rodziny rajd rowerowy, który odbędzie się w najbliższą sobotę rozpoczęcie o godz. 10:00 nad zalewem Tatar.

5. Dyrekcje szkół informują, iż uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016 r. dla Gimnazjum nr 2 odbędzie się o godz., 8:15 natomiast  dla Szkoły Podstawowej nr 4 o godz. 9:30.

 

W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:

 • 27 VIII – św. Monika, matka św. Augustyna, któremu modlitwą i łzami wyjednała u Boga łaskę nawrócenia. Zmarła w Ostii w 387 roku (wspomnienie obowiązkowe);
 • 28 VIII – św. Augustyn, biskup i doktor Kościoła, który żył na przełomie IV i V wieku i napisał wiele dzieł teologicznych i apologetycznych (wspomnienie obowiązkowe).

 

XX NIEDZIELA W CIĄGU ROKU OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE 16 sierpnia 2015

 

 

1. Ksiądz Piotr serdecznie zaprasza na pielgrzymkę do Bawarii w dniach 22-27 września szczegółowy program w gablocie.

 

2. Słowa podziękowania kieruję do mieszkańców Konopnicy za przygotowanie i wspólne przezywanie mszy świętej w intencji mieszkańców jak również w dziękczynieniu za plony. 

 

2. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty odeszli do wieczności: Wiesław Smolarek z ul. Mszczonowskiej i Anna Słoneczna z bl J.S. 14/37  Polećmy Ich miłosierdziu Bożemu: „Wieczny odpoczynek…”.

 

W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:

 • 17 VIII – św. Jacek, prezbiter, dominikanin, który założył pierwszy klasztor dominikanów w Polsce. Urodził się w Kamieniu na Śląsku pod koniec XII wieku, a zmarł w Krakowie 15 VIII 1257 roku, wyczerpany pracą misyjną (wspomnienie obowiązkowe);
 • 20 VIII – św. Bernard, opat cystersów w Clairvaux we Francji i doktor Kościoła, wielki czciciel Najświętszej Maryi Panny. Żył na przełomie XI i XII wieku (wspomnienie obowiązkowe);
 • 21 VIII – św. Pius X, papież, który odrodził życie eucharystyczne i liturgię oraz odnowił studia biblijne i skodyfikował prawo kościelne. Żył na przełomie XIX i XX wieku (wspomnienie obowiązkowe)
 • 22 VIII – Najświętsza Maryja Panna, Królowa.

 

XIX NIEDZIELA W CIĄGU ROKU OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE   9 08 2015

1. Dziś – dziewiętnasta niedziela w ciągu roku, która w opowiadaniu o podpłomyku Eliasza i w słowach Chrystusa o Chlebie żywym, zachęca nas do częstej Komunii Świętej, bowiem ona daje siłę do dobrego życia wszystkim, którzy przyjmują ją godnie. Dotyczy to zarówno osób pracujących, jak i odpoczywających po pracy, a także tych, którzy nie mogą skorzystać z zasłużonego odpoczynku.

 2. W czwartek – procesja fatimska  celebrowana o godz. 21:00

 3. W sobotę uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, a zarazem 95. rocznica Bitwy Warszawskiej, określanej mianem „Cudu nad Wisłą”, święto Wojska Polskiego, oraz błogosławieństwo kwiatów ziół i zbóż. Msze Święte według porządku niedzielnego.

 4. W sobotę msza święta w Konopnicy jak również dziękczynienie za  zbiory  tegorocznych plonów. Sołtys wraz z mieszkańcami  serdecznie zaprasza na wspólną modlitwę.

 5. Trwa czas pielgrzymowania na Jasną Górę do tronu Matki Bożej Częstochowskiej pamiętajmy w modlitwach za tych, którzy podjęli taką formę rekolekcji. 

 6.  Miejski Dom  Kultury oraz Urząd Gminy w Rawie Mazowieckiej  zapraszają na  cykliczną imprezę  Raz na ludowo - 16.08.2015r. o godz:16.00 przy hali sportowej Tatar .  Na scenie wystąpią zespoły ludowe regionu rawskiego oraz Zespół Pieśni i Tańca KALINA  z Domaniewic. Poza tym wiele atrakcji - warsztaty garncarskie i wikliniarskie, kiermasz wyrobów artystycznych oraz inne atrakcje dla dzieci i dorosłych.

 

AMG Centrum Medyczne - nasz szpital serdecznie zaprasza na badania profilaktyczne osoby, które przez 30 lat paliły lub pallą jedną paczkę dziennie na badania i konsultację lekarską. Więcej informacji w gablocie.  Serdecznie zapraszamy aby zadbać o zdrowie ten krok może przedłużyć nam życie. 

Więcej informacji 

http://www.szpitalrawa.pl/zaproszenie_na_%22program_wczesnego_wykrywania_nowotworow_pluc%22.html

 

XII  NIEDZIELA W CIĄGU ROKU OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE  21 06 2015

 1. We wtorek będziemy obchodzić Dzień Ojca. Swoimi modlitwami obejmijmy wszystkich naszych ojców, zarówno żyjących, jak i zmarłych.

 2. W środę przypada uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela, proroka znad Jordanu, którego zadaniem było przygotować Naród Wybrany na przyjście Zbawiciela. Św. Jan jest jednym z patronów Ruchu Trzeźwości w Polsce. U nas Msze Święte o godz. 7:00 i 18:00.

 3. W piątek – zakończenie roku szkolnego i katechetycznego. Młodzież i dzieci szkolne oraz ich rodziców, nauczycieli i wychowawców, a także pracowników administracji miejscowych szkół, zapraszamy na Mszę Świętą dziękczynną, która zostanie odprawiona w środę o godz. 18:00

Wszyscy, którzy pragną przystąpić do spowiedzi św. z okazji zakończenia roku szkolnego, mogą to uczynić w środę przed mszą św.  Kapłani będą służyli penitentom od godz.17:00 Rozpoczynającym wakacje życzymy udanego wypoczynku i równocześnie przypominamy, że nie ma wakacji od codziennej modlitwy, niedzielnej Mszy Świętej i Dekalogu.

 4. W przyszłą niedzielę siostry Misjonarki Krwi Chrystusa serdecznie zapraszają na swój odpust. Rozpoczęcie uroczystości o godz. 10:00

 5. Serdecznie zapraszamy na nabożeństwa czerwcowe dziś o godz. 16:30 natomiast  w dzień powszedni o godz. 17:45.

 6. AMG Centrum Medyczne - nasz szpital serdecznie zaprasza na badania profilaktyczne osoby, które przez 30 lat paliły lub pallą jedną paczkę dziennie na badania i konsultację lekarską. Więcej informacji w gablocie.  Serdecznie zapraszamy aby zadbać o zdrowie ten krok może przedłużyć nam życie.

 7. Zakończył  się czas I komunii dziękujemy rodzicom za ofiarowanie do kaplicy tronu pod monstrancję i  gongu. Składamy Bóg zapłać. 

 8. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty odeszła do wieczności: Maria Stańczak z bl. K.W. 8, której pogrzeb odbył się w Głuchowie. Polećmy ją miłosierdziu Bożemu.

 ZAPOWIEDZI

BOJDO MARCIN kawaler parafii tutejszej i SKRĘTOWSKA KAROLINA  panna parafii N.P.N.M.P. w Rawie Mazowieckiej (21; 28.06)

RADOSŁAW PAWEŁ KAZUBSKI kawaler parafii tutejszej i DARIA BOŻENA BEDNAREK panna parafii N.P.N.M.P. w Rawie Mazowieckiej (14; 21.06)

NAJŚWIĘTSZEJ TRÓJCY                                                                                    31 maja 2015

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Dziś obchodzimy uroczystość Najświętszej Trójcy. Wyznajemy wiarę w Jednego Boga w Trzech Osobach, pochylamy się nad tajemnicą wewnętrznego życia Boga i dziękujemy Mu za chrzest święty, który daje nam udział w tym życiu. Dziś o godz. 16.15 zapraszam na ostatnie nabożeństwo majowe.

2. Jutro – Dzień Dziecka i rozpoczęcie nabożeństw czerwcowych. Litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa odmawiać będziemy codziennie przed Mszą Świętą o godz. 17.45

 3. W czwartek uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, nazywaną uroczystością Bożego Ciała. Msze Święte w naszym kościele o godz. 7, 9  i 18. Po Mszy Świętej celebrowanej o godz. 9 – wyruszy procesja do czterech ołtarzy.  Z tego tytułu prosimy bardzo o przygotowanie ołtarzy, feretronów oraz chorągwi  tak jak miało to miejsce w poprzednich latach. Zapraszamy OSP  z Konopnicy komunijne i  rocznicowe do sypania kwiatków i  niesienia poduszek.  

 4. W ramach tak zwanej „oktawy Bożego Ciała” – od piątku o godz. 17.30 będziemy modlić się Nieszporami o Najświętszym Sakramencie. W Niedzielę zaś o 16.15.

 5. Składamy serdeczne Bóg zapłać rodzicom oraz dzieciom z pierwszej i trzeciej tury komunijnej za przekazanie ofiary  w wysokości 1400 złotych. Za te pieniądze zostanie zakupiony w najbliższym czasie tron pod Monstrancję.

 6. Spotkania przygotowawcze do Komunii Świętej dla drugiej tury w najbliższy poniedziałek, wtorek oraz środę po Mszy wieczornej. Spowiedź zaś w piątek od godz. 16.00.

 7. W tym tygodniu przypadają także pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. Spowiedź św.  w piątek od godz. 17:00 Wyjazd kapłanów z posługą sakramentalną do chorych – w piątek  o godz. 8.00.

 8. Serdecznie zapraszamy do bezpłatnej profilaktyki raka piersi kobiet w wieku 50-69. Więcej informacji w gablocie.

 9. Burmistrz Rawy Mazowieckiej serdecznie zaprasza na koncert zespołu Grupa Mocarta, który odbędzie się w dniu 31.05.2015r. o godz:18.00 w Miejskim Domu Kultury. Bilety w promocyjnej cenie 40zł. do nabycia w kasie MDK.

10.  Miejski Dom Kultury zaprasza  na Dzień Dziecka z MDK - 1 czerwca  o godz. 17.30 na przedstawienie teatralne "Koziołek Matołek i Jego Przygody" , bilety w cenie 10żł. do nabycia w kasie MDK

 11. Serdecznie zapraszamy na Marsz dla Życia i Rodziny. Rozpoczęcie uroczystości o godz. 13:00 mszą św. u oo. pasjonistów i zakończenie Bernardynkami w Rawskim Parku.

 Zapowiedzi

 ŁUKASZ HUBERT NOWAKOWSKI  kawaler parafii tutejszej i KATARZYNA EWA SOBCZYK panna parafii N.P.N.M.P  w Rawie Mazowieckiej zap. II

 MARIUSZ DYBOWSKI  kawaler parafii tutejszej i IWONA TRACZYK panna parafii św. Wojciecha Biskupa i Męczennika  w Białej Rawskiej zap. II

WNIEBOWSTĄPIENIE PAŃSKIE OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE 17.05. 2015

 1. Dziś obchodzimy uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, serdecznie zapraszamy do trwania
w wielkanocnym okresie przez ten ostatni tydzień.

2. Nabożeństwo majowe dziś godz. 16:15 natomiast w dni powszednie godz. 17:30. Podczas nabożeństwa majowego  trwamy na nowennie przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego. Serdecznie zapraszamy do wspólnej modlitwy.

 3. Jutro kolejne spotkanie z cyklu Na Tropie Prawdy gościem programu będzie ojciec Adam Szustak. Początek spotkania MDK-U godz. 19:15

 4. W środę podczas mszy św. o godz. 10:00  będziemy dziękować za 20 lat istnienia Szkoły podstawowej 

nr 4. Mszy świętej będzie przewodniczył Ksiądz Biskup Józef Zawitkowski. Społeczności szkolnej życzymy wielu łask w kształtowaniu młodego pokolenia.

 5. W przyszłą niedzielę uroczystość Zesłania Ducha Świętego na mszy świętej o godz. 12:00 rocznica
I Komunii Świętej. Spotkanie rodziców  w środę po mszy św. wieczornej. Spowiedź w piątek od godz. 16:30.

 6. Słowa podziękowania kieruję do rodziców komunijnych klasy IIb i II z Konopnicy za ofiarowanie
w darze gongu trzystopniowego.

 7. Taca dziś  na wsparcie światowych dni młodzieży i puszka na Nepal.

 8. Ojcowie pasjoniści serdecznie zapraszają na pielgrzymko-wycieczkę do Medjugorie. Więcej informacji
w gablocie.

 9. W dniu 31 maja w naszym mieście odbędzie się Marsz dla Życia i Rodziny. Uroczystość rozpocznie się mszą śo. u Ojców Pasjonistów o godz. 13:00. więcej informacji w gablocie. 

10. Po mszy prosimy o wpłatę pieniędzy na bilety do teatru Roma 

 11.W minionym tygodniu z naszej wspólnoty odeszła do wieczności:  Ś/P Krystyna Zarzeczna  polećmy Ją miłosierdziu Bożemu: „Wieczny odpoczynek…”.

 

ZAPOWIEDZI

JAKUB CHOJECKI kawaler parafii tutejszej i EWELINA ZIÓŁKOWSKA panna parafii tutejszej
(17.05 i 24.05) 

 BOGUSZEWSKI MICHAŁ  kawaler parafii tutejszej i JUSTYNA GALIŃSKA  panna parafii
p.w. św. Bartłomieja Apostoła w Żelechlinku (17.05 i 24.05 )

 TOMASZ JACKOWSKI kawaler parafii tutejszej i ANNA BEATA  SZADKOWSKA panna parafii p.w.
św. Stanisława bp. w Boguszycach (10.05 i 17.05 )

VI NIEDZIELA WIELKANOCY OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE      10 05 2015

 

1. Jutro, we wtorek i w środę przypadają kwartalne dni modlitw o urodzaje i za kraje głodujące. Podczas nabożeństwa majowego będziemy modlić się o dobrą pogodę
i potrzebne łaski dla naszych rolników.

 

2. W środę przypada wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Fatimy i 31. rocznica zamachu na Jana Pawła II. Nabożeństwo fatimskie o godz. 21:00. Serdecznie zapraszamy na tą naszą piękną modlitwę różańcową. pamiętajmy o świecach - można kupić przed nabożeństwem.

 

3. W czwartek będziemy obchodzić święto św. Macieja, Apostoła.

 

4. W piątek podczas nabożeństwa majowego rozpoczynamy nowennę przed uroczystością Ducha Świętego.   

 

5. W sobotę – święto św. Andrzeja Boboli, prezbitera i męczennika, patrona Polski.

 

6. Za tydzień przypada uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Serdecznie zapraszamy do spowiedzi wielkanocnej tych, którzy jeszcze z niej nie skorzystali.

 

7. Dziś nabożeństwo majowe o godz. 16:15 natomiast od dnia jutrzejszego nabożeństwo majowe w dzień powszedni o godz. 17:30

 

8. W dni powszednie będzie grał w naszej kaplicy pana Wiktor witamy go serdecznie
i życzymy pomyślności w pracy z tego powodu została przełożona godzina nabożeństwa majowego ze względu na dojazd do pracy.

 

9. Spotkanie na TOPIE PRAWDY odbędzie sie w MDK-u w  dniu 18 maja o godz. 19:15. Gościem spotkania będzie  o. Adam Szustak - dominikanin. Więcej informacji w gablocie.

Dz 10,25-26.34-35.44-48 Powołanie pogan do Kościoła

1 J 4,7-10 Bóg jest miłością

J 15,9-17 Przykazanie miłości

 

            Ciekawa jest dziś kolekcja czytań liturgii słowa. Otóż relacja w Dziejach Apostolskich z włączenia pogan do wspólnoty pierwszych chrześcijan, zestawiona jest z Listem i Ewangelią, które napisał św. Jan. I właśnie obydwa pisma Janowe jednoznacznie wskazują na obowiązek wypełniania przykazania miłości, gdyż tego domaga się sam Bóg, który jest miłością. W kontekście więc pierwszego czytania odpowiedź na pytanie, kogo mam kochać, jest prosta. Chrześcijanin to człowiek, który kocha wszystkich, bez względu na wyznawane poglądy, wiarę, czy też przynależność do jakiejś grupy społecznej.

            Wiedząc, że to wymaganie Ewangelii nie jest łatwe, prośmy dziś Jezusa – Słowo Ojca – objawiające się jako Miłość, aby uzdolniło nas do tej cnoty.

V NIEDZIELA WIELKANOCY  OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE  3 05 2015

 1. Dziś – piąta niedziela Wielkanocy i rocznica Konstytucji 3 Maja. Z uwagi na to, że dziś przypada 3 maja i jest to dzień wolny od pracy, na Jasnej Górze gromadzą się wierni, aby uwielbić Boga i oddać cześć Najświętszej Maryi Pannie, naszej Matce i Królowej, której uroczystość obchodzi się zwykle 3 maja. My wszyscy tutaj zgromadzeni łączymy się z nimi duchowo.

2. Dziś msza w intencji Ojczyzny dziś o godz. 10:00 w dużym kościele natomiast msza święta odpustowa
w Julianowie o godz. 14:00

3. Nabożeństwo majowe dziś o godz. 16:15, natomiast jutro i w pozostałe dni tygodnia o godz. 17:45.

4. Jutro wspomnienie św. Floriana patrona wsi Konopnica jak również  strażaków. Msza odpustowa w Konopnicy została przeniesiona na inny termin. Wszystkim strażakom z Konopnicy składamy najlepsze życzenia i opieki Matki Bożej Fatimskiej.

5. W środę podczas mszy św. o godz. 18:00 młodzież naszej parafii przystąpi do Sakramentu Bierzmowania, którego udzieli ks. Biskup Ordynariusz. W tym dniu nabożeństwo majowe o godz. 17:30.

6. W piątek będziemy obchodzić uroczystość św. Stanisława, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski obok Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski, i św. Wojciecha, biskupa i męczennika.
Ze względu na uroczystość w najbliższy piątek nie ma obowiązku zachowania wstrzemięźliwości
od spożywania mięsa.

7. Miejski Dom Kultury zaprasza   13 maja o godz. 18.00 na recital fortepianowy w wykonaniu  Romana Rabinowicza, który odbędzie się  w ramach Rubinstein   Piano Festiwal  2015. Bilety w cenie 10zł. do nabycia w kasie MDK

8. Zapraszamy do teatru na balet w najbliższą niedziele cena biletu wraz z przejazdem 40 zł. wyjazd sprzed Krzyża godz. 17:00. Jesienne spotkanie z teatrem muzycznym Roma w Warszawie na musical Mamma Mija! cena biletu 110 zł. Spektakl odbędzie się w najbliższym możliwym terminie w dniu 06.X. Zapisy
i wpłata za bilet w kancelarii do 17 maja.  

Index          


 

Misericordiae Vultus

FRANCISZEK
BISKUP  RZYMU
SŁUGA  SŁUG  BOŻYCH
DO  WSZYSTKICH,  KTÓRZY BĘDĄ
CZYTAĆ TEN LIST
ŁASKA, MIŁOSIERDZIE I POKÓJ

[Multimedia]


 

Jezus Chrystus jest obliczem miłosierdzia Ojca. Wydaje się, iż tajemnica wiary chrześcijańskiej znajduje w tym słowie swoją syntezę. Ono stało się żywe, widoczne i osiągnęło swoją pełnię w Jezusie z Nazaretu. Ojciec « bogaty w miłosierdzie » (por. Ef 2, 4), gdy objawił Mojżeszowi swoje imię: « Bóg miłosierny i litościwy, cierpliwy, bogaty w łaskę i wierność » (Wj 34, 6), sprawił, że człowiek mógł nieprzerwanie poznawać Jego boską naturę na różne sposoby i w wielu momentach historii. W « pełni czasów » (por. Ga 4,4), gdy wszystko było gotowe według Jego planu zbawienia, zesłał On swojego Syna, narodzonego z Maryi Dziewicy, aby objawić nam w sposób ostateczny swoją miłość. Kto widzi Syna, widzi też i Ojca (por. J 14, 9). Jezus z Nazaretu swoimi słowami, gestami i całą swoją osobą[1] objawia miłosierdzie Boga.

Potrzebujemy nieustannie kontemplować tę tajemnicę miłosierdzia. Jest ona dla nas źródłem radości, ukojenia i pokoju. Jest warunkiem naszego zbawienia. Miłosierdzie: to jest słowo, które objawia Przenajświętszą Trójcę. Miłosierdzie: to najwyższy i ostateczny akt, w którym Bóg wychodzi nam na spotkanie. Miłosierdzie: jest podstawowym prawem, które mieszka w sercu każdego człowieka, gdy patrzy on szczerymi oczami na swojego brata, którego spotyka na drodze życia. Miłosierdzie: to droga, która łączy Boga z człowiekiem, ponieważ otwiera serce na nadzieję bycia kochanym na zawsze, pomimo ograniczeń naszego grzechu.

Są chwile, w których jeszcze mocniej jesteśmy wzywani, aby utkwić wzrok w miłosierdziu, byśmy sami stali się skutecznym znakiem działania Ojca. Z tego właśnie powodu ogłosiłem Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia jako pełen łaski czas dla Kościoła, by uczynić świadectwo wierzących jeszcze mocniejszym i skuteczniejszym.

Rok Święty zostanie rozpoczęty 8 grudnia, w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Ta uroczystość liturgiczna wskazuje sposób, w jaki Bóg działa już od początków naszej historii. Po grzechu Adama i Ewy Bóg nie chciał zostawić ludzkości samej, wystawionej na działanie zła. Stąd też w swoim zamyśle zechciał On, aby Maryja, święta i niepokalana w miłości (por. Ef 1, 4), stała się Matką Odkupiciela człowieka. Na ogrom grzechu Bóg odpowiada pełnią przebaczenia. Miłosierdzie będzie zawsze większe od każdego grzechu i nikt nie może ograniczyć miłości Boga, który przebacza. W tę właśnie Uroczystość Niepokalanego Poczęcia otworzę z radością Drzwi Święte. Z tej okazji staną się one Bramą Miłosierdzia, gdzie każdy wchodzący będzie mógł doświadczyć miłości Boga, który pociesza, przebacza i daje nadzieję.

W kolejną niedzielę, tj. III Niedzielę Adwentu, otworzone zostaną Drzwi Święte w Katedrze Rzymu, w Bazylice św. Jana na Lateranie, a następnie w Bazylikach Papieskich. Postanawiam również, aby w tę właśnie niedzielę w każdym Kościele lokalnym, w Katedrze, która jest Kościołem-Matką dla wszystkich wiernych, bądź też w Konkatedrach lub też w innych kościołach o szczególnym znaczeniu, została otworzona na cały rok taka sama Brama Miłosierdzia. Według decyzji Biskupa Ordynariusza, taka Brama będzie mogła być otworzona również w sanktuariach, miejscach nawiedzanych przez wielu pielgrzymów, którzy właśnie tam bardzo często doświadczają w sercu łaski i znajdują drogę do nawrócenia. Każdy zatem Kościół lokalny będzie bezpośrednio zaangażowany w przeżywanie tego Roku Świętego, jako szczególnego momentu łaski i odnowy duchowej. Jubileusz będzie więc świętowany w Rzymie, tak jak i w Kościołach lokalnych, jako znak widzialny komunii całego Kościoła.

Wybrałem datę 8 grudnia, ponieważ jest ona bogata w znaczenie ze względu na współczesną historię Kościoła. Otworzę bowiem Drzwi Święte w pięćdziesiątą rocznicę zakończenia Soboru Watykańskiego II. Kościół czuje potrzebę żywego wspominania tej chwili, gdyż wtedy właśnie zaczynał się nowy bieg jego historii. Ojcowie zgromadzeni na Soborze czuli potrzebę, silną jak prawdziwy powiew Ducha Świętego, mówienia o Bogu do ludzi ich czasów w sposób bardziej zrozumiały. Po rozbiciu murów, które przez zbyt długi czas trzymały Kościół w zamknięciu jak w uprzywilejowanej cytadeli, nadszedł czas na głoszenie Ewangelii w nowy sposób. Nowy etap ewangelizacji, która trwa od zawsze. Nowe zaangażowanie dla wszystkich chrześcijan, aby świadczyć z większym entuzjazmem i przekonaniem o swojej wierze. Kościół czuł odpowiedzialność za bycie w świecie żywym znakiem miłości Ojca.

Powracają w pamięci pełne wymowy słowa, które św. Jan XXIII wypowiedział na rozpoczęcie Soboru, aby wskazać drogę, którą należy kroczyć: « Dziś jednakże Oblubienica Chrystusa woli posługiwać się raczej lekarstwem miłosierdzia, aniżeli surowością. […] Kościół Katolicki pragnie okazać się matką miłującą wszystkich, matką łaskawą, cierpliwą, pełną miłosierdzia i dobroci względem synów odłączonych, podnosząc za pośrednictwem tego Soboru Powszechnego pochodnię prawdy katolickiej ».[2] W tym samym horyzoncie poruszał się również bł. Paweł VI, który tak wyraził się na zakończenie Soboru: « Chcemy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, iż religią naszego Soboru była przede wszystkim miłość; […]. Biblijna historia o Samarytaninie stała się paradygmatem duchowości Soboru. […] Strumień miłości i uwielbienia wylał się z Soboru na współczesny świat ludzki. Odrzucono naturalnie błędy, owszem; ponieważ to wymaga miłości nie mniej, niż prawdy; ale dla osób pozostało tylko wezwanie, szacunek i miłość. Zamiast deprymujących diagnoz, zachęcające lekarstwa; zamiast złowrogich przewidywań, w stronę świata współczesnego wysłaliśmy z Soboru przesłania pełne zaufania: jego wartości nie tylko zostały uszanowane, ale i uhonorowane, jego wysiłki wsparte, jego zamierzenia oczyszczone i pobłogosławione. […] I jeszcze inną rzecz powinniśmy zauważyć: całe to bogactwo doktrynalne jest zwrócone w jednym kierunku: służyć człowiekowi. Człowiekowi, możemy tak to powiedzieć, w każdym jego położeniu, w każdej jego chorobie i w każdej jego potrzebie ».[3]

Z uczuciem wdzięczności za to, co Kościół otrzymał oraz z odpowiedzialnością za zadanie, które na nas czeka, przekroczymy Drzwi Święte mając pełne zaufanie, że towarzyszy nam moc Zmartwychwstałego Pana, który nieustannie podtrzymuje naszą pielgrzymkę. Duch Święty, który prowadzi kroki wierzących, by współpracowali w dziele zbawienia dokonanym przez Chrystusa, niech będzie przewodnikiem i wsparciem Ludu Bożego, pomagając mu kontemplować oblicze miłosierdzia.[4]

Rok Jubileuszowy zakończy się w uroczystość liturgiczną Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata, 20 listopada 2016 roku. W tym dniu, zamykając Drzwi Święte, będziemy kierować nasze myśli z wdzięcznością i dziękczynieniem do Trójcy Przenajświętszej za to, że udzieliła nam tego szczególnego czasu łaski. Powierzymy Chrystusowi Panu życie Kościoła, całej ludzkości i ogromnego kosmosu, prosząc o wylanie Jego miłosierdzia jak rosy porannej, aby owocna stała się historia, którą mamy tworzyć w najbliższej przyszłości z zaangażowaniem wszystkich. O jakże pragnę, aby nadchodzące lata były naznaczone miłosierdziem tak, byśmy wyszli na spotkanie każdej osoby, niosąc dobroć i czułość Boga! Do wszystkich, tak wierzących jak i tych, którzy są daleko, niech dotrze balsam miłosierdzia jako znak Królestwa Bożego, które jest już obecne pośród nas.

« Właściwe Bogu jest stosowanie miłosierdzia i w tym najwyraźniej wyraża się jego wszechmoc ».[5] Słowa św. Tomasza z Akwinu pokazują, że miłosierdzie Boże nie jest znakiem słabości, lecz przejawem wszechmocy Boga. Z tego też powodu liturgia w jednej ze swoich najstarszych kolekt przywołuje następujące słowa modlitwy: « Boże, Ty przez przebaczenie i litość najpełniej okazujesz swoją wszechmoc ».[6] Bóg zawsze będzie w ludzkiej historii jako Ten, który jest obecny, bliski, opatrznościowy, święty i miłosierny.

« Cierpliwy i miłosierny » – to podwójne określenie spotykamy często w Starym Testamencie jako opis natury Boga. To Jego bycie miłosiernym znajduje swe potwierdzenie w wielorakich dziełach historii zbawienia, gdzie dobroć Boga zwycięża nad chęcią kary i zniszczenia. Psalmy w sposób szczególny okazują tę wielkość Boskiego działania: « On odpuszcza wszystkie twoje winy, On leczy wszystkie twe niemoce, On życie twoje wybawia od zguby, On wieńczy cię łaską i zmiłowaniem » (Ps 103[102], 3-4). W sposób jeszcze bardziej wyrazisty kolejny Psalm przywołuje konkretne znaki miłosierdzia: « Pan uwalnia jeńców, Pan przywraca wzrok niewidomym, Pan podnosi pochylonych, Pan miłuje sprawiedliwych. Pan strzeże przychodniów, chroni sierotę i wdowę, lecz na bezdroża kieruje występnych » (Ps 146[145], 7-9). I w końcu jeszcze inne wyrażenia Psalmisty: « On leczy złamanych na duchu i przewiązuje ich rany. […] Pan dźwiga pokornych, a poniża występnych aż do ziemi » (Ps 147 [146-147], 3.6). Miłosierdzie Boga nie jest więc jakąś abstrakcyjną ideą, ale jest konkretnym faktem, dzięki któremu On objawia swoją miłość ojcowską i matczyną, która wypływa z wnętrzności i zwraca się do syna. To naprawdę jest ten przypadek, kiedy może mówić o miłości wypływającej z wnętrza. Pochodzi ona z wnętrza jako głębokie uczucie, naturalne, akt czułości i współczucia, odpuszczenia i przebaczenia.

« Bo Jego miłosierdzie na wieki » (Ps 136[135]).[7] Jest to refren powtarzany po każdym wersecie Psalmu, który opowiada historię objawienia się Boga. W mocy miłosierdzia wszystkie dzieje starożytnego ludu pełne są głębokiego znaczenia zbawczego. Miłosierdzie sprawia, że historia Boga i Izraela staje się historią zbawienia. Wydaje się, że przez to ciągłe powtarzanie: « Bo Jego miłosierdzie na wieki », Psalm łamie zamknięty krąg przestrzeni i czasu, aby wszystko umieścić w wiecznej tajemnicy miłości. To tak, jakby chciał nam powiedzieć, że Bóg będzie spoglądał na człowieka nie tylko w historii, ale i na wieczność, wzrokiem miłosiernego Ojca. To nie przypadek, że lud Izraela zechciał włączyć ten Psalm, „Wielki halleljak bywa również nazywany, do najważniejszych tekstów liturgicznych.

Przed swoją męką Jezus modlił się tymże właśnie Psalmem miłosierdzia. Zaświadcza o tym Ewangelista Mateusz, gdy pisze, że « po odśpiewaniu hymnu » (Mt 26, 30) Jezus wraz z uczniami wyszli w stronę Góry Oliwnej. Podczas, gdy Jezus odprawiał po raz pierwszy Eucharystię, jako Wieczną Pamiątkę swojej realnej obecności pomiędzy nami, umiejscawiał symbolicznie ten najwyższy akt Objawienia w świetle miłosierdzia. W tymże samym horyzoncie miłosierdzia Jezus przeżywał swoją mękę i śmierć, świadomy wielkiej tajemnicy miłości, która wypełniła się na krzyżu. Świadomość, że sam Jezus modlił się tym Psalmem, czyni go dla nas chrześcijan jeszcze ważniejszym i sprawia, że powinien stać się on naszą modlitwą uwielbienia: « Bo Jego miłosierdzie na wieki ».

Ze wzrokiem utkwionym w Jezusie i w Jego obliczu miłosiernym możemy zagłębić się w miłość Trójcy Przenajświętszej. Misją, którą Jezus otrzymał od Ojca, było objawienie tajemnicy Bożej miłości w jej pełni. « Bóg jest miłością » (1 J 4, 8.16), ogłasza – po raz pierwszy i jedyny na kartach Pisma świętego. – Jan Ewangelista. Ta miłość jest już wtedy możliwa, widoczna i namacalna w całym życiu Jezusa. Jego osoba jest niczym innym jak tylko miłością. To miłość, która się daje za darmo. Relacje Jezusa z osobami, które Go otaczają, ukazują coś jedynego i niepowtarzalnego. Znaki, które czyni przede wszystkim w stosunku do grzeszników, do biednych, wyłączonych, chorych i cierpiących, są naznaczone miłosierdziem. Wszystko w Nim mówi o miłosierdziu. Nie ma też w Nim czegoś, co byłoby pozbawione współczucia.

Jezus, wobec rzeszy ludzi, którzy szli za Nim, widząc, że byli zmęczeni i strudzeni, zdezorientowani i bez przewodnika, odczuł w głębi serca silne dla nich współczucie (por. Mt 9, 36). Mocą tej właśnie miłości współczującej uzdrowił chorych, których mu przyniesiono (por. Mt 14, 14) oraz kilkoma chlebami i rybami nakarmił tłum do sytości (por. Mt 15, 37). To, co poruszało Jezusa we wszystkich okolicznościach, to nic innego jak miłosierdzie, dzięki któremu czytał w sercach swoich rozmówców, dając im odpowiedzi, które korespondowały z ich najprawdziwszymi potrzebami. W ten sam sposób, gdy Jezus spotkał wdowę z Nain, której syna niesiono do grobu, odczuł wielkie współczucie z powodu przejmującego bólu płaczącej matki i przywrócił jej syna, wskrzeszając go z martwych (por. Łk 7, 15). Po uwolnieniu opętanego w kraju Gerazeńczyków, powierza mu tę misję: « Opowiadaj im wszystko, co ci Pan uczynił i jak ulitował się nad tobą » (Mk 5, 19). Również powołanie Mateusza wpisuje się w ten horyzont miłosierdzia. Przechodząc obok komory celnej, spojrzenie Jezusa spotkało się ze wzrokiem Mateusza. Było to spojrzenie pełne miłosierdzia, które przebaczyło grzechy tego człowieka oraz, zwyciężając opory innych uczniów, wybrało jego, grzesznika i celnika, aby stał się jednym z Dwunastu. Św. Beda Czcigodny, komentując tę scenę z Ewangelii napisał, że Jezus spojrzał na Mateusza z „uczuciem miłości i wybrał go”: miserando atque eligendo.[8] Te słowa zawsze robią na mnie wrażenie, dlatego wybrałem je na moje zawołanie biskupie.

W przypowieściach poświęconych miłosierdziu Jezus objawia naturę Boga jako naturę Ojca, który nigdy nie uważa się za zwyciężonego dopóki nie sprawi, że poprzez współczucie i miłosierdzie zniknie grzech i pokonane zostanie odrzucenie. Znamy te przypowieści, a szczególnie trzy z nich: przypowieść o zaginionej owcy, o zagubionej monecie i o synu marnotrawnym (por. Łk 15, 1-32). W tych przypowieściach Bóg zawsze przedstawiony jest jako pełen radości, przede wszystkim, gdy przebacza. Znajdujemy w nich istotę Ewangelii oraz naszej wiary, ponieważ miłosierdzie jest ukazane jako siła, która zwycięża wszystko, która wypełnia serce miłością i pociesza przebaczeniem.

W innej przypowieści natomiast otrzymujemy naukę dotyczącą naszego chrześcijańskiego stylu życia. Sprowokowany pytaniem Piotra, ile razy należałoby przebaczyć, Jezus odpowiedział: « Nie mówię ci, że aż siedem razy, lecz aż siedemdziesiąt siedem razy » (Mt 18, 22) i opowiedział przypowieść o „nielitościwym dłużniku”. Tenże właśnie dłużnik, wezwany przed oblicze króla po to, by zwrócił mu ogromny dług, błaga go na kolanach i król daruje mu należność. Zaraz po wyjściu ów dłużnik spotyka innego sługę, równego sobie, który był mu dłużny nieporównanie mniej. Sługa ten błaga go na kolanach o litość, której jednak nie otrzymuje i zostaje wtrącony do więzienia. Król, gdy tylko usłyszał o tym, co zaszło, rozgniewał się bardzo, wezwał nielitościwego dłużnika do siebie i rzekł: « Czyż więc i ty nie powinieneś był się ulitować nad swoim współsługą, jak ja ulitowałem się nad tobą? » (Mt 18, 33). Jezus kończy tę przypowieść słowami: « Podobnie uczyni wam Ojciec mój niebieski, jeżeli każdy z was nie przebaczy z serca swemu bratu » (Mt 18, 35).

Ta przypowieść zawiera głęboką naukę dla każdego z nas. Jezus stwierdza, że miłosierdzie to nie jest tylko działanie Ojca, lecz staje się kryterium potrzebnym do zrozumienia, kim są Jego prawdziwi synowie. Jesteśmy więc wezwani do życia miłosierdziem, ponieważ to nam zostało najpierw udzielone miłosierdzie. Przebaczenie zniewag staje się najbardziej ewidentnym wyrazem miłości miłosiernej, a dla nas chrześcijan jest nakazem, którego nie możemy pominąć. Jakże wydaje się nieraz trudne to przebaczenie! A jednak jest ono narzędziem złożonym w nasze ręce, abyśmy byli w stanie osiągnąć spokój serca. Porzucić żal, złość, przemoc i zemstę – to warunki konieczne do tego, by żyć szczęśliwie. Przyjmujemy zatem zachętę Apostoła: « Niech słońce nie zachodzi nad waszym gniewem » (Ef 4, 26). Słuchamy przede wszystkim słowa Chrystusa, który przedstawił miłosierdzie jako ideał życia i jako kryterium wiarygodności dla naszej wiary: « Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią » (Mt 5, 7). To jest błogosławieństwo, które powinno się stać dla nas inspiracją w tym Roku Świętym.

Jak można zauważyć, miłosierdzie w Piśmie Świętym jest słowem-kluczem do wskazania działania Boga wobec nas. On nie ogranicza się do potwierdzenia swojej miłości, ale czyni ją widoczną i namacalną. Miłość nie może być przecież abstrakcyjnym słowem. Z samej swej natury jest ona konkretnym życiem: to intencje, zachowania, postawy, które przyjmuje się w codzienności. Miłosierdzie Boga jest Jego odpowiedzialnością za nas. On czuje się odpowiedzialnym, to znaczy: pragnie naszego dobra i chce nas widzieć szczęśliwymi, napełnionymi radością i pokojem. Na tejże właśnie długości fali powinna zostać dostrojona i zorientowana miłość miłosierna chrześcijan. Tak, jak kocha Ojciec, tak też powinni kochać i synowie. Jak On jest miłosierny, tak też i my jesteśmy wezwani, by być miłosierni: jedni wobec drugich.

Główną belką, na której wspiera się życie Kościoła, jest miłosierdzie. Wszystko w działaniu duszpasterskim Kościoła powinno zostać otulone czułością, z jaką kieruje się do wiernych; nic też z jego głoszenia i z jego świadectwa ukazanego światu nie może być pozbawione miłosierdzia. Wiarygodność Kościoła weryfikuje się na drodze miłości miłosiernej i współczującej. Kościół « żyje niewyczerpanym pragnieniem ofiarowania miłosierdzia ».[9] Być może przez zbyt długi czas zapomnieliśmy wskazywać i żyć drogą miłosierdzia. Z jednej strony pokusa, która podpowiada, aby brać pod uwagę tylko i zawsze sprawiedliwość, sprawiła, że zapomnieliśmy, iż jest to tylko pierwszy krok, jakkolwiek konieczny i nieodzowny, ale Kościół potrzebuje wznieść się ponad to, aby osiągnąć cel wyższy i o wiele bardziej znaczący. Z drugiej strony ze smutkiem obserwujemy, jak doświadczenie przebaczenia w naszej kulturze staje się coraz rzadsze. W niektórych przypadkach wydaje się nawet, iż znika już samo słowo przebaczenie. Jednak bez doświadczenia przebaczenia pozostaje nam droga bezpłodna i sterylna, jakbyśmy żyli w jakimś miejscu pustynnym i odosobnionym. Nadszedł znowu czas dla Kościoła, aby przyjąć na siebie radosne głoszenie przebaczenia. To jest czas powrotu do tego, co istotne, aby wziąć na siebie słabości i trudności naszych braci. Przebaczenie to siła, która przywraca do nowego życia i dodaje odwagi, aby patrzeć w przyszłość z nadzieją.

Nie możemy zapomnieć o wielkim nauczaniu, które św. Jan Paweł II ofiarował w swojej drugiej encyklice Dives in misericordia, które w ówczesnej epoce przyszło tak niespodziewanie i zaskoczyło wielu tematem, jaki poruszało. W szczególności chciałbym przywołać dwa aspekty tego nauczania. Przede wszystkim święty Papież podkreślał zapomnienie tematu miłosierdzia w kulturze naszych dni: « Umysłowość współczesna, może bardziej niż człowiek przeszłości, zdaje się sprzeciwiać Bogu miłosierdzia, a także dąży do tego, ażeby samą ideę miłosierdzia odsunąć ma margines życia i odciąć od serca ludzkiego. Samo słowo i pojęcie „miłosierdzie” jakby przeszkadzało człowiekowi, który poprzez nieznany przedtem rozwój nauki i techniki bardziej niż kiedykolwiek w dziejach stał się panem i uczynił sobie ziemię poddaną (por. Rdz 1, 28). Owo „panowanie nad ziemią”, rozumiane nieraz jednostronnie i powierzchownie, jakby nie pozostawiało miejsca dla miłosierdzia. […] I dlatego też wielu ludzi i wiele środowisk, kierując się żywym zmysłem wiary, zwraca się niejako spontanicznie do miłosierdzia Bożego w dzisiejszej sytuacji Kościoła i świata ».[10]

Co więcej, św. Jan Paweł II tak motywował pilną potrzebę głoszenia i świadczenia o miłosierdziu w świecie współczesnym: « [ono jest podyktowane] miłością człowieka i wszystkiego, co ludzkie, a co w odczuciu tak bardzo wielu współczesnych jest zagrożone wielkim niebezpieczeństwem. Ta sama tajemnica Chrystusa […] każe równocześnie głosić miłosierdzie jako miłosierną miłość Boga, objawioną w tajemnicy Chrystusa. I każe też do tego miłosierdzia odwoływać się, wzywać go na naszym trudnym i przełomowym etapie dziejów Kościoła i świata […] ».[11] To nauczanie św. Jana Pawła II jest dziś jeszcze bardziej aktualne i zasługuje na to, aby je ponownie podjąć w tym Roku Świętym. Przyjmijmy na nowo jego słowa: « Kościół żyje swoim autentycznym życiem, kiedy wyznaje i głosi miłosierdzie – najwspanialszy przymiot Stwórcy i Odkupiciela – i kiedy ludzi przybliża do Zbawicielowych zdrojów miłosierdzia, których jest depozytariuszem i szafarzem ».[12]

Kościół ma misję głoszenia miłosierdzia Boga, bijącego serca Ewangelii, aby w ten sposób dotknąć serce i umysł każdego człowieka. Oblubienica Chrystusa czyni swoim zachowanie Syna Bożego, który wszystkim wychodzi naprzeciw, nie pomijając nikogo. W naszym czasie, w którym Kościół jest zaangażowany w nową ewangelizację, temat miłosierdzia wymaga, by go ponownie przedstawić z nowym entuzjazmem i z odnowioną działalnością duszpasterską. Jest to kluczowe dla Kościoła oraz dla wiarygodności jego głoszenia, aby żył on i świadczył w pierwszej osobie o miłosierdziu. Język Kościoła i jego gesty powinny przekazywać miłosierdzie tak, aby wejść w głębię serca ludzi i sprowokować ich do odnalezienia drogi powrotu do Ojca.

Pierwszą prawdą Kościoła jest miłość Chrystusa. Tejże miłości, która zmierza aż do przebaczenia i do dania siebie samego, Kościół czyni się sługą i pośrednikiem wobec ludzi. Stąd też tam, gdzie Kościół jest obecny, musi się też zaznaczyć miłosierdzie Ojca. W naszych parafiach, w naszych wspólnotach, w stowarzyszeniach, w ruchach, gdziekolwiek są chrześcijanie, każdy powinien tam odnaleźć oazę miłosierdzia.

Chcemy żyć tym Rokiem Jubileuszowym w świetle słowa Pana: Miłosierni jak Ojciec. Ewangelista przypomina nauczanie Jezusa, który mówi: „Bądźcie miłosierni, jak Ojciec wasz jest miłosierny” (Łk 6, 36). To program na życie, który jest trudny, ale zarazem bogaty w radość i w pokój. Nakaz Jezusa jest zwrócony do tych, którzy słuchają Jego głosu (por. Łk 6, 27). Aby być zdolnymi do miłosierdzia, powinniśmy najpierw nastawić się na słuchanie słowa Bożego. To oznacza odzyskanie na nowo wartości ciszy, aby móc medytować słowo, które jest do nas zwrócone. W ten sposób możliwa jest kontemplacja miłosierdzia Boga i przyjęcie go jako własnego stylu życia.

Pielgrzymka jest znakiem szczególnym w Roku Świętym, ponieważ jest ikoną drogi, którą każda osoba przemierza w czasie swojej egzystencji. Życie jest pielgrzymką, a istota ludzka to viator, pielgrzym, który przemierza drogę aż do osiągnięcia pożądanego celu. Również po to, aby dotrzeć do Drzwi Świętych w Rzymie i w każdym innym miejscu, będziemy musieli pójść na pielgrzymkę, każdy na miarę własnych sił. Stanie się ona znakiem, że również miłosierdzie jest celem, który mamy osiągnąć, a który wymaga zaangażowania i poświęcenia. Pielgrzymka zatem niech stanie się bodźcem do nawrócenia: przekraczając Drzwi Święte pozwolimy się objąć miłosierdziu Bożemu i zaangażujemy się, byśmy byli miłosierni dla innych, tak jak Ojciec jest miłosierny dla nas.

Pan Jezus wskazuje nam na etapy pielgrzymki, dzięki którym możemy osiągnąć ten cel: « Nie sądźcie, a nie będziecie sądzeni; nie potępiajcie, a nie będziecie potępieni; odpuszczajcie, a będzie wam odpuszczone. Dawajcie, a będzie wam dane; miarą dobrą, natłoczoną, utrzęsioną i opływającą wsypią w zanadrza wasze. Odmierzą wam bowiem taką miarą, jaką wy mierzycie » (Łk 6, 37-38). Mówi przede wszystkim, aby nie sądzić i by nie potępiać. Jeśli nie chce się zostać osądzonym przez Boga, nie powinno się stawać sędzią swego brata. Ludzie bowiem z ich osądem zatrzymują się zwykle na tym, co zewnętrzne, podczas gdy Bóg patrzy na to, co w środku. Jakież zło czynią słowa, które są spowodowane uczuciami zazdrości i zawiści! Mówić źle o bracie, gdy jest nieobecny, jest równoznaczne przedstawieniu go w złym świetle, szkodzeniu jego reputacji i pozostawieniu go na łaskę i niełaskę plotek. Nie sądzić i nie potępiać znaczy również, pozytywnie rzecz ujmując, umieć dostrzec dobro, które jest w każdej osobie i nie pozwolić na to, aby cierpiała ona z powodu naszego częściowego osądzenia i naszej zarozumiałej znajomości wszystkiego. Ale to nie jest jeszcze wystarczające do wyrażenia miłosierdzia. Jezus wzywa również do przebaczenia i do dawania. Mamy być narzędziami miłosierdzia, ponieważ pierwsi otrzymaliśmy je od Boga. Mamy być szczodrzy dla wszystkich, wiedząc, że również Bóg wielkodusznie udziela nam swojej dobroci.

Miłosierni jak Ojciec jest zatem „mottem” Roku Świętego. W miłosierdziu mamy dowód tego, jak Bóg kocha. On daje wszystko z siebie samego, zawsze, za darmo i nie prosząc o nic w zamian. Przychodzi nam z pomocą, kiedy go wzywamy. Piękne jest, że codzienna modlitwa Kościoła zaczyna się od słów: « Boże, wejrzyj ku wspomożeniu memu, Panie, pośpiesz ku ratunkowi memu » (por. Ps 70[69], 2). Pomoc, której wzywamy, jest już pierwszym krokiem miłosierdzia Bożego, uczynionym w naszą stronę. On przychodzi, aby wybawić nas od słabości, w których żyjemy. Jego pomoc sprawia, że potrafimy dostrzec Jego obecność i odczuć Jego bliskość. Dzień za dniem, dotknięci przez Jego współczucie, możemy również i my być współczujący dla wszystkich.

W tym Roku Świętym będziemy mogli doświadczyć otwarcia serc na tych wszystkich, którzy żyją na najbardziej beznadziejnych peryferiach egzystencjalnych, które tak często świat stwarza w sposób dramatyczny. Ileż sytuacji niepewności i cierpienia jest obecnych w dzisiejszym świecie! Ileż ran na ciele wielu, którzy nie mają już więcej głosu, ponieważ ich krzyk osłabł i zgasł z powodu obojętności bogatych narodów. W tym Jubileuszu Kościół zostanie jeszcze bardziej wezwany do leczenia tych ran, do opatrywania ich oliwą pocieszenia, do przewiązywania miłosierdziem oraz do leczenia ich solidarnością i należną uwagą. Nie wpadajmy w obojętność, która upokarza, w przyzwyczajenie, które usypia ducha i nie pozwala odkryć nowości, w cynizm, który niszczy. Otwórzmy nasze oczy, aby dostrzec biedę świata, rany tak wielu braci i sióstr pozbawionych godności. Poczujmy się sprowokowani, słysząc ich wołanie o pomoc. Nasze ręce niech ścisną ich ręce, przyciągnijmy ich do siebie, aby poczuli ciepło naszej obecności, przyjaźni i braterstwa. Niech ich krzyk stanie się naszym, tak byśmy razem złamali barierę obojętności, która często króluje w sposób władczy, aby ukryć hipokryzje i egoizm.

Jest moim gorącym życzeniem, aby chrześcijanie przemyśleli podczas Jubileuszu uczynki miłosierdzia względem ciała i względem ducha. Będzie to sposobem na obudzenie naszego sumienia, często uśpionego w obliczu dramatu ubóstwa, a także umożliwi nam coraz głębsze wejście w serce Ewangelii, gdzie ubodzy są uprzywilejowani dla Bożego miłosierdzia. Przepowiadanie Jezusa przedstawia te uczynki miłosierdzia, abyśmy mogli poznać, czy żyjemy jak Jego uczniowie, czy też nie. Odkryjmy na nowo uczynki miłosierdzia względem ciała: głodnych nakarmić, spragnionych napoić, nagich przyodziać, przybyszów w dom przyjąć, więźniów pocieszać, chorych nawiedzać, umarłych pogrzebać. I nie zapominamy o uczynkach miłosierdzia względem ducha: wątpiącym dobrze radzić, nieumiejętnych pouczać, grzeszących upominać, strapionych pocieszać, krzywdy cierpliwie znosić, urazy chętnie darować, modlić się za żywych i umarłych.

Nie możemy uciec od słów Pana, gdyż to na ich podstawie będziemy osądzeni: czy daliśmy jeść temu, kto jest głodny, czy daliśmy pić temu, kto jest spragniony, czy przyjęliśmy przybysza i ubrali nagiego, czy mieliśmy czas, aby być z chorym i z więźniem (por. Mt25, 31-45). Podobnie również zostaniemy zapytani, czy pomogliśmy wyjść z wątpliwości, które sprawiają, że człowiek zaczyna się bać, i które stają się źródłem samotności; czy byliśmy zdolni do przezwyciężenia ignorancji, w której żyją miliony osób, a przede wszystkim dzieci pozbawione koniecznej pomocy, aby wyjść z biedy; czy byliśmy blisko tego, kto jest samotny i uciśniony; czy przebaczyliśmy temu, kto nas obraził i odrzuciliśmy każdą formę urazów i nienawiści, które prowadzą do przemocy; czy byliśmy cierpliwi na wzór Boga, który jest tak bardzo cierpliwy wobec nas; i wreszcie czy powierzaliśmy Panu na modlitwie naszych braci i siostry. W każdym z tych „najmniejszych” jest obecny sam Chrystus. Jego ciało staje się znów widoczne jako umęczone, poranione, ubiczowane, niedożywione, w ucieczce..., abyśmy mogli je rozpoznać, dotknąć i pomóc z troską. Nie zapominajmy o słowach św. Jana od Krzyża: « Pod wieczór życia będą cię sądzić z miłości ».[13]

W Ewangelii według św. Łukasza znajdujemy jeszcze inny, ważny aspekt przeżywania z wiarą Jubileuszu. Ewangelista opowiada, że Jezus w szabat powrócił do Nazaretu i, jak miał w zwyczaju, udał się do synagogi. Tam też został poproszony o odczytanie fragmentu Pisma i o skomentowanie go. Wybrany fragment pochodził z Księgi proroka Izajasza, gdzie jest napisane: « Duch Pana Boga nade mną, bo Pan mnie namaścił. Posłał mnie, by głosić dobrą nowinę ubogim, by opatrywać rany serc złamanych, by zapowiadać wyzwolenie jeńcom i więźniom swobodę; aby obwieszczać rok łaski Pańskiej » (Iz 61, 1-2). „Rok łaski” – rok miłosierdzia: to właśnie jest nam ogłoszone przez Pana i tym pragniemy żyć. Ten Rok Święty niesie ze sobą bogactwo misji Jezusa, które odbija się echem w słowach Proroka: zanieść słowo i gest pocieszenia biednym, ogłosić wolność tym, którzy są więźniami nowych form niewolnictwa nowoczesnego społeczeństwa, przywrócić godność tym, którzy zostali jej pozbawieni. Przepowiadanie Jezusa staje się na nowo widoczne w odpowiedziach wiary, które chrześcijanie powinni dawać przez osobiste świadectwo. Niech towarzyszą nam słowa Apostoła: « kto pełni uczynki miłosierdzia, niech to czyni ochoczo » (Rz 12, 8).

Niech czas Wielkiego Postu w Roku Jubileuszowym zostanie przeżyty jeszcze bardziej intensywnie, jako istotny moment w celebrowaniu i doświadczaniu miłosierdzia Boga. Ileż stron Pisma Świętego można przemedytować podczas tych tygodni Wielkiego Postu, aby odkryć na nowo miłosierne oblicze Ojca! Używając słów proroka Micheasza możemy również i my powtórzyć: « Któryż Bóg podobny Tobie, co oddalasz nieprawość, odpuszczasz występek reszcie dziedzictwa Twego? Nie żywi On gniewu na zawsze, bo upodobał sobie miłosierdzie. Ulituje się znowu nad nami, zetrze nasze nieprawości i wrzuci w głębokości morskie wszystkie nasze grzechy » (7, 18-19).

W tym czasie modlitwy, postu i uczynków miłości, strony Księgi proroka Izajasza będą mogły zostać przemedytowane w sposób jeszcze bardziej konkretny: « Czyż nie jest raczej ten post, który wybieram: rozerwać kajdany zła, rozwiązać więzy niewoli, wypuścić wolno uciśnionych i wszelkie jarzmo połamać; dzielić swój chleb z głodnym, wprowadzić w dom biednych tułaczy, nagiego, którego ujrzysz, przyodziać i nie odwrócić się od współziomków. Wtedy twoje światło wzejdzie jak zorza i szybko rozkwitnie twe zdrowie. Sprawiedliwość twoja poprzedzać cię będzie, chwała Pańska iść będzie za tobą. Wtedy zawołasz, a Pan odpowie, wezwiesz pomocy, a On [rzeknie]: „Oto jestem!” Jeśli u siebie usuniesz jarzmo, przestaniesz grozić palcem i mówić przewrotnie, jeśli podasz twój chleb zgłodniałemu i nakarmisz duszę przygnębioną, wówczas twe światło zabłyśnie w ciemnościach, a twoja ciemność stanie się południem. Pan cię zawsze prowadzić będzie, nasyci duszę twoją na pustkowiach. Odmłodzi twoje kości, tak że będziesz jak zroszony ogród i jak źródło wody, co się nie wyczerpie » (58, 6-11).

Inicjatywa „24 godziny dla Pana”, którą będziemy przeżywać w piątek oraz w sobotę przed IV Niedzielą Wielkiego Postu, powinna zostać rozpropagowana w diecezjach. Wiele osób powraca do Sakramentu Pojednania, a wśród nich wiele osób młodych, którzy w podobnym doświadczeniu odnajdują często drogę powrotu do Pana, aby żyć chwilą intensywnej modlitwy oraz nadać sens własnemu życiu. Z przekonaniem na nowo kładziemy w centrum Sakrament Pojednania, ponieważ pozwala dotknąć nam wielkość miłosierdzia. Będzie to dla każdego penitenta źródłem prawdziwego pokoju wewnętrznego.

Nie zmęczy mnie nigdy powtarzanie, żeby spowiednicy stali się prawdziwym znakiem miłosierdzia Ojca. Bycie spowiednikiem to nie improwizacja. Spowiednikami stajemy się przede wszystkim wtedy, gdy wpierw sami jako penitenci szukamy przebaczenia. Nigdy nie zapominajmy, że być spowiednikiem znaczy mieć udział w samej misji Jezusa i być konkretnym znakiem ciągłości Boskiej miłości, która przebacza i zbawia. Każdy z nas otrzymał dar Ducha Świętego dla przebaczenia grzechów i za to jesteśmy odpowiedzialni. Nikt z nas nie jest panem sakramentu, ale wiernym sługą przebaczenia Boga. Każdy spowiednik powinien przyjmować wiernych jak ojciec z przypowieści o marnotrawnym synu: to ojciec, który wybiega na spotkanie syna, pomimo, że ten ostatni roztrwonił jego majątek. Spowiednicy są wezwani, aby objąć skruszonego syna, który wraca do domu i by wyrazić radość z tego, że się odnalazł. Niech nie zmęczy spowiedników również to, że będą musieli wyjść do drugiego syna, który pozostał na zewnątrz i jest niezdolny do radości, aby wytłumaczyć mu, że jego ostry osąd jest niesprawiedliwy i nie ma sensu w obliczu miłosierdzia Ojca, które nie zna granic. Niech nie zadają aroganckich pytań, lecz jak ojciec z przypowieści niech przerwą wywód przygotowany przez syna marnotrawnego, ażeby potrafili uchwycić w sercu każdego penitenta wezwanie do pomocy i prośbę o przebaczenie. Spowiednicy są wezwani do tego, aby byli zawsze i wszędzie, w każdej sytuacji i pomimo wszystko, znakiem prymatu miłosierdzia.

Podczas Wielkiego Postu w tym Roku Świętym zamierzam wysłać Misjonarzy Miłosierdzia. Będą znakiem matczynej troski Kościoła o Lud Boży, aby wszedł on w głębokości bogactwa tej tajemnicy tak fundamentalnej dla naszej wiary. Będą to kapłani, którym udzielę władzy przebaczenia grzechów zarezerwowanych dla Stolicy Apostolskiej, aby podkreślić wielkość ich posłania. Będą przede wszystkim żywym znakiem tego, jak Ojciec przygarnia tych, którzy szukają jego przebaczenia. Będą Misjonarzami Miłosierdzia, ponieważ będą kształtować ze wszystkimi spotkanie pełne człowieczeństwa, źródło uwolnienia, bogate w odpowiedzialność za przezwyciężenie trudności i podjęcie nowego życia otrzymanego w Chrzcie świętym. W ich misji pozwolą się oni poprowadzić słowom Apostoła: « Bóg poddał wszystkich nieposłuszeństwu, aby wszystkim okazać swe miłosierdzie » (Rz 11, 32). Wszyscy bowiem, nie wyłączając nikogo, wezwani są do przyjęcia tego apelu miłosierdzia. Niech misjonarze żyją tym wezwaniem wiedząc, że mogą utkwić swój wzrok w Jezusie: « miłosiernym i wiernym arcykapłanie » (por. Hbr 2, 17).

Proszę współbraci Biskupów o zaproszenie i o przyjęcie tych misjonarzy, aby byli przede wszystkim przekonującymi kaznodziejami miłosierdzia. Niech zostaną zorganizowane w diecezjach „misje ludowe”, tak aby misjonarze ci stali się zwiastunami radości i przebaczenia. Uprasza się ich, aby sprawowali Sakrament Pojednania dla ludu, by czas łaski ofiarowany w tym Roku Jubileuszowym pozwolił wielu synom, którzy są daleko, odnaleźć drogę do ojcowskiego domu. Niech Pasterze, przede wszystkim w tym intensywnym czasie Wielkiego Postu, z troską zachęcają wiernych do powrotu „do tronu łaski, abyśmy otrzymali miłosierdzie i znaleźli łaskę” (Hbr 4, 16).

Słowo przebaczenia niech dotrze do wszystkich, a wezwanie do doświadczenia miłosierdzia niech nie pozostawi nikogo obojętnym. Moje zaproszenie do nawrócenia kieruję z jeszcze większą intensywnością do tych osób, które znajdują się daleko od łaski Boga ze względu na sposób, w jaki żyją. Myślę w sposób szczególny o tych mężczyznach i kobietach, którzy należą do grup przestępczych, jakiekolwiek by one były. Dla waszego dobra proszę was o zmianę życia. Proszę was w imię Syna Bożego, który, chociaż walczył z grzechem, nigdy nie odrzucił grzesznika. Nie wpadajcie w straszliwą pułapkę myślenia, że życie zależy od pieniędzy, i że wobec nich wszystko inne staje się pozbawione wartości i godności. To jest tylko iluzja. Nie zabierzemy pieniędzy z nami po śmierci. Pieniądze nie dają nam prawdziwej radości. Przemoc, użyta do zdobycia pieniędzy ociekających krwią, nie czyni człowieka ani mocnym, ani nieśmiertelnym. Dla wszystkich, wcześniej lub później, przyjdzie sąd Boży, od którego nikt nie będzie mógł uciec.

To samo wezwanie niech dotrze do osób wspierających bądź współuczestniczących w korupcji. Ta zgniła rana społeczeństwa jest ciężkim grzechem, który woła do nieba, ponieważ uderza w same podstawy życia osobistego i społecznego. Korupcja nie pozwala patrzeć w przyszłość z nadzieją, ponieważ w swojej bezwzględności i chciwości niszczy projekty słabych i miażdży najbiedniejszych. Korupcja to zło, które zakorzenia się w codziennych gestach po to, aby rozrosnąć się potem w publiczne skandale. Korupcja jest uporczywym trwaniem w grzechu, który chce zastąpić Boga iluzją pieniądza jako formy władzy. Jest to dzieło ciemności wspierane przez podejrzliwość i przez intrygi. Corruptio optimi pessima [gdy najlepsze się deprawuje, staje się najgorszym], mówił słusznie św. Grzegorz Wielki, aby wskazać, że nikt nie może czuć się odpornym na tę pokusę. Aby odsunąć ją z życia osobistego i społecznego, konieczna jest rozwaga, czujność, lojalność, przejrzystość, połączone z odwagą ujawnienia. Jeśli nie walczy się otwarcie z korupcja, wcześniej lub później staje się jej wspólnikiem i niszczy się własną egzystencję.

To jest właśnie czas sposobny na zmianę życia! To jest czas, aby pozwolić dotknąć swe serce. W obliczu popełnionego zła, nawet w przypadku ciężkich przestępstw, nadchodzi moment wysłuchania płaczu osób niewinnych, ograbionych z majątku, z godności, z uczuć, z samego życia. Pozostawanie na drodze zła jest tylko źródłem iluzji i smutku. Prawdziwe życie jest zgoła inne. Bóg nie męczy się, trzymając rękę wyciągniętą. On jest zawsze gotowy do wysłuchania i również ja jestem gotowy, tak jak i moi bracia Biskupi i Kapłani. Wystarczy tylko przyjąć zaproszenie do nawrócenia i poddać się sprawiedliwości, podczas gdy Kościół ofiaruje miłosierdzie.

Nie będzie bezużyteczne w tym kontekście opisanie relacji pomiędzy sprawiedliwością a miłosierdziem. Nie są to dwa aspekty sobie przeciwne, ale dwa wymiary tej samej rzeczywistości, która rozwija się stopniowo, aż do osiągnięcia swego szczytu w pełni miłości. Sprawiedliwość jest podstawową koncepcją dla społeczeństwa obywatelskiego, gdyż normalnie odnosi się do porządku prawnego, poprzez który stosuje się prawo. Przez sprawiedliwość rozumie się również to, że każdemu należy oddać to, co mu się należy. Biblia wiele razy odnosi się do sprawiedliwości Bożej i do Boga jako Sędziego. W rozumieniu biblijnym sprawiedliwość jest integralnym zachowywaniem Prawa i postawą każdego dobrego Izraelity zgodną z przykazaniami danymi przez Boga. Ta wizja jednak doprowadziła, i to wiele razy, do legalizmu, zasłaniając pierwotny sens i zaciemniając głęboką wartość, jaką posiada sprawiedliwość. Aby przezwyciężyć tę perspektywę legalistyczną należałoby pamiętać, że w Piśmie Świętym sprawiedliwość jest faktycznie rozumiana jako pełne zaufania zdanie się na wolę Boga.

Ze swej strony Jezus mówi częściej o ważności wiary, niż o zachowaniu Prawa. W ten właśnie sposób powinniśmy rozumieć Jego słowa, kiedy, znajdując się przy stole z Mateuszem i innymi celnikami oraz grzesznikami, mówi do faryzeuszów, którzy toczyli z Nim spór: « Idźcie i starajcie się zrozumieć, co znaczy: Chcę raczej miłosierdzia niż ofiary. Bo nie przyszedłem powołać sprawiedliwych, ale grzeszników » 
(Mt 9, 13). W obliczu wizji sprawiedliwości, która jest niczym więcej, jak tylko zwykłym zachowywaniem Prawa, które dzieli osoby na sprawiedliwych i grzeszników, Jezus chce pokazać wielki dar miłosierdzia, które szuka grzeszników, aby zaoferować im przebaczenie i zbawienie. Stąd też staje się zrozumiałe, dlaczego z powodu tej swojej wizji uwalniającej 
i będącej źródłem odnowienia, Jezus został odrzucony przez faryzeuszów i uczonych w Piśmie. Oni bowiem, aby być wiernymi Prawu, kładli ciężary na ramiona ludzi, niwecząc równocześnie miłosierdzie Ojca. Wezwanie do zachowywania Prawa nie może utrudnić zwrócenia uwagi na rzeczy niezbędne, które dotyczą godności osób.

Wezwanie Jezusa odnosi się do tekstu proroka Ozeasza – « Miłości pragnę, nie krwawej ofiary » (6, 6) – i jest bardzo znaczące w tym kontekście. Jezus potwierdza, że od tej pory regułą życia Jego uczniów będzie prymat miłosierdzia, jak o tym sam zaświadcza, dzieląc swój posiłek z grzesznikami. Miłosierdzie raz jeszcze jest objawione jako podstawowy wymiar misji Jezusa. Jest ono prawdziwym wyzwaniem wobec Jego rozmówców, którzy zatrzymują się tylko na aspekcie formalnym Prawa. Jezus natomiast wykracza poza Prawo; Jego dzielenie się z tymi, których Prawo uważało za grzeszników, pozwala zrozumieć, dokąd dochodzi Jego miłosierdzie.

Również Apostoł Paweł przebył podobną drogę. Zanim spotkał Chrystusa na drodze do Damaszku, jego życie było poświęcone w sposób całkowity osiągnięciu sprawiedliwości z Prawa (por. Flm 3, 6). Nawrócenie dokonane przez Chrystusa doprowadziło Pawła do wywrócenia jego wizji aż do takiego punktu, że w Liście do Galatów napisał: « my właśnie uwierzyliśmy w Chrystusa Jezusa, by osiągnąć usprawiedliwienie z wiary w Chrystusa, a nie przez wypełnianie Prawa za pomocą uczynków » (2, 16). Jego zrozumienie sprawiedliwości zmieniło się radykalnie. Paweł kładzie teraz na pierwszym miejscu wiarę, a nie Prawo. To nie zachowywanie prawa zbawia, ale wiara w Jezusa Chrystusa, który wraz ze swoja Męką i Zmartwychwstaniem niesie zbawienie razem z miłosierdziem, które usprawiedliwia. Sprawiedliwość Boga staje się teraz uwolnieniem dla tych, którzy są uciśnieni przez niewolę grzechu i wszystkich jego konsekwencji. Sprawiedliwością Bożą jest Jego przebaczenie (por. Ps 51[50], 11-16).

Miłosierdzie nie jest przeciwne sprawiedliwości, lecz wyraża zachowanie Boga w stosunku do grzesznika, któremu to ofiaruje kolejną możliwość okazania żalu, nawrócenia i uwierzenia. Doświadczenie proroka Ozeasza pomaga nam zrozumieć przekroczenie sprawiedliwości w kierunku miłosierdzia. Epoka, w której żył ten prorok, jest jedną z bardziej dramatycznych w historii ludu wybranego. Królestwo jest bliskie zniszczenia; lud jest niewierny przymierzu, oddalił się od Boga i stracił wiarę ojców. Według ludzkiej logiki słuszne jest, by Bóg myślał o odrzuceniu niewiernego ludu: nie zachował on zawartego przymierza, a zatem zasługuje na należną karę, czyli na wygnanie. Potwierdzają to słowa proroka: « Powrócą do Egiptu i Aszszur będzie ich królem, bo się nie chcieli nawrócić » (Oz 11, 5). A jednak po tej reakcji, która odwołuje się do sprawiedliwości, prorok zmienia radykalnie swój język i objawia prawdziwe oblicze Boga: « Jakże cię mogę porzucić, Efraimie, i jak opuścić ciebie, Izraelu? Jakże cię mogę równać z Admą i uczynić podobnym do Seboim? Moje serce na to się wzdryga i rozpalają się moje wnętrzności. Nie chcę, aby wybuchnął płomień mego gniewu i Efraima już więcej nie zniszczę, albowiem Bogiem jestem, nie człowiekiem; pośrodku ciebie jestem Ja – Święty, i nie przychodzę, żeby zatracać » (Oz 11, 8-9). Św. Augustyn, jak gdyby komentując słowa proroka, mówi: « Łatwiej jest Bogu powstrzymać gniew, aniżeli miłosierdzie ».[14] Tak właśnie jest. Gniew Boga trwa tylko chwilę, podczas gdy Jego miłosierdzie trwa na wieki.

Jeśli Bóg zatrzymałby się na sprawiedliwości, przestałby być Bogiem i stałby się jak wszyscy ludzie, którzy przywołują szacunek dla prawa. Sprawiedliwość sama z siebie nie wystarczy, a doświadczenie uczy, że odwoływanie się tylko do niej niesie ze sobą ryzyko jej zniszczenia. Z tego też powodu Bóg przekracza sprawiedliwość miłosierdziem i przebaczeniem. To nie oznacza umniejszenia sprawiedliwości bądź uczynienia jej zbędną, wręcz przeciwnie. Ten, kto błądzi, będzie musiał ponieść karę. Tyle że to nie jest koniec, ale początek nawrócenia, ponieważ doświadcza się czułości przebaczenia. Bóg nie odrzuca sprawiedliwości. On ją włącza i przekracza w jeszcze większym wydarzeniu, w którym doświadcza się miłości, która jest fundamentem prawdziwej sprawiedliwości. Musimy poświęcić wiele uwagi temu, co pisze Paweł, aby nie wpaść w ten sam błąd, który Apostoł wypominał ówczesnym Żydom: « Albowiem nie chcąc uznać, że usprawiedliwienie pochodzi od Boga, i uporczywie trzymając się własnej drogi usprawiedliwienia, nie poddali się usprawiedliwieniu pochodzącemu od Boga. A przecież kresem Prawa jest Chrystus, dla usprawiedliwienia każdego, kto wierzy » (Rz 10, 3-4). Ta Boża sprawiedliwość jest miłosierdziem udzielonym wszystkim jako łaska na mocy śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Krzyż Chrystusa zatem jest sprawiedliwością Boga nad nami wszystkimi i nad światem, ponieważ ofiaruje nam pewność miłości i nowego życia.

Jubileusz niesie ze sobą również nawiązanie do odpustu. W Roku Świętym Miłosierdzia odpust zyskuje szczególne znaczenia. Przebaczenie Boga dla naszych grzechów nie zna granic. W śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa Bóg czyni widoczną swoją miłość, która prowadzi aż do zniszczenia grzechu ludzkiego. Pojednanie się z Bogiem staje się możliwe dzięki Misterium Paschalnemu oraz poprzez pośrednictwo Kościoła. Bóg jest zatem zawsze gotowy do przebaczenia i nie męczy się nigdy, ofiarując je w sposób zawsze nowy i nieoczekiwany. My wszyscy natomiast doświadczamy grzechu. Wiemy, że jesteśmy wezwani do doskonałości (por. Mt 5, 48), lecz jednocześnie odczuwamy silny ciężar grzechu. Podczas, gdy odczuwamy moc łaski, która nas przemienia, doświadczamy również siły grzechu, która ma na nas wpływ. Pomimo przebaczenia, w naszym życiu niesiemy sprzeczności, które są konsekwencją naszych grzechów. W Sakramencie Pojednania Bóg przebacza grzechy, które zostają naprawdę zgładzone, lecz jednak negatywny ślad, który grzechy zostawiły w naszym postępowaniu i w naszych myślach pozostaje. Miłosierdzie Boże jest jednakowoż silniejsze również niż ten ślad. Staje się ono odpustem Ojca, który poprzez Kościół – Oblubienicę Chrystusa – dosięga grzesznika, któremu udzielił już przebaczenia i uwalnia go od każdej pozostałości skutków grzechu, umożliwiając mu raczej działanie z miłością oraz wzrastanie w miłości, niż ponowny upadek w grzech.

Kościół żyje komunią Świętych. W Eucharystii komunia ta, która jest darem Boga, aktualizuje się jako jedność duchowa, która łączy nas wierzących ze Świętymi i Błogosławionymi, których liczba jest niepoliczona (por. Ap 7, 4). Ich świętość przychodzi z pomocą naszej słabości i w ten sposób Matka-Kościół jest zdolna, wraz ze swoją modlitwą i ze swoim życiem, wyjść naprzeciw słabości jednych w świętości innych. Żyć zatem odpustem Roku Świętego oznacza przybliżać się do miłosierdzia Ojca, mając pewność, że Jego przebaczenie rozciąga się na całe życie wierzącego człowieka. Odpust jest doświadczeniem świętości Kościoła, który ma udział we wszystkich dobrodziejstwach płynących z Odkupienia Chrystusa, aby przebaczenie rozciągnęło się aż do ostatecznych skutków, do których dociera miłość Boga. Żyjmy intensywnie Jubileuszem, prosząc Ojca o przebaczenie grzechów i o udzielenie swojego miłosiernego odpustu.

Miłosierdzie posiada wartość, która przekracza granice Kościoła. Pozwala nam ono wejść w relacje z Judaizmem i z Islamem, które to religie uważają miłosierdzie jako jeden z najistotniejszych atrybutów Boga. Izrael jako pierwszy otrzymał to objawienie, które trwa w historii jako początek niezmierzonego bogactwa, które ma do zaoferowania ludzkości. Jak to już zauważyliśmy, strony Starego Testamentu przesycone są miłosierdziem, ponieważ opowiadają dzieła, których Pan dokonał dla swojego ludu w najtrudniejszych momentach jego historii. Islam ze swej strony, pośród imion przypisanych Stworzycielowi, przywołuje szczególnie dwa słowa: Miłosierny i Litościwy. To wezwanie jest często na ustach wiernych muzułmanów, którzy czują bliskość i wsparcie miłosierdzia w ich codziennych słabościach. Również oni wierzą, że nikt nie może ograniczyć miłosierdzia Bożego, ponieważ jego bramy pozostają zawsze otwarte.

Oby ten Rok Jubileuszowy, przeżyty w miłosierdziu, umożliwił spotkanie z tymi religiami oraz z innymi szlachetnymi tradycjami religijnymi; niech sprawi, że staniemy się bardziej otwarci na dialog, aby poznać się lepiej i wzajemnie zrozumieć; niech wyeliminuje każdą formę zamknięcia i pogardy, i niech odrzuci każdy rodzaj przemocy i dyskryminacji.

Myśl moja biegnie teraz do Matki Miłosierdzia. Słodycz Jej spojrzenia niech nam towarzyszy w tym Roku Świętym, abyśmy wszyscy potrafili odkryć radość z czułości Boga. Nikt tak jak Maryja nie poznał głębokości tajemnicy Boga, który stał się człowiekiem. Wszystko w Jej życiu zostało ukształtowane przez obecność miłosierdzia, które stało się ciałem. Matka Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego weszła do sanktuarium miłosierdzia Bożego, ponieważ wewnętrznie uczestniczyła w tajemnicy Jego miłości.

Wybrana na Matkę Bożego Syna, Maryja była od zawsze przygotowana przez miłość Ojca na to, by stać się Arka Przymierzamiędzy Bogiem i ludźmi. Zachowała w swoim sercu Boże miłosierdzie w doskonałej syntonii ze swoim Synem Jezusem. Jej pieśń pochwalna, odśpiewana na progu domu św. Elżbiety, została zadedykowana miłosierdziu, które się rozciąga « z pokolenia na pokolenie » (Łk 1, 50). Również i my zostaliśmy ujęci w tych proroczych słowach Dziewicy Maryi. Niech to będzie dla nas pocieszeniem i wsparciem, podczas gdy przekraczać będziemy Drzwi Święte, aby doświadczyć owoców miłosierdzia Bożego.

Pod krzyżem Maryja wraz z Janem, uczniem miłości, stała się świadkiem słów przebaczenia, które wyszły z ust Jezusa. Najwyższy akt przebaczenia dla tego, kto Go ukrzyżował, ukazuje nam jak daleko może sięgać Boże miłosierdzie. Maryja potwierdza, że miłosierdzie Syna Bożego nie zna granic i dociera do wszystkich, nie wykluczając nikogo. Zwracamy się do Niej słowami starożytnej, a zarazem zawsze nowej modlitwy, zaczynającej się od słów Salve Regina [Witaj, Królowo] prosząc, aby nigdy nie przestała zwracać ku nam swoich miłosiernych oczu i uczyniła nas godnymi kontemplacji oblicza miłosierdzia swojego Syna Jezusa.

Nasza modlitwa rozciąga się również na wielu Świętych i Błogosławionych, którzy uczynili z miłosierdzia swoją misję życia. W sposób szczególny myśl kieruje się ku wielkiej apostołce miłosierdzia, świętej Faustynie Kowalskiej. Ta, która została wezwana do wejścia w głębokości Bożego miłosierdzia, niech wstawia się za nami i uzyska dla nas łaskę życia i chodzenia zawsze w świetle Bożego przebaczenia oraz w niezachwianej ufności w Jego miłość.

Rok Święty Nadzwyczajny jest zatem po to, aby w codzienności żyć miłosierdziem, które od zawsze Ojciec rozciąga nad nami. W tym Jubileuszu dajmy się Bogu zaskoczyć. On nigdy nie przestaje otwierać drzwi swojego serca, by powtarzać, że nas kocha i że chce dzielić z nami swoje życie. Kościół bardzo silnie odczuwa pilną potrzebę głoszenia miłosierdzia Boga. Życie Kościoła jest autentyczne i wiarygodne, gdy czyni z miłosierdzia swoje pełne przekonania przesłanie. Kościół wie, że jego pierwszym zadaniem, przede wszystkim w takim momencie, jak obecnie, pełnym wielkich nadziei i silnych przeciwieństw, jest wprowadzenie wszystkich w wielką tajemnicę miłosierdzia Boga, kontemplując oblicze Chrystusa. Kościół jako pierwszy jest wezwany do tego, aby stał się wiernym świadkiem miłosierdzia, wyznając je i żyjąc nim jako centrum objawienia Jezusa Chrystusa. Z serca Przenajświętszej Trójcy, z nieprzeniknionych głębokości tajemnicy Boga, wytryska i nieprzerwanie płynie wielka rzeka miłosierdzia. To źródło nigdy się nie może wyczerpać, bez względu na to, jak wielu do niego przyjdzie. Za każdym razem, gdy ktoś będzie go potrzebował, będzie mógł do niego przystąpić, ponieważ miłosierdzie Boga nie ma końca. Jak są nieprzeniknione głębokości tajemnicy, którą w sobie zawiera, tak też jest niewyczerpane bogactwo, które od niej pochodzi.

W tym Roku Jubileuszowym niech Kościół stanie się echem Słowa Boga, które brzmi mocno i przekonująco jako słowo i jako gest przebaczenia, wsparcia, pomocy, miłości. Niech się nie zmęczy nigdy ofiarowaniem miłosierdzia i niech będzie zawsze cierpliwy w umacnianiu i przebaczaniu. Kościół niech się stanie głosem każdego mężczyzny i każdej kobiety, niech powtarza z ufnością i bez ustanku: « Wspomnij na miłosierdzie Twe, Panie, na łaski Twoje, co trwają od wieków » (Ps 25[24], 6).

W Rzymie, u Świętego Piotra, dnia 11 kwietnia, w wigilię II Niedzieli Wielkanocnej, Święta Bożego Miłosierdzia Roku Pańskiego 2015, w trzecim roku mego Pontyfikatu.

 

Franciscus
 

 


[1] Por. Sobór Ekumeniczny Watykański II, Konstytucja dogmatyczna Dei Verbum, 4.

[2] Jan XXIII, Przemówienie z okazji uroczystego otwarcia Soboru Ekumenicznego Watykańskiego IIGaudet Mater Ecclesia, 11 X 1962, 2-3.

[3] Paweł VI, Ostatnia Sesja publiczna Soboru Ekumenicznego Watykańskiego II, Wypowiedź Ojca Świętego Pawła VI, 7 grudnia 1965.

[4] Por. Sobór Ekumeniczny Watykański II, Konstytucja dogmatyczna Lumen gentium, 16; Konstytucja duszpasterska Gaudium et spes, 15.

[5] Tomasz z Akwinu, Suma Teologiczna, II-II, q. 30, a. 4.

[6] Kolekta mszalna z XXVI Niedzieli Zwykłej. Kolekta ta pojawia się już w VIII wieku w tekstach euchologicznych Sakramentarza Gelazjańskiego (1198).

[7] Należy zauważyć, że greckie słowo τὸ ἔλεος, przetłumaczone w „Biblii Tysiąclecia” na język polski jako „łaska”, może być również rozumiane jako „miłosierdzie”. Do takiego tłumaczenia skłania się również ostatnie wydanie Wulgaty: „Quoniam in aeternum misericordia eius” Ps 136 [135], Nova Vulgata, Sacrosancti Oecumenici Concilii Vaticani II Ratione Habita Iussu Pauli Pp. VI Recognita Auctoritate Ioannis Pauli Pp. II Promulgata Editio Typica Altera.

[8] Por. Beda Czcigodny, Homilia 21CCL 122, 149-151.

[9] Franciszek, Adhortacja apostolska 

 

 

Można to uczynić za pośrednictwem Fundacji Caritas Diecezji Łowickiej, należy tylko w druku PIT wodpowiednim miejscu wpisać nazwę Fundacji, jej      KRS - 0000252350                                                                 


                                                                                    oraz dopisać:

 

                                           „Na budowę kościoła w Rawie Mazowieckiej.”
Serdeczne Bóg zapłać za dobre serce!!!!!!!!!!!

Niedziela
7:00, 9:00, 11:00, 17:00

 Dni powszednie
 18:00

Odeszli od nas

Zapowiedzi

ZAPOWIEDZI

 • Ø Jacek Klepaczka kawaler par. Nawiedzenia N.M.P. w Regnowie i Katarzyna Karolina Błaszczyk panna par. tutejszej.
 • Ø Dariusz Bolesław Miros kawaler par. św. Pawła od Krzyża Rawa Mazowiecka Beata Lasota panna par. tutejszej.
 • Ø Michał Paweł Kubik kawaler parafii tutejszej i Ewelina Teresa Kacprzak panna par. św. Wojciecha B.M. w Białej Rawskiej
 • Ø Rafał  Motylewski kawaler par. N.P.N.M.P.  Rawa Mazowiecka i Aneta Wanda Gala panna par. tutejszej. 

Video informacje

Audio nagrania

Kaplica parafialna
ul. Kazimierza Wielkiego 26,
96-200 Rawa Mazowiecka
(dojazd)

 Adres domu parafialnego
ul. Jana Sobieskiego 7
96-200 Rawa Mazowiecka
tel. 697 46 99 20
kancelaria@chrystuskrol.rawa-maz.pl

Rzymskokatolicka Parafia
Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata